Az Apple indirekt módon egyre nagyobb szeletet hasít ki magának a céges és kormányzati számítógép-beszerzésekből, szinte egymagában aratva le a piac növekményét – jósolja a Forrester piackutató.
A Forrester idei és a jövő évre vonatkozó előrejelzéseit foglalja össze a Global Tech Market Outlook For 2012 And 2013 címen közzétett tanulmány, amely ebben az esztendőben 5 százalékos bővülést jósol a technológiai világpiacon, több mint 2100 milliárd dollárra taksálva a teljes költést. Az összeállítás egyik legérdekesebb megállapítása a személyi számítógépek és a kapcsolódó eszközök területét érinti: eszerint a vállalati piacon is az Apple rendelkezik a leginkább újszerű, "bomlasztó" (disruptive) hatású jelenléttel.

Lássuk a számokat! A dolog azért lehet meglepő, mert a cég jellemzően a konzumer technológiák állóvizét kavargatja, és a vállalati felhasználást az időnként felbukkanó, óvatos kísérletek ellenére sem vette közvetlenül célba. A Forrester adatai szerint az Apple a válság sújtotta 2008-ban és 2009-ben is 2-2 millárd dollárt keresett ebben a szegmensben, ami a PC-beszerzések 2010-es megindulásával és az iPad táblagép megjelenésével 6 milliárdra nőtt. Bár ez eltörpül a Microsoft-Intel páros fémjelezte eladásokhoz képest, a Wintelnek is nevezett formáció csak 2011-re kapaszkodott vissza a válság előtti, 71 milliárdos szintre.

9 és 10 milliárd
dollár értékben kelhetnek el idén Macek illetve iPad táblagépek a vállalati szegmensben.
Az Apple eredményei ezzel szemben 2011-ben is jóval túlszárnyalták a vállalati piac növekedésének ütemét, hiszen a Mac és az iPad termékek ekkor már külön-külön is 6 milliárdot hoztak a konyhára. A menetelés ráadásul tovább folytatódik: a Forrester idén rendre 9 és 10, jövőre pedig 12 és 16 milliárd dolláros értékesítéssel számol a Mac PC-k és az iPad tabletek vállalati beszerzéseiben. A Wintel PC-k és táblák forgalma ezzel szemben csökken, hiszen 2012-ben 69 milliárd, 2013-ban pedig 68 milliárd dollárra rúg majd.

Alulról jövő kezdeményezés Ez azt jelenti, hogy az Apple teljesítménye a jövő év végére már eléri a Windows alapú számítógépek forgalmának több mint 40 százalékát, az éves növekedés pedig számszerűen is majdnem lefedi az összes piaci költés 5,6, illetve 9,2 százalékos gyarapodását. Persze nagyszabású vállalati Apple-telepítésekről eddig sem hallottunk, és a Forrester is mással magyarázza a tendenciát, hiszen maga az Apple még formálisan sem támogatja különösebben a szóban forgó céges offenzívát, termékeinek vállalati adaptációjáról pedig nem állnak rendelkezésre értékelhető adatok.

A megoldást a piackutató az "informatika konzumerizációja", illetve a "hozd a saját eszközöd (BYOD)" néven emlegetett trendekben látja: az alkalmazottak egyre nagyobb részben vásárolnak iPhone-okat, iPadeket vagy MacBookokat, amelyeket a vállalati informatika is egyre nagyobb arányban kénytelen támogatni. Bár a folyamatnak nyilvánvaló előnyei és hátrányai vannak, abban már a legtöbben egyetértenek, hogy azt nem lehet, sőt nem is igazán érdemes leállítani, ennek egyik legnagyobb nyertese pedig már most is az Apple – a Forrester szerint a jelenség pontos dimenzióival valószínűleg maga a gyártó sincs teljesen tisztában.

Rendszergazda, engedj be! Konzumer eszközök a cégnél
Az IBM és a Dell is a konzumerizációtól védene

Az előrejelzéssel kapcsolatban érdemes megvizsgálni a Microsoft helyzetét is, mivel első pillantásra könnyen úgy tűnhet, hogy az Apple előretörésének legnagyobb vesztese a Windows gyártója. Ez nem, vagy nem teljesen igaz. Egyrészt a Microsoft szoftvergyártó, így a új hardverértékesítések csak részben állnak kapcsolatban az eladott licencek számával, másrészt a konzumerizáció biztonsági, jogi vagy költségvonzatai egyaránt fékező erőt jelentenek a microsoftos elkötelezettségű informatika esetében. A Windows 7 eladásai egyébként a legutóbbi negyedévben 5 százalékkal növekedtek, az Office 2010 pedig továbbra is igen jól fogyott a vállalati piacon.

Vészfékezésre kényszerülhet a Microsoft az MI-adatközponti fejlesztésekben

A társaság meghatározó hajtóerőt képvisel az adatközpontok globális terjeszkedésében, ezért legújabb lépései figyelmeztetésként szolgálhatnak a mesterségesintelligencia-iparág egészére nézve.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.