Tovább veszített piaci részesedéséből a Microsoft okostelefonos operációs rendszere. A Windows Phone divízió élén új vezető áll, a régi pedig két rendszert igyekszik összehangolni a jövőben.
Bár a Windows Phone részesedése sosem szökött igazán az egekbe, a tavalyi csúcsot jelentő 2,7 százalékról a statisztikai hibahatár közelébe, 1,5 százalékra esett vissza 2011 harmadik negyedévében. A Gartner szerint a visszacsúszás nem piaci trend, hiszen ugyanebben az időszakban
az Android részesedés 25 százalékról 53 százalékra ugrott.
Steve Ballmer ezért most megpróbálja felrázni a Microsoft egyik leginkább veszteséges üzletágát, elsőként leváltva annak vezetőjét,
Andy Leest.
Lees ez még így se ■ A Microsoft ügyvezetője blogbejegyzésben köszönte meg Andy Lees "sikeres közreműködését a mobiltelefonos csapatban", majd
Tony Myersont, az üzletág eddigi alelnökét nevezte ki a helyére. Lees elvben nem hagyja el a vállalatot: elnöki titulusát megtartva közvetlenül Ballmer mellett fog dolgozni a jövőre megjelenő Windows 8 és a Windows Phone összehangolásán.
Myerson, az üzletág új vezetője 1997 óta dolgozik a redmondi vállalatnál. Korábban az Exchange-ért felelős divíziónál tevékenykedett, és a Windows Phone fejlesztésének kezdetekor került át a telefonos üzletágba azzal a céllal, hogy az akkor már elavultnak számító Windows Mobile helyett naprakészebb rendszer fejlesztését irányítsa. A mostani váltás egyébként nem feltétlenül Lees sikertelenségének beismeréséről szól – ami attól még nyilvánvaló –, inkább a Windows 8 érkezésére való felkészülésről lehet szó.
A kettő nem mindig több, mint az egy ■ A McAdams Wright Ragen elemzője a Bloombergnek nyilatkozva úgy véli, a mobil eszközök egyre szélesedő palettája miatt van szükség egy átfogó megközelítésre, amit Lees felülről láthatna át. Míg az Apple iOS vagy a Google Android rendszere egyszerre kezeli az okostelefonokat és tableteket, a Microsoftnál a tabletekre (is) szánt Windows 8 mellett a telefonokra megmarad a Windows Phone. Ezzel a kétszereplős megközelítéssel elég nehéz lesz erős pozíciót felvenni a versenyben, bár a lényeg tulajdonképpen nem is a Windows család elemeinek száma, hanem az egységes fejlesztői környezet .
A Google-nek nagyon bejött a "minden mobil eszközre ugyanazt" elv, ráadásul az Ice Cream Sandwich kódnevű Android 4.0 már teljesen átfogó módon települ telefonokra és tabletekre – korábban okostelefonokra a 2.x változatot, míg táblagépekre a 3.x verziót telepítették leggyakrabban, de már ezek is teljesen kompatibilisek voltak egymással. Az Android idei 53 százalékos részesedése mellett az Apple a mobil operációs rendszerek 15 százalékát szállította, a Research In Motion pedig 11 százalékot ért el a BlackBerry OS-sal.