A Gartner piackutató most kiadott jelentéséből kiderül, hogy tavaly 228,4 milliárd amerikai dollárt tett ki a chipek világpiaca. Ez 26,8 milliárddal marad el a 2008-as eredménytől, amely maga is elég gyenge volt, elsősorban a 2008 utolsó negyedévévben tapasztalt óriási visszaesésnek „köszönhetően”. Van azonban pozitív üzenete is a jelentésnek: a tavalyi második félév meghaladta a várakozásokat, és egyértelmű, hogy ismét felfelé ível a trend.
18 éve uralkodó | A listavezető személye nem változott. Annak ellenére, hogy az Intel árbevétele 4,5 százalékkal elmaradt a tavalyelőtti szinttől, biztosan őrzi régóta kiharcolt piacvezető szerepét. A legközelebbi riválisra viszont érdemes lesz odafigyelni, mert a Hynix mellett a Samsung tudott egyedül növekedni a tíz legnagyobb piaci szereplő közül. A dél-koreai vállalat 1,7 százalékos bővülése a piaci torta 7,7 százalékára volt elég. Az Intel a maga 14,7 százalékával még mindig jó pozícióban van, hiszen 2009-ben – a bevételcsökkenés ellenére – egy százalékkal növelte részesedését. Ebből következik, hogy a többi piaci szereplő zömében sokkal nagyobb visszaesést volt kénytelen elszenvedni.
A legnagyobb vesztes | A legnagyobb vesztese az évnek a német Infineon Technologies. A bevételeiben elkönyvelt 43,1 százalékos zuhanás egyenes következménye a memóriagyártó leányvállalatának, a Qimonda csődjének, illetve a vezetékes távközlési részleg eladásának. Ezeket az elemeket kiszűrve már „csak” 16,5 százalékos volt a csökkenés mértéke.
Érdekesség, hogy az Advanced Micro Devices, ismertebb nevén az AMD újra visszakapaszkodott a Top10-be. Mindehhez az is elég volt, hogy 2,7 százalékkal kevesebb volt az árbevétele, mint 2008-ban.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak