A Samsung, a Sharp és más ázsiai cégek ezúttal egy csoportos fogyasztói kereset nyomán fizetnek újabb hatalmas összeget, de az árkartellt szervező többi LCD-gyártóra is rájárhat majd a rúd.
A világ vezető LCD-gyártói ellen öt évvel ezelőtt indult összehangolt versenyhivatali vizsgálat több országban, így az USA-ban, Japánban, Dél-Koreában és az Európai Unióban. A cégek 1999 és 2006 közötti tevékenységével kapcsolatban eddig körülbelül 890 millió dollárnyi bírságot osztottak ki, a legújabb pakkot pedig nyolc amerikai szövetségi állam csoportos keresete nyomán kapták.

Jó üzlet volt Az érintett gyártók 538,6 millió dolláros büntetés megfizetéséről állapodtak meg a New York-i bíróságon, amelynek legnagyobb részét, több mint 500 milliót a megkárosított fogyasztók részleges kártérítésére fordítják, fennmaradó része pedig kormányzati és közintézményekhez folyik be. A Samsung 240, a Sharp 115,5, míg a Chimei Innolux 110,3 millió dollárral lesz szegényebb, a maradékot pedig a Hitachi, a HannStar, a Chunghwa és az Epson dobja majd össze.

Az ügyben érintett további vállalatok, így az LG, a Toshiba vagy az AU Optronics, nem hajlottak a megegyezésre, ezért ellenük tovább folytatódik a bírósági eljárás.
A vádak alapján a cégek szándékosan magasan tartották áraikat, sőt termelésüket is összehangoltan korlátozták, hogy a keresleti LCD piac véletlenül se alakuljon kínálati piaccá. Ezzel a jelenlegi kereset szerint közvetett módon megkárosították a konzumer elektronikai termékek vásárlóit, de korábban már számítógép- és telefongyártók, például a Nokia és a Dell is bírósághoz fordultak az alkatrészek árának mesterséges rögzítése miatt.

Így is jó üzlet A Samsung eközben kivásárolja a Sony-t 2004-ben alapított közös kijelzőgyártó vállalatukból, az S-LCD-ből. A japán óriás legutóbbi pénzügyi évére nézve 1,2 milliárd dolláros veszteséggel számol, amelynek jelentős részéért a tévés részleg gyenge teljesítménye okolható, megfejelve a tartósan erős jennel. A most befolyó 940 millió dollár mellett attól is megtakarításokat várnak, hogy nem kell tovább fizetniük a gyár üzemeltetési költségeit, a paneleket pedig a jövőben a száz százalékos tulajdonossá előlépő Samsungtól vásárolják.

Újabb 22 milliárdba kerül a Magyar Telekom balkáni kalandja
Egymilliárdos csontváz a Microsoft szekrényében

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.