Megtörtént, amiről már jó ideje keringtek a pletykák: félreállnak a Research In Motion (RIM) alapító társ-vezérigazgatói. A lépésnek hivatalosan semmi köze a vállalat egyre meredekebb mélyrepüléséhez.
Mike Lazaridis és Jim Balsillie két évtizedes közös regnálás után adják át a vezetést Thorsten Heinsnek, aki eddig a vállalat üzemeltetési igazgatójaként tevékenykedett. A váltás gyors és előre jól megtervezett kivitelezését mi sem mutatja jobban, mint hogy a bejelentés napján máris megújult a vezetőséget bemutató tabló a RIM weboldalán, ahol Heins már elnök-vezérigazgatóként szerepel. (Utódja az üzemeltetési területen Jim Rowan lett.)



Múlt és jövő
A görög származású, ám isztambuli születésű Mike Lazaridis 1984-ben, szüleitől kölcsönzött pénzből alapította meg a mai vállalat elődjét, amely többek között személyhívókat fejlesztett. Jim Balsillie 1992-es társulásával egyre komolyabb növekedésbe kezdett a cég, amely 1999-ben rukkolt elő a BlackBerry márkanévvel: ez akkor még egy kétirányú személyhívót takart. Az első BlackBerry okostelefon 2003-ban jelent meg, és push e-mail képességével gyors népszerűségre tett szert az üzleti felhasználók körében. A visszaesés a legtöbb elemző szerint az első iPhone, majd az Android alapú okostelefonok megjelenésével kezdődött, amelyek a konzumer piacra is átvitték az okostelefonokat.

Lazaridis a lemondás után az igazgatótanács alelnöke marad, Balsillie elnökségi tagként dolgozik, közösen pedig továbbra is a RIM részvényeinek 10 százalékát birtokolják.
Ugrás a csúszdáról A fejcserét már jó pár hete konkrét tényként emlegetik a bennfentesekre hivatkozó források, ám a piaci elemzők ennél is régebben várják a vérfrissítést, hiszen az üzleti okostelefonos világ egykori királyának számító vállalat elmúlt éve az eddigi legdurvább zuhanást hozta a számokban és a presztizs tekintetében egyaránt.

Elég, ha végignézünk a RIM-mel kapcsolatos tavalyi híreken. Először attól volt hangos a sajtó, hogy miért húzzák olyan sokáig az első iPad bemutatkozásakor már emlegetett PlayBook tablet megjelentetését. Annál nagyobb csalódásnak számított, amikor a rétestésztaként nyúló fejlesztés végén a táblagép kiforratlanul, jó pár alapfunkciót nélkülözve került a boltokba, és azóta is elenyésző forgalmat generál.

A BlackBerry telefonok mögött álló, addig bombabiztosnak tűnő hálózat megzuhanása, valamint a helyreállítása körüli több napos szerencsétlenkedés szintén segített sárba tiporni az egykori piacvezető nevét. A vállalat részvényei 2011-ben több mint 70 százalékot vesztettek értékükből, a befektetők lázadoztak, a versenytársak pedig megállíthatatlanul harapdálták az okostelefon-tortából addig RIM-re eső szeletet.




Az új elnök-vezérigazgató videós bemutatkozása


Minden a legnagyobb rendben A vállalat szerint mindenesetre nem egy új stratégia vagy a másként gondolkodó vezetés miatt kellett mennie az alapítóknak. Jim Balsillie a Wall Street Journalnak adott interjújában arról beszélt, hogy szimplán sok volt a húsz év, ám az új vezetés az általuk kitaposott úton halad tovább, semmilyen irányváltás nem várható. A lemondott vezető szerint idén teljesen megújul a PlayBook, a BlackBerry 10-re épülő új okostelefonok pedig "komoly meglepetést okozhatnak" az iPhone-oknak és androidos készülékeknek.

Fejcserés támadások, avagy fejétől bűzlik...?
Saját sírját ássa az okostelefon-piac egykori királya
Napokig haldokoltak a BlackBerry telefonok

Az egykori és az új vezetők egyaránt igyekeznek elhárítani a RIM felvásárlásáról szóló, egyre hangosabb pletykákat. Annak ellenére, hogy elemzők szerint a vállalat jelenlegi értéke mélyen a kommunikált szint alatt van, szó sincs arról, hogy áruba bocsátanák a céget. Olyasmi azonban elképzelhető, hogy az Androidhoz hasonlóan többszereplőssé válik a BlackBerry 10 platform, amelyet más hardvergyártók is licencelhetnének.

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.