A Samsung, a Sharp és más ázsiai cégek ezúttal egy csoportos fogyasztói kereset nyomán fizetnek újabb hatalmas összeget, de az árkartellt szervező többi LCD-gyártóra is rájárhat majd a rúd.
A világ vezető LCD-gyártói ellen öt évvel ezelőtt indult összehangolt versenyhivatali vizsgálat több országban, így az USA-ban, Japánban, Dél-Koreában és az Európai Unióban. A cégek 1999 és 2006 közötti tevékenységével kapcsolatban eddig körülbelül 890 millió dollárnyi bírságot osztottak ki, a legújabb pakkot pedig nyolc amerikai szövetségi állam csoportos keresete nyomán kapták.
Jó üzlet volt ■ Az érintett gyártók 538,6 millió dolláros büntetés megfizetéséről állapodtak meg a New York-i bíróságon, amelynek legnagyobb részét, több mint 500 milliót a megkárosított fogyasztók részleges kártérítésére fordítják, fennmaradó része pedig kormányzati és közintézményekhez folyik be. A Samsung 240, a Sharp 115,5, míg a Chimei Innolux 110,3 millió dollárral lesz szegényebb, a maradékot pedig a Hitachi, a HannStar, a Chunghwa és az Epson dobja majd össze.
Az ügyben érintett további vállalatok, így az LG, a Toshiba vagy az AU Optronics, nem hajlottak a megegyezésre, ezért ellenük tovább folytatódik a bírósági eljárás.
A vádak alapján a cégek szándékosan magasan tartották áraikat, sőt termelésüket is összehangoltan korlátozták, hogy a keresleti LCD piac véletlenül se alakuljon kínálati piaccá. Ezzel a jelenlegi kereset szerint közvetett módon megkárosították a konzumer elektronikai termékek vásárlóit, de korábban már számítógép- és telefongyártók, például a Nokia és a Dell is bírósághoz fordultak az alkatrészek árának mesterséges rögzítése miatt.
Így is jó üzlet ■ A Samsung eközben kivásárolja a Sony-t 2004-ben alapított közös kijelzőgyártó vállalatukból, az S-LCD-ből. A japán óriás legutóbbi pénzügyi évére nézve 1,2 milliárd dolláros veszteséggel számol, amelynek jelentős részéért
a tévés részleg gyenge teljesítménye okolható, megfejelve a tartósan erős jennel. A most befolyó 940 millió dollár mellett attól is megtakarításokat várnak, hogy nem kell tovább fizetniük a gyár üzemeltetési költségeit, a paneleket pedig a jövőben a száz százalékos tulajdonossá előlépő Samsungtól vásárolják.