Az idei év végére a PC-k 42 százalékán Windows 7 dolgozik majd a Gartner szerint: idén 100-ból 94 új gépre a Microsoft aktuális rendszerét telepítették. Ez lehet viszont a "hagyományos Windows" utolsó diadalmenete, új idők jönnek.
A Gartner egyik legfrissebb elemzése gyakorlatilag azt a szlogent is használhatná: ha új PC, akkor Windows 7. Az eladott új számítógépeknek csupán 6 százalékán fut valamilyen más operációs rendszer, így rohamosan növekszik a jelenlegi legfrissebb Windows részesedése.

Mindenki másképp csinálja Földrajzi szempontból a siker két fő motorja az Egyesült Államok és Ázsia, ahol Anette Jump, a Gartner kutatási igazgatója szerint 2010 negyedik negyedévétől kezdve turbó módba kapcsolt a Windows 7. A szakértő szerint ekkor kezdtek igazán költekezésbe a vállalatok is, akik az elhúzódó válság után a régebbi Windows verziókat cserélték le az aktuálisra.

Európa már nem teljesít ennyire jól az elemzés szerint: itt az óvatosabb gazdasági mutatók kihatnak a céges költésre is. Közel-Keleten és Afrikában politikai okokból, Japánban pedig a katasztrófák következményeképpen nem növekszik jelentősen a Windows 7 bázis, ám az amerikai és ázsiai eladások még így is erősen meglökik az összesített eredményt.


Az idei évre az elemző vállalat közel 635 millió Windows 7 alapú új PC eladását várja, így abszolút Microsoft-dominancia jellemző 2011-re. Az erőnyerő mögött azért vannak sikerek mások háza táján is, az Apple Mac OS eladásai is nőnek idén. 208-ben az új gépek 3,3 százalékán futott az almás vállalat operációs rendszere, tavaly már 4 százalék volt a Mac OS aránya, idén pedig 4,5 százalékot jósol a Gartner. 2015-re ráadásul 5,2 százalékig tornászhatja fel részesedését a Mac OS, főként a fejlődő országoknak köszönhetően.

A Linux továbbra is marginális szinten van jelen a PC-piacon, idén is megmarad 2 százalék alatt a "pingvines gépek" aránya. Érdekes módon az alapvetően ingyenes szoftverrel kapcsolatban a legnagyobb visszatartó erő az, hogy komoly többletköltséggel jár a windowsos számítógépeket Linux alapúra migrálni. A konzumer piacon szintén elbukott a rendszer, mivel az utolsó mentsvárat jelentő olcsó netbookok piaca eleve a padlóra került, és ezeken a gépeken is egyre kisebb az előre telepített Linux aránya.

Csalódást keltő rekord a Microsoftnál
A WebOS fellazítja a Microsoft és a HP kapcsolatát
Még ősszel megérkezhet a Windows 8 bétája

Az utolsó mohikán Érdekes azonban az a pár soros kitekintés, amelyben a kutatás azt vizsgálja, milyen lesz a következő Windows verziók sikere. A Gartner szerint a virtualizált és cloud alapú rendszerek ugyanis leginkább a Microsoft operációs rendszerének részesedését kannibalizálják majd.

Főként a nagyvállalatok döntenek úgy az elkövetkező években, hogy valamilyen alternatív megoldást alkalmaznak majd a kliensgépek számára, amely a hagyományos operációs rendszerek arányának visszaesésével jár majd. Ezen kívül 2012-ben már jelentős lesz az a fejlesztési irány, hogy az üzleti szoftverek több mint fele lesz független az operációs rendszerektől.

A konzumer piacon már meg is haladta ezt az arányt a sokplatformos szoftverek és alkalmazások száma, ráadásul itt az olyan alternatív rendszerek is árnyalják majd az összképet, mint a netbook kategóriában érkező Chrome OS.

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.