A Novell lényegesen karcsúbb portfólióval működik tovább, a vállalat biztonsági megoldásai és a SUSE rendszer is az új tulajdonos, az Attachmate egységeihez kerülnek.
Nem sokkal azután, hogy az Attachmate lezárta
a Novell 2,2 milliárd dolláros felvásárlását, bejelentették, hogy a vállalatot a korábbi terveknek megfelelően feldarabolják. A Novell portfólióját három részre osztják, ezek részben az Attachmate jelenlegi részeibe olvadnak, míg az Attachmate vállalat hagyományos terminálemulációs és szoftvermodernizációs megoldásait egy negyedik egység kezeli.
A bejelentések szerint az új felállás elbocsátásokat is eredményez, amelyekkel kapcsolatban nem hoztak nyilvánosságra pontos információt. Az Attachmate csoport célja, hogy a külön-külön működő üzleti egységek egymagukban is sikeresek legyenek, ami a kockázatitőke-befektetőkből álló tulajdonosi kör ismeretében a részlegek eladásának előkészítése is lehet. Az átalakítás hazai vonatkozásait egyelőre nem ismerjük.
Egyelőre marad a SUSE ■ Maga a Novell három évtizeddel ezelőtti alapításának helyszínére, a Utah állambeli Provóba helyezi központját, és olyan végponti és csoportmunka-termékekre fókuszál, mint az Open Enterprise Server, a GroupWise vagy a ZENworks végpontmenedzsment-megoldások. A "kicsontozott" üzleti egység jövőjét nem mindenki látja fényesen, főképpen a korábban igen sikeres NetWare hálózati operációs rendszer nyomdokain megjelenő Open Enterprise Server limitált adoptációja miatt.
A hírek szerint az Attachmate eredetileg a SUSE nélkül akarta felvásárolni a Novellt, később pedig azt rebesgették, hogy a tranzakció lezárásával azonnal tovább is adna rajta. Az új felállásban a SUSE termékei mégis egy új, open source-orientált szervezethez kerülnek, ez azonban nem jelenti a korábbi pletykák cáfolatát, amelyek szerint a rendszer nemsokára újabb tulajdonosnál – például a VMware-nél – köthet ki.
Harmadik a biztonság ■ A Novell személyazonosság-felügyeleti és biztonsági portfóliója – így az új Novell Cloud Security Service – az Attachmate-hez tartozó NetIQ-ba olvad, bár a megoldások továbbra is a Novell márkanév alatt futnak majd. Sokan ebben az üzleti egységben látják a legnagyobb lehetőségeket, bár az egyes termékek jövője itt is kérdésnek tűnhet.
A Thoma Bravo kockázatitőke-befektető, az Attachmate-et és NetIQ-t tulajdonló befektetői csoport tagja, például nemrég vásárolta fel a hálózatbiztonsági és automatizált megfelelőség-kezelési megoldásokat szállító Tripwire-t. Ezzel rövid idő alatt többféle biztonsági eseménykezelő, megfelelőségi vagy azonosságkezelő megoldás is a birtokában került, amelyek közül némelyik újra gazdát cserélhet.
Az örökké termő fa tövében ■ A Novell lejtmenetéhez sokak szerint nagyban hozzájárult a Microsofttal 2006-ban kötött stratégiai együttműködési megállapodás, amelynek nyomán a Microsoft lett a Novell legnagyobb Linux-viszonteladója, stabil bevételekhez juttatva a fokozatosan elkényelmesedő vállalatot. Az eladás küszöbén álló Novell veszteséggel zárta 2011 első pénzügyi negyedévét.