Megtörtént, amiről már jó ideje keringtek a pletykák: félreállnak a Research In Motion (RIM) alapító társ-vezérigazgatói. A lépésnek hivatalosan semmi köze a vállalat egyre meredekebb mélyrepüléséhez.
Mike Lazaridis és Jim Balsillie két évtizedes közös regnálás után adják át a vezetést Thorsten Heinsnek, aki eddig a vállalat üzemeltetési igazgatójaként tevékenykedett. A váltás gyors és előre jól megtervezett kivitelezését mi sem mutatja jobban, mint hogy a bejelentés napján máris megújult a vezetőséget bemutató tabló a RIM weboldalán, ahol Heins már elnök-vezérigazgatóként szerepel. (Utódja az üzemeltetési területen Jim Rowan lett.)
Múlt és jövő
A görög származású, ám isztambuli születésű Mike Lazaridis 1984-ben, szüleitől kölcsönzött pénzből alapította meg a mai vállalat elődjét, amely többek között személyhívókat fejlesztett. Jim Balsillie 1992-es társulásával egyre komolyabb növekedésbe kezdett a cég, amely 1999-ben rukkolt elő a BlackBerry márkanévvel: ez akkor még egy kétirányú személyhívót takart. Az első BlackBerry okostelefon 2003-ban jelent meg, és push e-mail képességével gyors népszerűségre tett szert az üzleti felhasználók körében. A visszaesés a legtöbb elemző szerint az első iPhone, majd az Android alapú okostelefonok megjelenésével kezdődött, amelyek a konzumer piacra is átvitték az okostelefonokat.
Lazaridis a lemondás után az igazgatótanács alelnöke marad, Balsillie elnökségi tagként dolgozik, közösen pedig továbbra is a RIM részvényeinek 10 százalékát birtokolják.
Ugrás a csúszdáról ■A fejcserét már jó pár hete konkrét tényként emlegetik a bennfentesekre hivatkozó források, ám a piaci elemzők ennél is régebben várják a vérfrissítést, hiszen az üzleti okostelefonos világ egykori királyának számító vállalat elmúlt éve az eddigi legdurvább zuhanást hozta a számokban és a presztizs tekintetében egyaránt.
Elég, ha végignézünk a RIM-mel kapcsolatos tavalyi híreken. Először attól volt hangos a sajtó, hogy miért húzzák olyan sokáig az első iPad bemutatkozásakor már emlegetett PlayBook tablet megjelentetését. Annál nagyobb csalódásnak számított, amikor a rétestésztaként nyúló fejlesztés végén a táblagép kiforratlanul, jó pár alapfunkciót nélkülözve került a boltokba, és azóta is elenyésző forgalmat generál.
A BlackBerry telefonok mögött álló, addig bombabiztosnak tűnő hálózat megzuhanása, valamint a helyreállítása körüli több napos szerencsétlenkedés szintén segített sárba tiporni az egykori piacvezető nevét. A vállalat részvényei 2011-ben több mint 70 százalékot vesztettek értékükből, a befektetők lázadoztak, a versenytársak pedig megállíthatatlanul harapdálták az okostelefon-tortából addig RIM-re eső szeletet.
Az új elnök-vezérigazgató videós bemutatkozása
Minden a legnagyobb rendben ■A vállalat szerint mindenesetre nem egy új stratégia vagy a másként gondolkodó vezetés miatt kellett mennie az alapítóknak. Jim Balsillie a Wall Street Journalnak adott interjújában arról beszélt, hogy szimplán sok volt a húsz év, ám az új vezetés az általuk kitaposott úton halad tovább, semmilyen irányváltás nem várható. A lemondott vezető szerint idén teljesen megújul a PlayBook, a BlackBerry 10-re épülő új okostelefonok pedig "komoly meglepetést okozhatnak" az iPhone-oknak és androidos készülékeknek.
Az egykori és az új vezetők egyaránt igyekeznek elhárítani a RIM felvásárlásáról szóló, egyre hangosabb pletykákat. Annak ellenére, hogy elemzők szerint a vállalat jelenlegi értéke mélyen a kommunikált szint alatt van, szó sincs arról, hogy áruba bocsátanák a céget. Olyasmi azonban elképzelhető, hogy az Androidhoz hasonlóan többszereplőssé válik a BlackBerry 10 platform, amelyet más hardvergyártók is licencelhetnének.
Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.