Egy nap alatt 11 százalékkal emelkedtek a Nokia-részvények arra a hírre, hogy a Lenovo megvásárolná a mélyrepülésben lévő finn mobilcéget. A kínaiak spekulációnak minősítették az értesülést, a Nokiánál pedig már bé terv is van a nagy visszatérésre.
A valaha szebb napokat látott Nokia részvényei hónapok óta nem látott magasságokba emelkedtek annak hírére, hogy a finn cégre szemet vetett a kínai Lenovo. Persze az IBM PC-üzletágát is megvásároló távol-keleti nagyvállalatnál azonnal cáfolták az értesülést: a Reuters szerdai beszámolójában Gianfranco Lanci, a Lenovo európai üzleteiért felelős vezetője egyenesen viccnek minősítette a feltételezést.

A Nokia árfolyamának 11 százalékos emelkedését, ami egyébként a július 18-i mélypont óta 50 százalékos javulásként is felfogható, a Bloomberg szerint az is táplálhatta, hogy Stephen Elop vezérigazgató és más nokiás topmenedzserek hirtelen több mint egymillió dollár értékben vásároltak be a finn cég papírjaiból. Elop a mostani 275 ezres tétellel 425 ezerre növelte Nokia-részvényeinek a számát, míg a vállalat közelmúltban kinevezett elnöke, Risto Siilasmaa 330 ezer új papírt vásárolt, amivel 730 ezerre emelkedett a birtokában lévő részvények száma.

Mindez nem sokkal azután következett be, hogy a finnek a napokban 1,41 milliárd eurós veszteséget jelentettek be az idei második negyedévre, annak ellenére, hogy az április-június időszakban az előző negyedévinél kétszer több, vagyis 4 millió Windows Phone-os Lumia okostelefont adtak el, meghaladva az elemzői várakozásokat.

Bomlasztó erő  A trónjáról kétszeresen is letaszított, piaci elsőségét mind a hagyományos, mind az okostelefonok kategóriájában elvesztő Nokia közben a nagy visszavágásra készül. A korábban soha nem látott mértékű költségcsökkentő lépések, amelyeknek a kilencvenes években kiépített magyarországi gyártóbázis is áldozatul esett, a hatékonyság növelését célozzák. Az áttöréshez azonban megfelelő termékkínálatra is szükség van, amit az okostelefonok kategóriájában jelenleg a microsoftos együttműködés alapoz meg.



A jobbaknak 425 ezer részvénye és két Lumiája is van


Az áttörést a Microsoft következő mobil operációs rendszerére, a Windows Phone 8-ra épülő újabb Lumia modellektől várják, miközben a régi lumiásoknak azzal okosztak némi csalódást, hogy azokon a készülékeken nem futhat majd az új rendszer, csupán a WP7 felcsinosított változata. A marketingkampány mindenesetre beindult, a Nokia pedig felszólította viszonteladóit, hogy segítsék ismét világelső okostelefon-szállítóvá emelni a finn céget. 

A Nokia nyugat-európai eladásaiért felelős elnökhelyettese, Conor Pierce angol dealerek előtt jelentette ki, hogy egykori piacvezetőből a többi márka kihívójává válnak, ami lehetővé teszi, hogy a cég megkülönböztesse magát riválisaitól, és megadja a szabadságot ahhoz, hogy minden eddiginél bomlasztóbb erőként lépjenek fel a piacon. 

Windows Phone, vagy amit akartok  Elismerve ugyan, hogy a Lumiák eladásai még közel sincsenek azon a szinten, ahol lehetnének, Pierce szerint a start nem volt rossz: most már arra kell figyelniük, hogy valóban mást nyújtsanak, mint a versenytársak, de az ahhoz vezető lépéseket se kapkodják el.

Finnországi gyárát is bezárja a vergődő Nokia
Csúcstelefon-összehasonlító tavasz végén

Egyelőre a legtöbb Nokia-vezető még a microsoftos kapcsolat fontosságát hangsúlyozza. Elgondolkodtató ugyanakkor, hogy néhány hete Risto Siilasmaa elnök, miközben 2013-ig további 10 ezer fős leépítést jelentett be, és igyekezett megvédeni a saját Symbian-Windows Phone váltás helyességét, azt is jelezte: ha a Windows Phone 8 mégsem igazolja a várakozásokat, a helyzet kezelésére már megvannak a megfelelő tervek.

Vészfékezésre kényszerülhet a Microsoft az MI-adatközponti fejlesztésekben

A társaság meghatározó hajtóerőt képvisel az adatközpontok globális terjeszkedésében, ezért legújabb lépései figyelmeztetésként szolgálhatnak a mesterségesintelligencia-iparág egészére nézve.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.