A frissen bejelentett PureSystems szervercsaláddal az IBM a Cisco egyik fontos területére lépett. Az első beszámolók szerint legegyszerűbb, ha nem is szervernek hívjuk az új eszközöket.
A PureSystems család tagjait a szerver elnevezés helyett inkább integrált megoldásokként emlegetik: az eszközök egy "dobozban" egyesítik a szervert, az adattárolót és a hálózati elemeket. Pontosan ugyanúgy, mint a Cisco 2009-ben bemutatott elképzelése, a Unified Computing System. A koncepció három éve még teljesen unortodoxnak tűnt, a versenytársak néhol még csípős megjegyzésekkel is illették a "zsákutcába tartó próbálkozást". Az egyik legnagyobb ellenérvként sokan attól tartottak, hogy az UCS-ek túlzottan "röghöz kötnék", tehát Cisco hálózati elemek használatára kényszerítenék a felhasználókat a teljes funkcionalitás kihasználásához. Ma már senki sem kritizál, inkább igyekeznek felzárkózni.
Kétmilliárd ok a sietségre ■Az UCS bemutatása óta a koncepció teljesen megváltoztatta az adatközponti szerverekkel kapcsolatos elvárásokat, és a szakértői vélemények szerint ma már a legnagyobb gyártók is arra törekednek, hogy valami hasonló megoldással rukkoljanak elő.
Az IBM közleménye szerint a gyártó összesen kétmilliárd dollárt költött kutatás-fejlesztésre, valamint témába vágó felvásárlásokra, e törekvések végeredménye a PureSystems család. Az eszközökben többek között megjelentek az utóbbi időkben divatossá váló automatikus javítási szolgáltatások is - alapjában véve az IBM fogta a felhőszolgáltatásaiban használt technológiát és átültette az új integrált eszközökbe. A közlemény szerint alapesetben nem szükséges emberi beavatkozás a szerverek telepítéséhez, frissítéséhez és optimalizálásához, ebben az Application Workload Deployer automatizációs megoldása segít.
Nem olcsó, de okos ■A 100 ezer dollárnál kezdődő PureSystems szervereken nem is futhat akármi: az optimális teljesítmény érdekében a szoftvereknek speciális feltételeknek kell megfelelniük, hogy elnyerhessék a "PureSystems Ready" minősítést. Ez azonban megtérül a használat során, ugyanis a megfelelő alkalmazásokkal felruházott eszközök képesek automatikusan, a körülményekre és szükségletekre dinamikusan reagálva allokálni az erőforrásokat. Az x86 és Power Series processzorokra épülő rendszerek a gyártó szerint ezáltal hosszabb távon emberi erőforrást takaríthatnak meg és csökkenthetik az adatközponttal járó költségeket.
Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.