A filmkölcsönzéstől a zenehallgatásig számtalan témát és új lehetőséget említettek a Google éves konferenciájának megnyitóján, ám ezek többsége egyelőre az USA területére korlátozódik. Azért globális újdonság is akad: év végén érkezik a jégkrémes szendvics, azaz az új Android operációs rendszer.
Három éve rendezték meg először San Franciscóban a Google nagy konferenciáját, ahol a fejlesztőknek és a fogyasztóknak egyaránt rendszeresen új információkkal szolgálnak. Az idei rendezvény megnyitóját a mostanra szokásossá vált számháborúval kezdték

Matek A cég mobil operációs rendszere, az Android 36 gyártó termékében található meg, amelyeket többek között 214 mobilszolgáltató kínálatában lehet megvásárolni. Jelenleg összesen 310 különböző készüléktípuson fut Android, és ezek 112 országban érhetők el. A platformra 450 ezer fejlesztő ír alkalmazásokat.

A napi készülékaktiváció üteme egy év alatt a négyszeresére gyorsult. Manapság 400 ezer új eszközt aktiválnak 24 óra leforgása alatt. A több mint 200 ezer elérhető app eddig 4,5 millárd letöltést produkált az Android Marketen.

Édesség Már a konkrétumok kategóriájába tartozik, hogy a kifejezetten táblagépekre készült Honeycomb operációs rendszer frissítést kap. A 3.1-es verziót először az első Honeycombbal érkező táblagép, a Motorola Xoom tulajdonosai kapják meg, de hamarosan frissülnek a Samsung Galaxy Tab gépek is.

Az újdonságok között lehet említeni a bővített feladatváltási lehetőséget, a widgetek átméretezhetőek lesznek, valamint az operációs rendszer kezelni tud majd több USB-s beviteli eszközt, így például az Xbox 360 kontrollert. A 3.1-es verzió (és az Android Market) a nyáron a Google TV-n is debütál.

Lerántották a leplet a készülőben lévő új generációs operációs rendszerről is. Az angol ábécé betűit követve a Honeycomb után egy I-vel kezdődő megoldást kapunk, az új Android neve Ice Cream Sandwitch lesz. A jégkrémes szendvics várhatóan csak az év végén kóstolható meg, de az előadás során néhány részletet megosztott a publikummal a Google fejlesztője.

Fontos információ, hogy az operációs rendszer minden platformra, azaz okostelefonokra és táblagépekre egyaránt készül, ez összhangban van a cég törekvéseivel, miszerint mindenhol jelen akarnak lenni. Ezt annyira komolyan gondolják, hogy a felhasználó fejmozgását, szájának, szemének pillanatnyi helyzetét is képes lesz követni a rendszer. Azaz olyan alkalmazások és funkciók előtt nyílik meg az út, amelyek a felhasználó arcának változásaira, fejtartására reagálnak. Mindezt összekötve a hangérzékeléssel például könnyedén megoldható, hogy egy többtagú társaság elé helyezett táblagép kamerája mindig arra a személyre fókuszáljon, aki éppen beszél.

Szórakozás A filmek kedvelőinek lehet érdekes a hír, miszerint saját filmkölcsönzőt indít a vállalat. Az androidos eszközökkel szűk 2 és 5 dollár fejében egy napig jogunkban áll megnézni a több ezer lehetőség közül kiválasztott mozit. Apró szépséghiba, hogy mint már korábban utaltunk rá, ez a szolgáltatás csak az Egyesült Államok területén érhető el.

Zenei fronton is lépett a cég. A Google Music egy egyelőre ingyenesen letölthető applikáció, amelyet akár asztali gépeken is futtathatunk. Az egyszerű alkalmazás mögött egy komolyabb, számítási felhőn alapuló szolgáltatás áll. A felhasználók akár 20 ezer zeneszámot képesek ennek segítségével a felhőben tárolni, amelyet aztán bárhol, bármilyen erre alkalmas eszközön „visszahallgathatnak”, de a kedvenceket megjelölve, azok automatikusan letöltődnek például a telefonunkra. Mélyebben azonban ebbe a témába sem érdemes belemenni, hacsak nem élünk az USA-ban.

Frissítés Már mindenkit érint viszont az a megállapodás, amelyet a Google a legnagyobb szolgáltatókkal és gyártókkal kötött. Ez garantálja azt, hogy a megvásárolt mobil eszközöket legalább másfél évig folyamatosan frissíteni fogják az új verziókra. Az viszont még nem teljesen világos, hogy egy-egy újabb generáció megjelenésekor lesz-e valamilyen határidő, ami alatt azt a gyártóknak saját termékeikre kell adaptálniuk.

Igazi érdekesség volt az a bemutató, amely egy szobabiciklit kapcsolt össze az androidos telefonnal. Az Android Open Accessory célja, hogy szinte bármilyen eszközt kapcsolatba lehessen hozni az operációs rendszerrel. A bemutató során a kerékpárhoz csatlakoztatott telefonon futó alkalmazást a tekerés sebességével lehetett irányítani. Ez a fajta integráció minden bizonnyal az élet minden területén érdekes megoldásokat fog szülni.

Az egyes témákról részletesebben a kétnapos rendezvény előadásai során ismerkedhet meg majd a közönség, így ennek megfelelően a Bitport is több, részletesebb anyaggal fog jelentkezni az elkövetkező napokban.

Stabil eredményekkel debütált a Google új vezetője
Az Android előzés után is gyorsít

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.