Egy nap alatt 11 százalékkal emelkedtek a Nokia-részvények arra a hírre, hogy a Lenovo megvásárolná a mélyrepülésben lévő finn mobilcéget. A kínaiak spekulációnak minősítették az értesülést, a Nokiánál pedig már bé terv is van a nagy visszatérésre.
A valaha szebb napokat látott Nokia részvényei hónapok óta nem látott magasságokba emelkedtek annak hírére, hogy a finn cégre szemet vetett a kínai Lenovo. Persze az IBM PC-üzletágát is megvásároló távol-keleti nagyvállalatnál azonnal cáfolták az értesülést: a Reuters szerdai beszámolójában
Gianfranco Lanci, a Lenovo európai üzleteiért felelős vezetője egyenesen viccnek minősítette a feltételezést.
A Nokia árfolyamának 11 százalékos emelkedését, ami egyébként a július 18-i mélypont óta 50 százalékos javulásként is felfogható, a Bloomberg szerint az is táplálhatta, hogy
Stephen Elop vezérigazgató és más nokiás topmenedzserek hirtelen több mint egymillió dollár értékben vásároltak be a finn cég papírjaiból. Elop a mostani 275 ezres tétellel 425 ezerre növelte Nokia-részvényeinek a számát, míg a vállalat közelmúltban kinevezett elnöke,
Risto Siilasmaa 330 ezer új papírt vásárolt, amivel 730 ezerre emelkedett a birtokában lévő részvények száma.
Mindez nem sokkal azután következett be, hogy a finnek a napokban 1,41 milliárd eurós veszteséget jelentettek be az idei második negyedévre, annak ellenére, hogy az április-június időszakban az előző negyedévinél kétszer több, vagyis 4 millió Windows Phone-os Lumia okostelefont adtak el, meghaladva az elemzői várakozásokat.
Bomlasztó erő ■ A trónjáról kétszeresen is letaszított, piaci elsőségét mind a hagyományos, mind az okostelefonok kategóriájában elvesztő Nokia közben a nagy visszavágásra készül. A korábban soha nem látott mértékű költségcsökkentő lépések, amelyeknek a kilencvenes években kiépített magyarországi gyártóbázis is áldozatul esett, a hatékonyság növelését célozzák. Az áttöréshez azonban megfelelő termékkínálatra is szükség van, amit az okostelefonok kategóriájában jelenleg a microsoftos együttműködés alapoz meg.
A jobbaknak 425 ezer részvénye és két Lumiája is van
Az áttörést a Microsoft következő mobil operációs rendszerére, a Windows Phone 8-ra épülő újabb Lumia modellektől várják, miközben a régi lumiásoknak azzal okosztak némi csalódást, hogy azokon a készülékeken nem futhat majd az új rendszer, csupán a WP7 felcsinosított változata. A marketingkampány mindenesetre beindult, a Nokia pedig felszólította viszonteladóit, hogy segítsék ismét világelső okostelefon-szállítóvá emelni a finn céget.
A Nokia nyugat-európai eladásaiért felelős elnökhelyettese,
Conor Pierce angol dealerek előtt jelentette ki, hogy egykori piacvezetőből a többi márka kihívójává válnak, ami lehetővé teszi, hogy a cég megkülönböztesse magát riválisaitól, és megadja a szabadságot ahhoz, hogy minden eddiginél bomlasztóbb erőként lépjenek fel a piacon.
Windows Phone, vagy amit akartok ■ Elismerve ugyan, hogy a Lumiák eladásai még közel sincsenek azon a szinten, ahol lehetnének, Pierce szerint a start nem volt rossz: most már arra kell figyelniük, hogy valóban mást nyújtsanak, mint a versenytársak, de az ahhoz vezető lépéseket se kapkodják el.
Egyelőre a legtöbb Nokia-vezető még a microsoftos kapcsolat fontosságát hangsúlyozza. Elgondolkodtató ugyanakkor, hogy néhány hete Risto Siilasmaa elnök, miközben 2013-ig további 10 ezer fős leépítést jelentett be, és igyekezett megvédeni a saját Symbian-Windows Phone váltás helyességét, azt is jelezte: ha a Windows Phone 8 mégsem igazolja a várakozásokat, a helyzet kezelésére már megvannak a megfelelő tervek.