A BI világát ismerők jól emlékeznek arra, hogy a 2007 környékén azokkal az akvizíciókkal volt tele tele a szaksajtó, amelyek réven a piac vezető szállítóit – Business Objects, Hyperion, Cognos – bekebelezték az IT szektor óriásvállalatai, nevezetesen az SAP, az Oracle és az IBM.
Az azóta eltelt időben a nagyok szorgalmasan dolgoztak is a megszerzett portékák integrálásán és továbbfejlesztésén, de ez sok időt igénylő, lassú folyamatnak bizonyult, amit jól jellemez, hogy a 2007 óta eltelt közel 5 év alatt mindhárom nagy szállító csak egy-egy lényeges új verziót tudott a piacra vinni.
Mindeközben a BI eszközök kínálata rohamtempóban fejlődött, és az újdonságok sok esetben a független, kisebb méretű és innovatívabb szoftvercégek háza tájáról érkeztek. Végignézve az elmúlt évek jellemző fejlesztési irányvonalait, két olyan hajóerő figyelhető meg, ami alapjaiban alakítja a BI eszközök kínálatát.
Legyen gyorsabb! ■ A felhasználók egyik kiemelt igénye mindig is a sebesség volt. Ennek oka nem csak az örök emberi türelmetlenség, hanem az is, hogy az adatok és a jelentéseket hagyományosan Excelben kezelik a vállalatok. Márpedig az Excel, a komoly BI szempontjából felróható minden hiányossága ellenére gyors, nagyon gyors. Egy munkafüzet megnyitása ritkán telik 1-2 másodpercnél több időbe, a különböző táblákat tartalmazó munkalapok közötti váltás pedig általában egy pillanat műve.
A BI szoftverek fejlesztők többféle módon igyekeznek az Excellel összemérhető, kellő impresszív sebességet elérni. Az egyik legfontosabb eszköz a memórialapú adatbáziskezelés, amikor a relatíve lassú diszkek helyett RAM-ban tárolják a riportoláshoz használt adatokat. A gépek erősödésének és a korszerű tömörítési eljárásoknak köszönhetően több százmillió soros adattáblák kezelhetők már így, ami a legtöbb elemzéshez bőven elegendő.
Ilyen elven működő BI technológiát a nagy cégek forgalmaznak is ma már , példa erre az IBM TM/1, a Microsoft PowerPivot, Oracle Exalytics, vagy a SAP HANA. A kisebb, feltörekvő cégek közül pedig több esetben is az in-memory technológiák állnak a középpontban. Ezek közül említésre érdemes a Magyarországon is jelen levő QlikView és a Tibco Spotfire.
Szintén az elemzési tevékenység felgyorsulása áll a valós idejű döntéstámogatás iránti igények hátterében. A jellemzően naponta frissített adattárházak ugyan továbbra is kielégítő megoldás jelentenek a legtöbb esetben, de mégis egyre több terület mozdul el a még naprakészebb adatok felé. Ilyen terület például a logisztika, a műszaki menedzsment és a gyártás, illetve az internetes vállalkozások. A közös ezekben a területben az, hogy az adatok megjelenítésen túl közel valós időben van mód a beavatkozásra is, így a BI rendszerek valóban pozitív hatással tudnak lenni az üzletre.
Legyen kényelmes! ■ A felhasználók másik klasszikus igénye az egyszerűen és gyorsan használható szoftver. Elvárás, hogy minimális fáradtsággal lehessen az elemzéseket elkészíteni, aminek sokszor éppen az egyre több funkciót magába olvasztó, egyre komplexebb felhasználói felület az akadálya. Az adatok könnyű, látványos és jól kezelhető megjelenítését egyre több gyártó tartja fontosnak, példa erre a Microsoft hamarosan megjelenő Power View adatelemző szoftvere, vagy a MicroStrategy idén debütált Visual Insight megoldása.
A BI kényelmes használatának másik akadálya, ha a szükséges adatok meg sem találhatóak a döntéstámogató rendszerben. Ilyenkor a felhasználók kénytelenek az informatikai részleghez fordulni, és hosszabb-rövidebb ideig várakozni, amíg az új adatok bekötését célzó fejlesztések elkészülnek – ha az eltérő prioritások vagy a forráshiány nem akadályozza azt meg. Az önkiszolgáló BI megoldások ezt a problémakört célozzák: olyan eszközöket adnak a felhasználók a kezébe, amelyekkel azok önállóan képesek adatforrásokat elérni, összekötni és elemzéseket készíteni.
Szintén a kényelmesség témakörébe sorolható az az igény is, hogy a BI mindenhová elkísérje a felhasználót. Legyen elérhető a szokásos asztali számítógép mellett mobil eszközökön (okostelefonok, táblagépek), a saját kliens szoftvere mellett fusson webböngésző alól is, sőt, legyen közvetlenül beágyazható PowerPoint prezentációkba is, ne kelljen már kézzel frissíteni a grafikonokat a következő megbeszélés előtt.
Ezeket a funkciókat napjainkra az összes üzleti intelligencia szoftver biztosítja, a fejlesztések ütemét pedig jól mutatja, hogy a mindössze másfél éve létező iPad készülekre gyakorlatilag minden cég kiadott már valamilyen BI klienst.
A felhasználó az úr ■ A technológiai trendek mögött persze ott állnak az üzleti igények és az felhasználó szervezetek belső működésének változásai is. Jól megfigyelhető jelenség a piacon, hogy a BI projektek egyre nagyobb részéről nem az IT, hanem a leendő felhasználók döntenek. Őket pedig igazán nem lehet hibáztatni, ha elsősorban nem a technológiai szabványoknak megfelelést vagy a támogatott hardverplatformok számát nézik, hanem azt, ami nekik fontos – a sebességet és a kényelmet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak