Aktuális pénzügyi jelentése mellé elsőre sokkolónak ható bejelentéseket tartogatott a HP: kivégzi a webOS-termékvonalat, és kiszállna a PC-piacról is, a kudarcnak bizonyuló területek helyett a szoftverek és a szolgáltatások felé fordul.
A bejelentés persze az előzmények fényében már nem annyira meglepő, hiszen egy ideje mindenki arról cikkezik,
milyen súlyosan alakultak az egykor iPad-verőként beharangozott TouchPad eladásai. A másfél éve, 1,2 milliárd dollárért megvásárolt Palm szellemi örökségét, a webOS mobil operációs rendszert túl lassan öntötte formába a vállalat, és a TouchPad tablet, vagy a Pre 3 és Veer okostelefonok gyakorlatilag semmilyen módon nem tudtak beleszólni az iOS és az Android által uralt csatába.
Léo Apotheker csak első pillantásra tűnhet határozatlannak:
úgy tűnik, a HP vezetője nagyon is tudja, mit akar
Kusza eredmények ■ A bejelentett számok összességében nem számítanak rossznak: 2010 harmadik negyedévéhez képest az idei Q3-ban 1 százalékot javult a teljes nettó bevétel, 31,2 milliárd dollárnál állt meg a számláló, ám az egyes üzletágak teljesítménye között már jelentős különbségek vehetők észre.
A szolgáltatásokkal foglalkozó üzletág a hivatalos közlemény szerint 4 százalékos forgalomnövekedéssel zárt, a vállalati szerver, tároló és hálózati megoldások divíziója pedig 7 százalékot javult az elmúlt év hasonló időszakához képest, a szoftver üzletág pedig elérte a 20 százalékos emelkedést is. Ehhez képest a PC-kért és mobil eszközökért felelős üzletág 3 százalékkal a tavalyi eredmény alatt zárt, ezen belül pedig a konzumer termékek (otthoni notebookok, valamint a webOS alapú mobil eszközök) forgalma a lesújtó mínusz 17 százalékos eredményt produkálta.
A következő lehetőségnél fordulj jobbra ■ Léo Apotheker, a cég vezetője elemzők számára tartott telekonferenciáján így fogalmazott: "a HP létezésének kritikus pontjához érkezett, és a mostani változások szükségesek ahhoz, hogy sikeresek lehessünk." De mik is ezek a változások? Ugyan a Personal Systems Group az eladott PC-darabszámok alapján még mindig világelsőnek számít, ám eddig is elenyészően kicsi nyereséghányaddal működött, most először pedig tényleges veszteséget kellett elkönyvelniük.
Épp ezért, hiába jár a presztízs feladásával, pénzügyileg teljesen érthető a HP bejelentése, mely szerint az idei év végére megszünteti a webOS alapú eszközök forgalmazását, és fontolgatja azt is, hogy a teljes PC üzletágat eladja vagy kiszervezi. Ez a megoldás hasonló, mint amit az IBM is megtett, igaz, még 2005-ben, amikor az óriásvállalat személyi számítógépekkel foglalkozó divízióját
az örökséggel sikeresen sáfárkodó Lenovo vitte tovább.
A HP-nél ez az üzletág 2002-ben izmosodott meg, amikor 17,6 milliárd dollárért felvásárolták a Compaqot -
Michael Dell, a Dell elnök-vezérigazgatója egy csipkelődő Twitter üzenetben máris azt fejtegette, hogy nem csodálkozna, ha az üzletág újra Compaq néven függetlenedne.
Erős menekülő útvonal ■ Az sem meglepetés, merre szeretne kibújni a HP a jelenlegi szűkös mozgástérről: Léo Apotheker SAP-s múltja miatt egyébként is erősödött a vállalati szoftvermegoldások fókusza, és a cég bejelentése szerint máris konkrét tervek vannak a folytatásra.
Először lapértesülésekre hivatkozva terjedt el a hír, majd a HP is megerősítette, hogy ajánlatot tett a vállalati szoftverekkel foglalkozó brit Autonomy megvásárlására. Az üzletre a tervek szerint részvényenként 42,11 dollárért kerül sor, amely összesen 11,7 milliárd dolláros végösszeget jelent. A Cambridge-ben működő Autonomy már eddig is a HP stratégiai partnerének számított, fő tevékenységi köre a vállalati adatok kezelése és keresése, ügyfélkörébe a legnagyobb bankoktól a vezető ipari cégekig fontos - és jól fizető - vevők tartoznak.
A HP számára a módosított irány egy olyan piacot teremthetne, amely általánosságban jóval nagyobb árrésekkel dolgozik: az IBM példája szintén azt mutatta, hogy a nagy versenytárs forgalma kiegyensúlyozottabb lett, profitja pedig meredeken növekedett a PC-s szegmens eladását és az újrafókuszálást követően.
Arról még nincs hivatalos hír, hogy mi lesz a Palm hányatott sorsú örökségének további története: a HP csupán annyit közölt, hogy "vannak még tervei" a mobil operációs rendszerrel, ám ez az első vélemények szerint valószínűleg csupán azt jelenti, hogy megpróbálják értékesíteni, vagy valamilyen licenckonstrukcióban elérhetővé tenni más gyártók számára.