Tavaly után ismét nyilvánosságra hozta médiapiaci becslését a Mediaedge:cia kutatási részlege. A 2009-es adatok érthetően más tónusúak, mint a 2008-as év számai. Akkor a MediaLab a 200 milliárd forintos lélektani határ átlépését üdvözölte, most viszont a 2005-ös szintre való visszaesésről ad hírt. Az MRSZ 162 milliárdos becslésével összevágó módon a MediaLab 161 milliárdra becsli a tavalyi költést.
Az online kitart | Az online piaccal kapcsolatos MediaLab becslés 3,2 százalékos növekedést mutat tavalyra, ami jócskán kevesebb, mint a Magyar Reklámszövetség majd 7 százalékos adata. A 2010-es növekedés viszont mindkét forrás szerint 7 százalék környékén mozog majd. Az online költés nettó értéke idén elérheti a 24 milliárdot, ami 6,7 százalékos bővülésnek felel meg.
Ez már csak azért is jó eredmény, mert a médiaügynökség szerint még nem értük el a mélypontot, azaz 2010-ben tovább szűkülhet a honi reklámpiac. A zsugorodás mértékét 6 százalékra teszik a szakemberek, ami azt is jelenti, hogy a 2008-as költési csúcshoz képest a piacméret 25 százaléka vész el. Egyébként a 2009-es évben tapasztalt 22,1 százalékos esés meghaladja az ügynökség tavaly júniusban adott, 15 százalékos minuszt előrevetítő jóslatát. Persze a becslések még jócskán felülíródhatnak idén, hiszen nemsokára választás lesz, és az eredmények befolyásolhatják a hirdetői hangulatot, a piaci bizalom szintjét is.
A legnagyobb zuhanást a rádió könyvelte el -30,1 százalékkal, melyet a közterület követ -29,7 százalékkal. A sajtó reklámbevételei 27,8 százalékkal csökkentek, míg a tévé megúszta 16,5 százalékos szűküléssel. Ehhez képest az online reklámpiac pozitív eredménye mindenképpen kiemelkedő. A hazai médiatípusok hirdetései között 10,1 százalékot képvisel az online (nettó költés szerint 14,4 százalékos ugyanez az eredmény).
Amerika hullámvölgy után | Hasonló jelentést egyébként az amerikai reklámpiacról is nemrégen adtak ki: az Interactive Advertising Bureau és a PriceWaterhouseCoopers kutatása kifejezetten az online hirdetéseket vizsgálja. Ezek éves nagysága 2008-hoz képest tavaly ugyan csökkent 3,4 százalékkal 22,7 milliárd dollárra, ám a negyedéves bontásból az látszik, hogy az év első felének hullámvölgyéből az utolsó negyedév 13,8 százalékos növekedésével rakétasebességgel kezdett kimászni a tengerentúli online hirdetési üzletág.
Az 1999 óta közzétett jelentésekből egyébként az is kiviláglik, hogy a 2000-es dotkom-lufi kipukkadása óta folyamatosan emelkedő tendenciát mutatott az internetes hirdetések összértéke, egyedül a 2009-es év jelentett visszaesést, ám még ez sem csökkent a 2007-es szintig.
Ebből a kutatásból egyébként még az online hirdetési bevételek típusonkénti megoszlása is kiderül - ezek szerint a legnagyobb szeletet a kereséshez kapcsolódó hirdetések adják (47%), ezt kövewtik a banner típusú reklámok (22%). A PR-cikkek és egyéb tartalom-jellegű hirdetések 10 százalékot képviselnek, míg a maradék pár százalékon a kevert médiatípusok (7%), ügyféladatbázisok (6%), videós hirdetések (4%) és szponzorációk (2%) osztoznak. Úgy tűnik, az e-mailes hirdetések, hírleveles megkeresések ideje valóban lejárt, az utolsó helyen, mindössze egyetlen százalékkal képviselteti magát ez a típus.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak