A nyílt forráskód – nem kis részben a Linuxról kialakult közvélekedés hatására is – sokak szemében a magas fokú biztonság és megbízhatóság szinonimájává vált. Pedig az open source fejlesztők sem kezelik mindig megfelelően a biztonsági kockázatokat.
Rengeteg alkalmazásfejlesztő úgy spórol munkát magának, hogy a kódolás során felhasznál nyílt forráskódú komponensek, olykor akár többet is, a saját munkájában. Ez még nem lenne probléma, csak arról már kevesen győződnek meg, hogy a felhasznált rész vajon nem tartalmaz-e valamilyen biztonsági rést. Pedig egy komponens biztonsági rése az egész alkalmazás biztonságát veszélyeztetheti. Innen jött az ötlet a Sonatype (http://www.sonatype.com/ ) cég kutatásához: azt vizsgálták, hogy a fejlesztőcégek milyen körültekintően járnak el a nyílt forráskódú összetevők kiválasztása, felhasználása és frissítése során.

A felmérésben – melyről a Biztonságportál készített összefoglalót – 3500 fejlesztőnek és mérnöknek tettek fel kérdéseket a szoftverfejlesztési életciklus minden egyes szakaszéra vonatkozóan. Így derül fény arra, hogy a nyílt forráskódú komponensekre nem szentelnek kellő figyelmet. Ez már csak azért is aggasztó, mert rendkívül elterjedt problémáról van szó, ugyanis a Java-alapú alkalmazások 80 százaléka tartalmaz ilyen összetevőket.



Mindössze a negkérdezettek 24 százaléka dolgozik előzetesen jóváhagyott
kóddal (forrás: Sonatype, a grafikon nagyítható)

Csak tiszta forrásból? A kutatók először arra voltak kíváncsiak, hogy a megkérdezettek milyen módon biztosítják azt, hogy csak megbízható komponenseket használjanak fel a munkájuk során. Kiderült, hogy a válaszadóknak mindössze a 24 százaléka dolgozik kizárólagoson előzetesen jóváhagyott kódokkal. (Ezek olyan kódok, melyeknél bizonyítani kell, hogy tartalmaznak ismert sérülékenységet.) A válaszolók 44 százalékánál szabályozzák ugyan a kódfelhasználást, csak épp senki sem kéri számon, hogy a fejlesztők be is tartják-e. És akkor ott van a maradék 32 százalék: náluk se előírások, se különösebb megfontolások nincsenek e tekintetben, azaz a fejlesztő azt használ, amit akar.

Nem jobb a helyzet akkor sem, ha a fejlesztők alkalmazásbiztonsági kérdésekhez való egyéni hozzáállását vizsgáljuk. Pedig amúgy a válaszadók 40 százaléka állította, hogy prioritást élveznek a biztonsági kérdések, és sok időt szánnak a biztonságos alkalmazásfejlesztésre. A 29 százalékuknál azonban ez nem követelmény, ráadásul úgy is vélekednek, hogy a védelmi kérdésekért nem ők, hanem alapvetően a biztonsági csoport felel. 26 százalékuk viszont kijelentette, hogy bár tisztában van a probléma fontosságával, nincs ideje ezzel foglalkozni. A maradék 5 százalék nem is tekinti releváns szempontnak az alkalmazásbiztonságot!



Kik felelnek a nyílt forráskódú komponensek biztonságáért? 
(forrás: Sonatype, a grafikon nagyítható)


Kik mondják mindezt?
Ha csak a válaszokat nézzük, is aggasztó a kép. Ám még félelmetesebb, ha azt is megvizsgáljuk, milyen körből került ki a három és félezer megkérdezett. Negyedük jelentős, iparágában meghatározó vállalatnál dolgozik. Többek között a Netflix, a HSBC, a FedEx, a Disney, a Goldman Sachs, a Barclays, az eBay, a GE, az Alcatel-Lucent fejlesztőit kérdezték a kutatók, de olyan cégek alkalmazottai is bekerültek a mintába, mint az RSA, a Facebook vagy a LinkedIn.

A kutatás vizsgálta azt is, hogy a fejlesztőcégek miként tartják számon az általuk felhasznált szoftveres komponenseket. Az derült ki, hogy szervezeteknek mindössze a 35 százaléka vezet megfelelő letárt. Ez azért probléma, mert ha fény derül egy összetevő biztonsági résére, a cég nem tudja visszaellenőrizni, hogy bárhol is felhasználta-e az adott komponenst.

A fenti problémák ráadásul mind olyanok, melyeket viszonylag kis energiabefektetéssel orvosolni lehet. Mindenekelőtt olyan szabályokat kell kidolgozni a nyílt forráskódú komponensek használatára vonatkozóan, melyek a kiterjednek azok biztonsági, licencelési és architekturális jellemzőire is. A fejlestőket meg kell tanítani e szabályok betartásának fontosságára. Utána pedig ellenőrizni kell, hogy betartják-e az előírásokat. Végül a felhasznált komponensekről pontos leltárt kell vezetni.

Szoftverfejlesztő start-up a leggyorsabban növekvő magyar cég
Bízhatunk-e a nyílt forráskódú szoftverlicencekben?

Adattal foglalkozik és informatikai vezető? Szekérderéknyi pénzt szakíthat

Átlag fölött nőtt azoknak az informatikai vezetőknek a befolyása – meg persze a felelőssége és a kompenzációs csomagja is –, akik a vállalatok adatait kezelik.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.