Bár mostanában csak arról hallunk, hogyan vonul ki Kínából a világ legnagyobb keresővállalata a helyi cenzúra miatt, nem árt megemlíteni, hogy a világ más részein, több témával kapcsolatban maga a Google szűri a találatokat.

A Google Kínában hónapok óta küzd az államilag megkövetelt cenzúrával, és egyelőre úgy tűnik, valóban ki kell vonulnia a távol-keleti országból. A világ más részein azonban teljesen megszokott módon működik a találatok szűrése, íme néhány ízelítő.

Ne szólj szám, ne keress kezem | Törökországban bűn bármi negatív hangvételűt állítani az ország alapító atyjáról, így a török Google oldalon nem érhetők el a Musztafa Kemál Atatürk emlékére nézve sértő tartalmak és videók. Thaiföldön nem a múlt, hanem a jelen vezérét féltik a kritikáktól, így a helyi keresőben nem jelennek meg a Bhumibol Adulyadej királyra nézve sértő vagy degradáló weboldalak.

Németországban, Franciaországban és Lengyelországban törvénybe ütközik a náci ideológiák terjesztése és a holokauszttagadás, így ezen országokban a Google sem listázza az ilyen tartalmakra mutató hivatkozásokat.

Kényes gyakorlatok | A Google egyes területeken teljesen jogosnak érzi a cenzúrát, így például a német, francia és lengyel gyakorlatot. A magyarázat itt az, hogy mivel az ottani törvényeket jogosan, a nép által választott kormány hozza, a tartalomszűrésről hozott törvények tulajdonképpen a nép akaratát képviselik. Kínával azonban pont azért harcol már jó ideje a vállalat, mert az ottani kormányt nem demokratikusan választották, ezért a Google nem hajlandó megvonni a kínai néptől a szabad internetes keresés jogát.

Hogy is működik a cenzúra a Google gyakorlatában? Egyes országokban alapvetően minden információ megengedett, a kormányok képviselői csupán bizonyos esetekben kérvényezik bizonyos weboldalak vagy tartalomtípusok kiszűrését. Ezt ilyenkor a keresővállalat jogászai veszik kezelésbe és megvizsgálják, valóban az adott ország törvényeibe ütközik-e az adott oldal vagy témakör.

Más a helyzet például Kína esetében, ahol maga a kormány adja meg a Google (és más keresőszolgáltatók) számára azt a minden bizonnyal hatalmas dokumentumhalmazt, amely a helyi keresési irányelveket tartalmazza - itt nem az ország kérvényez tehát, hanem a keresőcégnek kell alkalmazkodnia a helyi előírásokhoz.

A fent említett példák esetében például a Google elfogadja a felsorolt országok gyakorlatát, ám például Törökországgal folyamatos viták folynak - ők például egyelőre letiltják országuk határain belül a YouTube elérését. Arra hivatkoztak, hogy a keresővállalat csak Törökország határain belül szűrte a szerintük "ellenséges" tartalmakat, világszerte nem, így inkább a teljes YouTube-ot kiebrudalták. Más országokban pedig az nem tetszik a helyi cenzoroknak, hogy a Google csupán a kritizált tartalomra mutató hivatkozást távolítja el, azonban a helyén ott hagy egy üzenetet arról, hogy cenzúra miatt a link a keresőből nem elérhető.

Természetesen vannak világméretű tartalomszűrések is, ezek azonban közmegegyezésre történtek - ilyenek például a gyermekpornográfiával, bombakészítéssel, kábítószerek előállításával vagy árusításával foglalkozó weboldalak: ezek a Google rendszerén keresztül a világon sehol sem érhetőek el.
 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.