Amikor a Google Chrome három éve beszállt a böngészők versengésébe, az Internet Explorer még magasan a legnépszerűbb termék volt, a Firefox pedig csak bátor kisróka. Három év alatt nagyot változott a piac, amiben a Chrome-nak nagy szerepe volt.
Milyen is volt a böngészőpiac 2008 szeptemberében? Világszinten szinte alig beszélhettünk versenyről: a Microsoft böngészője trónolt a csúcson, viszonylag stabil 70 százalék körüli részesedéssel, míg az akkoriban hármas változatnál járó Firefox még csak a hozzáértők kedvence volt, felhasználóinak aránya 26 százalék környékén járt. A többi versenytárs már akkor sem zavart túl sok vizet, az Opera vagy a Safari csupán pár százalékot harapdált ki a böngészőtortából. Azóta nagyot változott a világ...


Krómozott internet A Chrome elindulásakor a Google leginkább azt hangsúlyozta, hogy egy webes szabványok tekintetében szigorú, viszont méretében és sebességében kifejezetten előremutató böngésző megalkotása volt a cél. A dinoszaurusszá növekvő Internet Explorert akkoriban már egyre többen bírálták lomhasága és a szabványok hanyag kezelése miatt, míg a feltörekvő Firefoxról szép lassan kiderült, hogy a bárki által megírható kiegészítők miatt biztonsági rések nyílhatnak a böngészőn keresztül, és az alapból gyors motort is lelassíthatják a felhalmozott add-onok.

A Chrome kissé puritán felülete pont ezért lehetett megnyerő azoknak, akik kockázatok nélkül, viszont gyorsan szerettek volna netezni. A Google fejlesztői ráadásul ráálltak egy kifejezetten pattogós frissítési ciklusra, ami a belassult Internet Explorernél és a szinén egyre lassuló frissítési rendszert megvalósító Firefoxnál sokkal hamarabb képes volt reagálni az aktuális trendekre.

Legyorsult versenytársak 2011 közepére a Chrome már kifejezetten impresszív eredményeket mutathat fel. Világszerte ugyan még csak a harmadik legnépszerűbb böngésző, ám szeptemberi 23,3 százalékos részesedése már erősen megközelíti a stagnáló Firefox 26,6 százalékát.


Magyarországon még érdekesebb a helyzet, hiszen nálunk már jó ideje a Firefox vezet, itt a Chrome 26,9 százaléka viszont már elég volt a teljesen talajt vesztett, manapság 18 százalékon álló Internet Explorer megelőzésére is.


Az erős gyorsulásnak a Chrome saját térnyerése mellett piacélénkítő hatása is volt, hiszen a konkurens fejlesztők kénytelenek voltak belátni a gyors fejlesztési ütemezés előnyeit, és egymás után átállni erre a gyakorlatra. A Firefox például majdnem három év alatt jutott el a hármas verziótól a négyesig, míg a négyes és hatos változat között már fél évnek sem kellett eltelnie.

A Chrome a frissítési gyakoriság miatt a legújabb szabványok és technológiák beépítésében is legyorsulta a többieket: a Google interaktív infografikáján érdemes végignézni a webes világban használt újdonságok elterjedését és fejlődését.

Nagy szám! Jövőre az Internet Explorert is megeheti a Chrome
Nyáron jönnek a Chromebook PC-k?
Net nélkül is levelezhetünk a Chromebook gépeken

Böngészőből operációs rendszer A Chrome egyrészt továbbra is fejlődik és folytatja agresszív terjeszkedését a böngészők piacán - egyes vélemények szerint jövőre akár az Internet Explorert is lehagyhatja világszinten. Emellett a böngésző speciális változata idén hordozható számítógépek operációs rendszereként is feltűnik. A Chrome OS lényege, hogy az egyre általánosabb internetes lefedettséget kihasználva olyan ultravékony kliensként működtesen egy számítógépet, amely a programokat szinte kizárólag az interneten futtatja. A legfrissebb hírek szerint egyes funkciók (például a Gmail, a Google Calendar vagy nemsokára a Google Docs) internetkapcsolat nélkül is működik majd a Chrome OS alatt, így attól sem kell félni, hogy a hálózati lefedettség "lyukaiba" érve elvész minden munkánk és lehetőségünk.

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.