Az informatikai költések 2010-ben világszerte növekedésnek indulnak - állítja a Gartner friss előrejelzése. Az Intel első negyedéves eredményei ugyancsak a vállalati PC-vásárlások meglepetésszerű felfutásáról tanúskodnak.

A Gartner piackutató jóslata szerint 2010-ben az informatikai költések majdnem 3400 milliárd dollárt tesznek majd ki világszerte, ami 5,3 százalékos növekedést jelent a tavalyi szinthez képest. A 2009-es 3223 milliárd dollár 4,5 százalékos éves csökkenés eredménye volt. A Gartner később is az IT-ipar folyamatos erősödésére számít, és az előrejelzés szerint 2011-re az informatikai költések újabb 4,2 százalékos növekedéssel átlépik majd a 3500 milliárdos határt is.

A fellendülés különösen a hardverfronton szembetűnő, ahol a tavalyi 12,5 százalékos éves csökkenés fordul 5,7 százalékos növekedésbe, bár ez javarészt a dollár relatív gyengülésének is köszönhető. A növekedés egyrészt a hordozható eszközök általános térnyerésének köszönhető, de a vállalati hardverbeszerzések is újra fellendülőben vannak, bár a 2008-as szintet csak 2014-re érik el. Ezen belül a tárolómegoldások a legdinamikusabb ágazat, hiszen a vállalatok által termelt adatmennyiség a válságra való tekintet nélkül folyamatosan növekszik. A Gartner szerint a szerverpiacon - rövid távú befektetésként - az alsó kategóriás eszközök fogynak majd jól, míg hosszabb távon a virtualizáció, a szerverkonszolidáció és a számítási felhő lesz a slágertéma.

Erős évkezdés az Intelnél | Az Intel első negyedéves eredményei ugyancsak megerősítik a Gartner meglepő és bíztató hardverpiaci előrejelzését. Eszerint a vállalatok újra elkezdték fejleszteni az alkalmazottak gépeit, ami márpedig ezeket a kiadásokat a legelsők között faragták le a korábbi takarékoskodás idején. Ezek a bevásárlások természetesen nem minden esetben jelentik azt, hogy a cégek újra bővelkednek a forrásokban - sokan egyszerűen eljutottak arra a pontra, amikor már olcsóbb új gépet venni, mint karbantartani a régit.

Így vagy úgy, de az Intel 10,3 milliárd dolláros bevétellel és 2,4 milliárd dolláros nettó nyereséggel zárta az év első három hónapját, ami majdnem négyszerese a chipgyártó tavalyi első negyedéves eredményének. Ez mindenképpen kedvező előjel a technológiai ipar szemszögéből, hiszen abból számtalan beszállító profitál, ha a nagyvállalatok újra elkezdenek felszerelkezni. Érdekesség, hogy a konzumer PC eladásokat tavaly éppen a válság szülte netbook-kategória pumpálta fel, és segített átvészelnie az időszakot. A vállalatok csak év végén nyúltak a zsebükbe, ami jelentősen fellendítette a szerver-eladásokat. Ez az Intelnek is erős utolsó negyedévet jelentett, hiszen a szerverprocesszorok a cég legjövedelmezőbb termékei között vannak.
 

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.