A vita a Google hivatalos blogjáról indult, ahol Matthew Glotzbach, a vállalati termékmenedzsment csapatának vezetője vezetője tett közzé egyfajta nyílt felhívást a korábbi Office verziókat használó cégeknek: "Ha azon gondolkoztok, hogy az Office-t Office-ra frissítsétek, arra biztatunk titeket, hogy váltsatok inkább Google Docs-ra. Valószínűleg már fut a gépeiteken az Office 2003 vagy 2007 (esetleg az Office 2000), és nincs is szükség rá, hogy eltávolítsátok: a Google Docs ugyanis tökéletes arra, hogy jobbá tegye ezeket az Office verziókat."
De nem! | Alex Payne, a Microsoft online termékekmenedzsment igazgatója egy nappal később egy hosszú blogbejegyzésben válaszolt a Google vezető állításaira. "Azt állítják, hogy a vállalatok tökéletesen használhatják együtt az Office-t és a Google Docs-t, de ez egyszerűen nem igaz."
Payne azzal támasztotta alá a visszavágást, hogy felsorolta, milyen veszteségek érik az Office dokumentumot, amikor Google Docs formátumúra konvertálódik. "Táblázatok, stíluselemek, vízjelek, egyes betűtípusok, változáskövetés, Smart Art... és még megannyi más eltűnik, vagy használhatatlanná változik, így végül a konvertált dokumentumok egyáltalán nem hasonlítanak az eredetiekre." Payne állítása szerint a teljes lista azokról az elemekről, amik egyáltalán nem, vagy hibásan kerülnek át a Google formátumába, kifejezetten hosszú.
Payne szerint, ha már egyszer felhőalapú megoldást keres valaki az addigi Office-verziók leváltására, továbbra is Microsoft-megoldásban gondolkodhat. Az Office Web Apps ugyanis, bár itt-ott szintén "butítja" a konvertált dokumentumokat, ám az ezekből eltűnt elemek nem vesznek el. Amikor a dokumentumot újra normál Office-szal nyitjuk meg, a konvertáláskor kihagyott elemek ismét megjelennek. "A Google Docs nem csinál ilyesmit" - szögezte le Payne.
De igen! | A Google-nél Dave Girouard vette fel a kesztyűt. A vállalati üzletág igazgatója már kevésbé ragaszkodott a tényekhez: szerinte, bár lesznek, akik továbbra is a Microsoft megoldásánál maradnak, ezek azonban hamarosan hátrányos helyzetbe kerülnek. "A Microsoft megoldásokkal együtt jár egy elavult múlt, amit minden Office magával cipel. A felhasználóknak rosszat tesz a Microsoft borzalmas üzleti modellje."
Ki tudja, meddig megy még ez a szájkarate - a Forrester Research elemzője, Sheri McLeish szerint végső soron úgyis a felhasználók mondanak ítéletet azzal, hogy mit használnak, és pont az üzleti szektor az, amit nem hatnak meg az ilyen kakaskodások. Egy 100 nagyvállalatra kiterjedő kutatásra hivatkozva McLeish továbbra is támogatottnak érzi a Microsoft Office-t, bár lát arra is hajlandóságot, hogy az Office mellett, kísérleti jelleggel más alternatívát is kipróbáljanak.
Főleg azonban a kis- és középvállalatok lesznek azok, akik szívesebben kipróbálnak olyan lehetőségeket, mint az OpenOffice.org, vagy a Google Docs. Ráadásul az elemző a Google megoldásában egy stratégiai hibára is rámutatott, mégpedig arra, hogy amikor a Docs kezelésére szolgáló Gears motort lecserélték HTML5-öt támogató technológiára, megszűnt az offline felhasználás lehetősége. Márpedig a felhasználók nagy többségének szüksége van arra is, hogy akár folyamatos netkapcsolat nélkül is elérhesse a dokumentumait. A Google szerint az offline használat támogatása a későbbiekben visszatér, de még nem tudni, mikor.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak