Jövőre megnyílik a lehetőség bárki számára, hogy tetszőleges legfelső szintű domaint jegyeztessen be - határozott a témában illetékes ICANN. A procedúra azonban nem kkv-k pénztárcájára van szabva.
A magyar idő szerint ma hajnalban tartott szingapúri tanácskozásán a Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) vezetősége bejelentette, hogy megnyitja a lehetőséget az általános kategóriába sorolt legfelső szintű domainek kiterjesztésére. Ebbe a csoportba tartozik többek között a jól ismert .com, .org. és .net végződés is, de ide sorolhatók a kizárólag az Egyesült Államok közigazgatási szervei (.gov), oktatási intézményei (.edu) illetve hadserege (.mil) által használható tartománynevek.

A legfelső szintű domainek liberalizációja egyébként már két éve felmerült az ICANN berkein belül, de az eddigi körülményes és nehézkes, pályázatokra épülő gyakorlat helyett a mostani határozat alapján sokkal átláthatóbbnak és gördülékenyebbnek igérkezik a jövőre bevezetendő rendszer.

Szabad a gazda A friss döntés értelmében bármely szervezet, cég, vagy éppen földrajzi régió benyújthatja igényét az általa kitalált és használni kívánt felső szintű domain bejegyzésére, ami akár általános fogalom is lehet, valamint bármilyen nyelven és írásmóddal megtehető. Azaz például a .unesco, .ibm, .london végződések ugyanúgy legfelsőbb szintűek lehetnek, mint a .money vagy mondjuk a .telefon.

Nyilvánvalóan ez a döntés új kategóriát nyithat a vállalatok marketinges eszköztárában, az viszont már most biztosra vehető, hogy nem kell tartani a felsőbb szintű tartománynevek hirtelen elburjánzásától. Az ok rendkívül prózai: a pénz. A tervek szerint a 2012 január közepétől lehet beadni az igényléseket "potom" 185 ezer dollár megfizetése mellett. Ezt követően az éves fenntartási költségek minimum további 25 ezer dollárra rúgnak majd.

Nem kell többé két hetet várni a doménekre
Pornódomain: már a gyakorlatban is lehetséges
Budapest is saját domaint kaphat

Nagypályás megoldás Ez az árképzés tehát kizárja a cégek többségét, de ennek ellenére akadhat számos olyan vállalat, ahol komolyan fontolóra veszik majd a regisztrációt. Ezzel kapcsolatban rögtön felmerül a márkák, elnevezések jogszerűtlen használatának problémája is. Az ICANN azonban ígéretei szerint gyors és hatékony módon fogja rendezni az esetlegesen felmerült vitás kérdéseket. Gyorsan tegyük hozzá: ennyi pénzért ez a minimum.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.