2011 harmadik negyedévében továbbra is a HP és az IBM volt a globális szerverpiac két legfontosabb játékosa. A Gartner szerint a két gyártó forgalom szintjén gyakorlatilag fej-fej mellett haladt.
A teljes szerverpiac 5 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben, összesen 12,3 milliárd dollár forgalmat generálva. A gyártók világszerte 2,2 millió szervert adtak el a három hónap alatt, és a dobogó legmagasabb fokán a bevételt tekintve megosztott első hely született.
A HP és az IBM egyaránt 3,8 milliárd dolláros forgalmat bonyolított le a szegmensben, amellyel 29-29 százalékos piaci részesedést szereztek. Jóval lemaradva követi őket a Dell, az Oracle és a Fujitsu.
Külön utakon ugyanoda ■ Az értékesített darabszám tekintetében egyértelműen a HP teljesített jobban, 693 ezer szerverrel, amelyek átlagára 5 500 dollár volt. Az IBM viszont, bár "mindössze" 288 ezer eladott szerverrel zárta a negyedévet, az eszközök átlagára a 13 ezer dollárt is meghaladta.
Az IBM eredménye nagyjából megfelel a gyártó korábbi számainak, a HP kissé gyengülő hajrával érkezett a trónra: az előző év hasonló időszakához képest 3 százalékkal csökkent a szerverekből származó bevétele, amely egybevág a vállalat
nemrég kiadott pénzügyi jelentésében foglaltakkal. A "hagyományos" kategória, amelyben az Intel x86-os processzorai dolgoznak, 4 százalékkal teljesített a tavalyi szint alatt, ám a kritikus üzleti folyamatokra célzott, Intel Itanium alapú szerverek forgalma 23 százalékkal csökkent.
Megfelelő hátszélben ■ A Gartner gyorsjelentéséből a teljes szerverpiac alakulásáról is képet kaphatunk. Az egyetlen "problémás régiónak" Nyugat-Európa számít, ahol 5 százalékkal csökkentek a szervereladások, főként az eurózóna válságának következményeképpen. Érdekes módon a gazdaságilag szintén érintett kelet-európai régió 27 százalékos növekedést produkált, az észak-amerikai vásárlók tartották a korábbi szintet, Ázsia pedig szintén erős hajrával 24 százalékkal több szervert nyelt el.
Az x86-os szerverekre folyamatos és erős kereslet mutatkozott: az Intel és az AMD chipjeire épülő berendezésekből 9 százalékkal értékesítettek többet, mint a tavalyi hasonló időszakban. A Itanium- és RISC-alapú szerverek terén a darabszámokat tekintve egy alig kimutatható csökkenő tendencia látszik, ám a bevétel ugyanilyen arányban nőtt, így a stabil szegmensben a berendezések enyhe árnövekedése figyelhető meg.