Az internetezésre alkalmas eszközök, mint például a tabletek, televíziók és játékkonzolok volumene 2013-ban már meg fogja haladni a PC eladásokét - állítja az IHS iSuppli piackutató cég. Magyarországon eközben tovább csökkentek a PC-eladások.
A múlt pénteken éppen 30 éves születésnapját ünneplő személyi számítógép nehéz idők elé néz: bár az előrejelzés szerint a következő években a mostaninál is több PC-t adnak el, darabszámban hamarosan elhúznak majd mellette az egyéb internetképes eszközök. Az iSuppli becslése szerint amíg 2010-ben világszerte 345,4 millió személyi számítógépet értékesítettek, addig 2013-ra ez a szám 433,7 millióra kúszik majd fel.

A PC-piaci növekedés lassulása elsősorban a tabletek térnyerésének tudható be, de gyorsan jönnek fel az egyéb, internetezésre is használható eszközök, mint a tévékészülékek vagy éppen játékkonzolok. A piackutató szerint a tavaly leszállított 161 millió netképes eszközhöz viszonyítva két év múlva már 503,6 millió különböző kütyüvel netezünk majd. A különbség még drámaibb lesz 2015-re: az eladott PC-k száma akkor 479,1 millió lesz, szemben az internetezésre alkalmas más eszközök háromnegyedmilliárdos darabszámával.

Tizenötszörös növekedés A mostani növekedés hátterében főleg a tabletek állnak, amelyek jelenleg a leggyorsabban növekvő szegmens a netképes készülékeken belül. Az elsősorban az iPad megjelenésének köszönhető bumm óriási: 2015-ben már 300 millió táblagép eladásával számolnak, ami 15-szöröse a tavalyinak.

Jordan Selburn, az iSuppli vezető elemzője szerint az előrejelzés számai is azt bizonyítják, hogy a jövőben egyre kevésbé a PC-re asszociálunk majd az internetről: "a fogyasztói elektronikus eszközök terén a legfőbb újdonságot az olyan netképes kütyük jelentik, amelyek az otthonokba viszik az internetes tartalmakat. A jövőben a fogyasztók egyre inkább a televíziójukon keresztül interneteznek majd a PC-jük helyett" - állítja az elemző.

A PC-piaci kilátások más előrejelzések szerint sem túl bíztatóak: a Gartner múlt hónapban erősítette meg, hogy a PC-piac a korábbiakhoz képest alacsonyabb növekedési ütemmel lesz kénytelen beérni a jövőben. Ehhez hasonlóan az IDC júniusban jelentette, hogy a tabletek iránti erőteljes érdeklődés miatt lefelé módosítja az idei globális PC-piaci előrejelzését. Februárban még 7,1 százalékos, most azonban már csak 4,2 százalékos bővülést várnak az idei esztendő egészére.

Eközben itthon A hazai helyzet még kevésbé rózsás: a Magyarországon eladott PC-k darabszámát tekintve 2010-ben kicsit több mint 1 százalékos növekedést mért az IDC. Az IDC adatai szerint az idei év is eléggé borúsan alakul: A teljes magyar PC-piacon 111 311 gépet adtak el a második negyedévben, 4,8 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A szállítók közül a Dell vezet 26,6 százalékos részesedéssel, a második az HP, a harmadik pedig az Acer.

A lakossági piacon is visszaesés tapasztalható: az idén a második negyedévben az otthoni piacon összesen 60 618 gépet adtak el, 6,8 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbinál. A legnagyobb szállító itt is a Dell Magyarország lett, amely 17 137 számítógépet adott el a második negyedévben az otthoni felhasználóknak, ezzel 28,3 százalékos részesedést ért el a lakossági piacon.

A Lenovo szárnyal a PC-piacon
Beérett a tabletpiac
IDC: még mindig döcög a hazai PC-piac


Borsi Zoltán, a Dell Magyarország otthoni és mikro-, kisvállalkozói piacáért felelős menedzsere a cég múlt heti rendezvényén azt mondta, hogy az előretörésük a hazai piacon annak köszönhető, hogy a versenytársakénál kisebb raktárkészlettel dolgoznak, így mindig az újabb gépeket tudják kínálni, másfelől szinte alig vesznek hitelre számítógépet a lakossági piacon, és jelenleg inkább a drágább, 150-200 ezer forint körüli eszközöket keresik.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.