Annak apropóján, hogy az S&T Unitis Magyarország a Cisco adatközpontokért felelős partnerévé vált, egy részletes szerverpiaci körképet is kaptunk a magyar viszonyokról és a jövő lehetőségeiről. Van még hová fejlődnünk.

Az S&T sajtótájékoztatóját abból az alkalomból szervezték, hogy az addig is Cisco Gold Partnerként működő vállalat ezen túl ATP, azaz Authorized Technology Provider minőségben fókuszálhat a virtualizált szerverek és komplex adatközponti megoldások hazai piacára. A Cisco az utóbbi időben erre a piacra is nagy hangsúlyt fektet, ami azt jelzi, hogy a szerverpiac valóban jelentős átalakuláson megy keresztül, a magyar partnerség pedig egyértelműen mutatja, hogy itthon is küszöbön áll a szemléletváltás.

Az persze más kérdés, hogy milyen gyorsan és hatékonyan állnak a nemzetközi trendekhez a magyar vállalatok, ezért a BellResearch mindenre kiterjedő elemzését is ismertették a hazai helyzetről - ez pedig több, mint tanulságos.

Megrögzött szokások | A hazai szerverek számának növekedése, ha lassan is, de megtorpanni látszik. 2004-ben közel 44 ezer kiszolgáló működött az országban, 2007-re a számuk már 60 ezer fölé emelkedett, ám a 2008-as 63 ezres mennyiség tavaly már csak pár százzal nőtt. A leggyakoribb szerverfunkciók között még mindig a hagyományos fájlkiszolgálók szerepe a legfontosabb, a szerverek 82 százaléka tölti be ezt a funkciót (...is, hiszen a hazai kiszolgálók jelentős százalékán még mindig gyakran fut több szolgáltatás egyszerre.) Alkalmazásszerverként 54 százalékuk, levelezésre 39 százalékuk szolgál, míg az internetelérésre és a vállalati honlap webszervereként már jóval kevesebben használnak saját gépet.

A szerverek kihelyezése terén azonban jelentősen elmaradunk a nemzetközi trendektől: a kutatás szerint az összes vállalat 3-4 százalékának van olyan szervere, amely nem az irodában "ketyeg", hanem valamilyen bérelt, távoli megoldással működik. A mikrovállalatok ráadásul gyakorlatilag egyáltalán nem élnek a szerverkihelyezés lehetőségével. A felmérés kérdéseire adott válaszokból még mindig kiviláglik, hogy erősen berögzült a "csak az van biztonságban, amit látok" elv, sokan pedig attól félnek, hogy üzleti folyamataik, pénzügyeik titkai vannak veszélyben, ha nem saját szerverrel dolgoznak.

Így csinálják a bátrabbak | Ha azt az egyelőre kis szegmenst nézzük, amelynek tagjai már el tudtak szakadni az új módszerekkel szemben táplált félelmeiktől, megtudhatjuk azt is, milyenek a hazai szerverkihelyezési szokások. A legkedveltebb módszer a szimpla szerverbérlet. A virtuálisszerver-bérlés inkább a nagyvállalatokra jellemző, míg a kolokáció a KKV-k között a leggyakoribb. A hosztinggal a kis- és középvállalatok nagy többsége elégedett; kisebb gondokat a nagyvállalati körből jeleztek, ahol természetszerűleg bonyolultabb üzleti és számítási folyamatok kihelyezését kell megoldani.

Bár a szóbeszéd szintjén a szervervirtualizáció egyre népszerűbb itthon is, még csak a vállalatok elenyésző része vágott bele az átalakításba. A nagyvállalatok körében a legnépszerűbb a megoldás, 17 százalékuk kezdett már bele gyakorlati szinten is - a KKV-k között csupán 8 százalékos az arány. Tény azonban, hogy a megkérdezettek válaszai alapján az elkövetkezendő három év lehet a hazai virtualizációs robbanás időszaka.

Magyarországon a Cisco szerverek | A Cisco tavaly márciusban hivatalossá vált szerverpiaci jelenléte után egy évvel már itt is megjelenik tehát az Unified Computing System. Az ehhez szükséges minősítéseket itthon elsőként megszerző S&T Unitis Magyarország Kft. az összesen 21 országban jelen lévő S&T csoport tagja. Simon István ügyvezető beszámolója szerint a cég 2009-es árbevétele közel 20 százalékos csökkenést követően 5,3 milliárd forint volt, ám az idei és az elkövetkezendő évben fellendülésre számítanak. Az UCS első, hivatalos magyarországi képviselőjeként már fel is építettek egy teljesen működőképes demókörnyezetet, és megkötötték az első nagyvállalati szerződésüket is egy nemzetközi pénzintézet magyar képviseletével, ahol már folyik az adatközponti fejlesztés megvalósítása.
 

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.