A Google bevételei meghaladták az előzetes várakozásokat 2011 első pénzügyi negyedévében, ám a piac kedvezőtlenül fogadja a vállalat kiadásainak rohamos növekedését.
A Google tegnap este
újabb erős pénzügyi negyedévről számolt be. A vállalat 8,58 milliárd dolláros bevétellel zárta 2011 első három hónapját, ami 27 százalékkal haladja meg a tavalyi eredményt. A
2,3 milliárdos nyereség
ennél jóval kisebb mértékű, körülbelül 17 százalékos növekedést mutat, köszönhetően az emelkedő kiadásoknak. A Google-nél az elmúlt hónapokban megemelték a fizetéseket, új munkaerőt vettek fel, ezen kívül növelték a marketing- és technológiai költéseket is.
A vállalat működési költségei 54 százalékkal nőttek 2010 első negyedévéhez képest. A várakozások szerint Larry Page, a Google áprilisban visszatért alapító vezérigazgatója a jövőben sem spórol majd, és egyebek mellett agresszív nyomulásba kezd a közösségi és mobil szolgáltatások területén. A cég pénzügyi vezetője, Patrick Pichette szerint a megemelt kiadások sokmilliárd dolláros üzleti lehetőségek kiaknázását célozzák, ám az ilyen irányú ambíciók nem hatották meg a befektetőket: a Google részvényeinek árfolyama a bejelentést követően több mint 5 százalékkal csökkent.
Jó eredmények, aggódó befektetők ■ Page tegnap esti, rövidre fogott megjelenése során óriási fejlődést ígért a válallat aleptevékenységéhez kapcsolódó termékekről szólva, míg Pichette a vállalat egészét érintő változásokat harangozott be, biztosítva róla az befektetőket, hogy minden fillért továbbra is alapos megfontolás után költenek el. A bevételeknél jóval gyorsabb ütemben növekvő kiadások azonban aggodalmat keltenek a piacon: nagyszerű lesz, ha a befektetések eredményt hoznak, de az inkább ötlet-, mint üzletemberként jegyzett Larry Page nyilvánvalóan vonzódik az önvezető autókhoz és a hasonló, kétséges és maximum hosszú távon megtérülő projektekhez.
Bár a negyedéves bevételek 27 százalékos éves növekedése több mint meggyőző egy Google-méretű vállalat esetében, a befektetőket ennél is jobban érdekli a profitráta alakulása. A jelek szerint azonban az új vezérigazgató a növekedésre és az új területek meghódítására fókuszál, ami a csökkenő profitráta mellett megkérdőjelezheti az emelkedő kiadásokat. A Google mindenesetre újabb 6 ezer munkatárs felvételét tervezi 2011-ben, és anyagilag is igyekszik magához kötni a szakembereket, aminek első hulláma a január elsején életbe lépett, a vállalat egészét érintő 10 százalékos béremelés volt.
Folyt. köv. ■ A Reuters által idézett elemzők szerint kívánatos volna, ha a Google záros határidőn belül pontosítaná új stratégiájának legfontosabb elemeit, különös tekintettel a vállalat közösségimédia-stratégiájára. (Ezzel kapcsolatban egyelőre csak annyi derült ki, hogy a Google egyik kereskedelmi vezetője az internetezők személyazonosságát és kapcsolatait kulcsfontosságúnak nevezte a keresési találatokat súlyozó algoritmus több mint 200 tényezője között.)
A kiadások növekedése elbizonytalanítja a rövid távú befektetőket, a hosszú távú befektetőknek viszont sokkal több információra volna szükségük. Egyelőre a Google töretlen önbizalma is meggyőző lehet, de Larry Page valószínűleg már nem sokáig ússza meg a tegnapihoz hasonló villámfellépésekkel.