Nagyobb növekedést ért el tavaly az ötven leggyorsabban növekvő régiós technológiai cég 2008-hoz képest. A Deloitte listájára ez alkalommal 10 magyar vállalat fért fel.
A Deloitte immár hagyományosan minden évben összeállítja rangsorát Közép-Európa ötven leggyorsabban fejlődő technológiai vállalatáról. A 11. alkalommal meghirdetett, tíz ország vállalatait felvonultató „Technology Fast 50” versenyen ismét jól szerepeltek a magyar cégek, a lista ötödét adják a hazai technológiai vállalatok. Idén ismét az internetes portált üzemeltető lengyel Netmedia szerezte meg az első helyet 15 005 százalékos növekedési ütemmel. A Rising Stars kategóriában egy internetes sportoldalt üzemeltető cseh vállalkozás, a LiveSport győzött.

Az idei Fast 50 ranglistán szereplő vállalatok átlagos növekedési üteme 967 százalék volt, ami javulás a 2009-es 933 százalékhoz képest, sőt az utóbbi 11 év harmadik legjobb eredménye. A helyezettek között továbbra is a szoftveripari cégek vannak jelen a legnagyobb számban, őket követték az internetes vállalkozások, valamint a telekommunikáció és hálózatépítés, valamint a számítógépek, illetve perifériák területén működő vállalkozások. A hat leggyorsabban fejlődő vállalkozás közül négy ezúttal is az internetes vállalkozások közül került ki.

Hiányzó utánpótlás A hazai vállalkozások közül a legjobb eredményt az internetes megoldások építésével és technológiával kapcsolatos tanácsadással foglalkozó Viala Kft. érte el, amely egyedüliként került be Top10-be 1071 százalékos növekedéssel (9.).

Az ötvenes rangsor első felében megtalálható még a hazai RacioNet Zrt. (11.), amelynek fő profilja a hardverbeszerzés és informatikai tanácsadás, továbbá a tartalomkezelő rendszerekkel, webes informatikai megoldásokkal foglalkozó Active Vision Kft (12.) is. Szintén a lista első felében foglal el pozíciót az AITIA Zrt. (16.), amely beszédfelismerő alkalmazások, szimulációs és  telekommunikációs rendszerek fejlesztésével foglalkozik, de bekerült a legjobb hazai cégek közé a NET Média Zrt. médiavállalkozás is (22.). A Rising Star kategóriába idén nem fért be egy magyar vállalkozás sem.

Kovács Domonkos, a Deloitte Zrt. pénzügyi tanácsadás üzletágának igazgatója a díjak keddi átadását megelőzően elmondta: a listán szereplő cégek 967 százalékos átlagos növekedési üteme bíztató, mert a térségben a technológiai szektor különösen megszenvedte a válság hatásait az elmúlt évben, de úgy tűnik, vannak olyan réspiacok, ahol nem torpant meg a fejlődés üteme. Ezzel együtt az idei  toplistán szereplő cégek összesített árbevétele elmarad a tavalyitól.

A Deloitte szakértője úgy véli: a lista alapján az látszik, hogy a következő években azok a technológiai vállalkozások érhetik el a legnagyobb növekedést, amelyek a felhő alapú számítástechnikával (cloud computing), illetve az energiahatékonysággal összefüggő tevékenységet folytatnak.


A 2010-es közép-európai Technology Fast 50 ranglista hazai vállalatai

Deloitte Fast 50

Deloitte Fast 50


Optimista cégvezetők
A ranglistához kapcsolódóan a Deloitte felmérést végzett a listán szereplő cégek vezetői körében is: eszerint az iparágon belül számos vállalkozás volt kénytelen visszafogni a költekezést, az új munkaerő felvételét és a beruházásokat. A cégvezetők szerint a minőségi munkaerő lehet a növekedés fő mozgatórugója: mivel a piacon egyre inkább hiánycikknek számít a szakképzett munkaerő, így egyre nagyobb figyelmet fordítanak az alkalmazottak képességeinek fejlesztésére.

A felmérés szerint a cégvezetők nagy többsége, 81 százaléka optimista az idei kilátásokkal kapcsolatban: a válaszadók többsége 11-50 százalék közötti növekedésre számít 2010-ben.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.