Az informatikai piac két meghatározó szereplője, az IBM és az Intel is közzétette legutóbbi negyedévének eredményeit. Bár katasztrófáról nincs szó, azért a számok egyáltalán nem biztatóak.
Nincs jó állapotban a technológiai szektor, legalábbis a szokásos pénzügyi jelentési szezont nyitó két óriás számaiból erre lehet következtetni. Az informatikai ágazat gyengébb eredménye világszinten még komolyabb probléma, hiszen tradicionálisan ez az az szektor, amelynek aktuális teljesítményéből és kilátásaiból a teljes gazdaság állapotára, jövőbeli alakulására szoktak következtetni az elemzők. Az indikátor pedig most meglehetősen borús helyzetet mutat.

Lehetne rosszabb  A processzorgyártó Intel ugyan saját előrejelzésénél és az elemzői várakozásoknál is egy hajszállal jobb árbevételt tudott felmutatni az idei harmadik negyedévben, ám ehhez hozzátartozik, hogy néhány hete kénytelenek voltak korábbi prognózisukon jelentősen rontani. A 13,5 milliárd dollárt sem elérő forgalom 5,4 százalékkal maradt el a tavaly ilyenkori szinttől. És nem alakult jól a nettó profit sem, hiszen a 2011-es 3,5 milliárdhoz képest komoly visszaesést jelent a most elért szűk 3 milliárd. Egyedül a bruttó árrés szintje tudott változatlan maradni: ez az arány 63,3 százalék lett, ami a tavalyi teljesítménnyel megegyezik, és némileg a friss elemzői várakozásokat is meghaladta.

Az Intel egyik fő problémája a hátramenetbe kapcsolt PC-piac. A személyi számítógépek eladásait számtalan faktor hátráltatja. Ide sorolható a bizonytalan gazdasági környezet, a Windows 8 októberi megjelenése miatt elhalasztott vásárlások és nem utolsó sorban a táblagépek és okostelefonok megállíthatatlannak tűnő előretörése. A mobil eszközök beszerzése, cseréje jelen pillanatban sok vásárló számára fontosabb, mint hagyományos számítógépük frissítése. Jellemző trend, hogy inkább megtartják a régebbi PC-t, és a cserére szánt összegből például egy új tabletet vesznek.

Remények az ultrabookban Ugyan a hordozható informatikai eszközök területén életképesnek tűnő alternatívát állított az Intel az ultrabook kategória megalkotásával, ám ezek a könnyű és gyors laptopok egyelőre a magas árszint miatt nem tudtak érdemben beleszólni a piaci helyzet alakításába. Ezen a területen azonban sokat várnak attól a jóval több mint 100 új modelltől, amelyeket a különböző gyártók az elkövetkező periódusban dobnak majd piacra. Ezek között több tucat olyan lesz, amely a Windows 8 érintőképernyős képességeit is ki tudja aknázni. A személyi számítógép és a táblagépek előnyös vonásait egyszerre biztosító új modellektől sokat vár az Intel vezére is. Ugyanakkor Paul Otellini egyelőre nem merte megjósolni, melyik gyártó megoldása, formátuma lesz a nyerő változat, de abban biztos volt, hogy az új "homokozó" nagy esélyt jelent a gyártóknak – és természetesen magának a chipeket szállító Intellnek.

Te is, fiam?  Szinte tökéletesen ugyanazt a pályát rajzolta a másik informatikai gigacég, az IBM harmadik negyedéves forgalma is. Míg az Intel 5,5, addig a kék óriás 5,4 százalékkal produkált rosszabb időszakot összbevétel szempontjából az előző év hasonló periódusához képest. A 24,7 milliárd dolláros bevétel egyben azt jelenti, hogy a vállalat immár ötödik egymás utáni negyedévében nem képes megfelelni az elemzők által elvárt szintnek. A konszenzusos vélemény a Q3-ra majdnem 25,4 milliárd volt, azaz az IBM messze elmaradt az elvárásoktól.

Van azért pozitív oldala is a cég gyorsjelentésének: a nettó profit az elmaradt bevételek ellenére szinte dollárra megegyezik az egy évvel ezelőtt elért 3,8 milliárdos szinttel. Ugyancsak érdemes megemlíteni, hogy a világszinten mindenhol erős jelenléttel bíró cég számára negatívumként jelentkezik a dollár ezen időszakban mutatott erősödése. Az árfolyamhatástól megtisztított összbevétel például egy teljes milliárddal nagyobb értéket mutat, azaz rögzített árfolyamon számolva "csak" szűk 2 százalékos a bevétel-visszaesés.

Nehéz a szállítók élete Az IBM szerteágazó portfólióját nézve mindenhol az látszik, hogy nehéz idők járnak az informatikai szállítókra. Az IBM-nél a szoftveres üzletág teljesített a legjobban a maga 1 százalékos bevételcsökkenésével – ráadásul az árfolyamhatást kiszűrve ez tulajdonképpen 2 százalékos növekedésnek felel meg.

Vegyes képet mutat a cég legnagyobb üzletága, a szolgáltatások szegmense. A technológiai szolgáltatások 4, az üzletiek pedig 6 százalékkal kevesebb pénzt hoztak a konyhára, de az összesen bejövő 14,5 milliárdból arányaiban több marad az IBM-nél, mint egy évvel korábban. Ez amiatt van, hogy az üzletágon belül a magasabb profitrátájú szolgáltatási termékek kerültek hangsúlyosabb pozícióba.

A zászlóshajóként már régóta nem funkcionáló hardveres divízió viszont minden szinten csak lohasztó számokkal tudott szolgálni. Az üzletág negyedéves teljesítménye 13 százalékkal múlta alul a 2011-es év hasonló időszakát.

Nem megy  Bár a két cég teljesítményét kommentáló hivatalos nyilatkozatok a gyenge eredmények magyarázatával kapcsolatban részletekben eltérnek, az mindkét vállalatnál közös pont, hogy a bizonytalan gazdasági kilátások nyomják agyon a piacot. Ez ugyanúgy tetten érhető a végfelhasználók PC-vásárlással kapcsolatos hezitálásában, mint a nagyvállalati megrendelések elmaradásában.

Nagyot csúszott a PC-piac
A HP-nál csak 2014-ben jön el a kánaán

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.