A nagyvállalati környezetben igény van a csoportmunka technológiák fejlesztésére, ám nem mindegy, hogyan valósítják ezt meg az informatikai vezetők - derül ki a Cisco vállalati informatikai környezettel foglalkozó kutatásából.

A Cisco megbízásából elvégzett nemzetközi felmérést az InsightExpress digitális piackutató vállalat végezte el 2023 vállalati alkalmazott és 1011 CIO, informatikai döntéshozó részvételével. Az eredmény röviden összefoglalva felemás: bár a döntéshozók mindenképpen növelnék a csoportmunkával kapcsolatos fejlesztésekre fordított kiadásaikat, a dolgozók mégis úgy érzik, a legnagyobb akadályt nem az eszközök hiánya, hanem a vállalati szabályok merevsége okozza.

Felesleges tiltólisták | A csoportmunka és a digitális együttműködés fogalma alapvetően jó dolog, ezt mindenki elismeri, ám tény az is, hogy máshogy értelmezi ezt egy munkaadó és megint máshogy a munkavállaló. A felmérésből kiderül, hogy a legtöbb olyan vállalatnál, ahol például tiltják az internetes közösségi szolgáltatások használatát, a dolgozók munkájukban is korlátozva érzik magukat.

Bár a legtöbb munkaadó azzal indokolja az ilyesfajta tiltásokat, hogy a kollégák munkaidőben ne az ismerőseik státuszüzeneteit kövessék, vagy virtuális veteményeseiket gondozzák, a legtöbb munkavállaló szerint a munkájukhoz igenis hozzátartozik a közösségi oldalak elérése.

Persze nem csak az internetes oldalak tiltása okoz bosszúságot a munkahelyen. Sokszor a túl merev IT szabályokat hibáztatják a dolgozók amiatt is, amikor csak meghatározott szoftvereket vagy módszereket használhatnak valamilyen munkafázis elvégzésére. Ha korlátozzák a vállalatnál elkészülő adatok formátumát, vagy nem biztosítanak elegendő alternatívát arra, milyen megoldást használhatnak az alkalmazottak egy adott feladatkör elvégzésére, a munka kevésbé lesz hatékony és gyors.

Alulról jövő igények | Ez persze nem azt jelenti, hogy a CIO-k és cégvezetők ne lennének tisztában azzal, hogy a vállalati informatikai lehetőségeket folyamatosan bővíteni kell. Ugyanennek a felmérésnek az IT döntéshozókra vonatkozó részében szinte minden CIO egyértelműen a fejlesztés elkötelezett híve. 96 százalékuk egyetért azzal, hogy a csoportmunkát elősegítő informatikai megoldásoktól javul a vállalat hatékonysága. 77 százalékuk szeretne is idén ezzel kapcsolatos bővítést vagy fejlesztést, és 56 százalékuk az eddigi fejlesztésekre fordított összeget több mint 10 százalékkal növelné 2010-ben.

Úgy tűnik azonban, hogy a legnagyobb hiányosság az ilyen esetekben a kommunikáció - a CIO-k sokszor nem tudják, mi is segítene igazán a dolgozóknak. A munkavállalóknak feltett kérdésekből is sok tanulság leszűrhető: a megkérdezett munkahelyek 52 százalékában tiltják a közösségi internetes oldalak és hasonló megoldások használatát.

Ehhez képest szinte ugyanennyi munkatárs - a megkérdezettek fele - állította, hogy legalább hetente egyszer megkerüli vagy figyelmen kívül hagyja az IT döntéshozók tiltásait és utasításait a napi munkája során. 27 százalékuk azt is bevallotta, hogy engedély nélkül változtatott is számítógépe vagy egyéb informatikai eszköze beállításain, hogy tiltott alkalmazásokat érhessen el.

Ne fessük az ördögöt a képenyőre | Látszik tehát, hogy más képet lát maga előtt egy CIO vagy felső vezető a vállalat informatikai igényeiről, mint a dolgozók. Mondhatjuk persze, hogy ez bizonyára azért van, mert a munkatársak csupán alkalmat és lehetőséget keresnek a munka alóli kibújásra, internetes szórakozási módokra, ami lassítja és akadályozza a munkavégzést. Pedig a felmérés szerint ez egyáltalán nem így van.

Arra a kérdésre, hogy hogy érinti őket, ha engedélyezik a közösségi oldalak látogatását és a különféle csoportmunka eszközök szabad használatát, a dolgozók 45 százaléka válaszolta, hogy tapasztalata alapján hatványozottan növekszik a munkavégzési képessége és hatékonysága. 40 százalékuk azt is kijelentette, hogy így több lehetőségük van segítséget kérni valamilyen munkával kapcsolatos kérdésben, 31 százalékuk pedig annyit is megjegyzett, hogy a korlátozások nélkül úgy érzi, könnyebb és gyorsabb a vállalaton belüli döntéshozás folyamata, ami nekik is kedvezőbb.

Amikor arról kérdezték a kollégákat, mi a legfontosabb egy ideális informatikai környezetben, 58 százalékuk jelölte meg a könnyű kezelhetőséget, és 45 százaléknak volt fontos, hogy korlátozás nélkül kommunikálhassanak bárkivel, bármikor.
 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.