2009 már a második év volt zsinórban, amikor esett az informatika indikátorának is tekinthető félvezetőpiac. Jó hír, hogy a második félév már erős volt, ami előrevetíti az idei év növekedését.

A Gartner piackutató most kiadott jelentéséből kiderül, hogy tavaly 228,4 milliárd amerikai dollárt tett ki a chipek világpiaca. Ez 26,8 milliárddal marad el a 2008-as eredménytől, amely maga is elég gyenge volt, elsősorban a 2008 utolsó negyedévévben tapasztalt óriási visszaesésnek „köszönhetően”. Van azonban pozitív üzenete is a jelentésnek: a tavalyi második félév meghaladta a várakozásokat, és egyértelmű, hogy ismét felfelé ível a trend.

18 éve uralkodó | A listavezető személye nem változott. Annak ellenére, hogy az Intel árbevétele 4,5 százalékkal elmaradt a tavalyelőtti szinttől, biztosan őrzi régóta kiharcolt piacvezető szerepét. A legközelebbi riválisra viszont érdemes lesz odafigyelni, mert a Hynix mellett a Samsung tudott egyedül növekedni a tíz legnagyobb piaci szereplő közül. A dél-koreai vállalat 1,7 százalékos bővülése a piaci torta 7,7 százalékára volt elég. Az Intel a maga 14,7 százalékával még mindig jó pozícióban van, hiszen 2009-ben – a bevételcsökkenés ellenére – egy százalékkal növelte részesedését. Ebből következik, hogy a többi piaci szereplő zömében sokkal nagyobb visszaesést volt kénytelen elszenvedni.

A legnagyobb vesztes | A legnagyobb vesztese az évnek a német Infineon Technologies. A bevételeiben elkönyvelt 43,1 százalékos zuhanás egyenes következménye a memóriagyártó leányvállalatának, a Qimonda csődjének, illetve a vezetékes távközlési részleg eladásának. Ezeket az elemeket kiszűrve már „csak” 16,5 százalékos volt a csökkenés mértéke.

Érdekesség, hogy az Advanced Micro Devices, ismertebb nevén az AMD újra visszakapaszkodott a Top10-be. Mindehhez az is elég volt, hogy 2,7 százalékkal kevesebb volt az árbevétele, mint 2008-ban.

Az MI-vel működő Siri annyira rosszul áll, hogy a fejlesztőit gúnyolják az Apple-nél

A vállalat állítólag a programhoz is új vezetőket rendelt, akiknek tetemes lemaradást kellene majd kezelniük a folyamatosan zajló MI-versenyben.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.