A keresővállalat lelkesen építgeti szabadalmi portfólióját, a júliusi bevásárlás után augusztusban ismét megvett az IBM-től több mint ezer szabadalmat.
A Google augusztus 17-én újabb 1023 technológiai szabadalmat vásárolt meg az IBM-től - tette közzé honlapján az Egyesült Államok szabadalmi hivatala. A vállalat egy hónappal korábban már megszerzett egy másik, 1030 tételből álló csomagot, ugyancsak az IBM-től, a Motorola Mobility 12,5 milliárd dolláros felvásárlásával pedig egy 17 ezer szabadalomból álló portfólió tulajdonosa lesz.

A Google ezzel jelentősen felduzzasztotta saját készletét, amely az év elején még csak 576 darab, főleg keresésekkel kapcsolatos szasbadalmi oltalomból állt.

A vállalat nyílt forrású Android operációs rendszere könnyű célpontot jelentett a versenytársak, így az Apple, a Nokia, az Oracle vagy a Microsoft jogászainak. Bár az Androidért a Google nem kér pénzt a készülékgyártóktól, a rendszer tulajdonképpen mégsem ingyenes, hiszen különféle licencdíjakat kell fizetni utána; a versenytársak jogi lépéseinek éppen az a legfőbb célja, hogy ezeken keresztül olyan magasságba tornásszák fel az Android költségeit, amely már ellehetetleníti a mobil operációs rendszer egyre szélesedő bázisát.

Dollármilliárdos cirkusz  A Google ennek megfelelően kénytelen volt beszállni a hintába, és feladta korábbi gyakorlatát, amely szerint kívülállóként tekint a jelenlegi szabadalmi rendszerre, időnként erős kritikával illetve azt. A vállalat komoly összegekért nekiállt kiépíteni saját szabadalmi portfólióját, hogy védelmet nyújtson magának és az androidos gyártóknak az egyre hevesebb támadásokkal szemben.

9 szabadalmát
a Google a múlt hónapban átadta egyik legfőbb androidos partnerének, a HTC-nek. A korábban a Motorolától és az Openwave Systemstől vásárolt szabadalmak segítségével a HTC visszaperelhette az Apple-t, akivel egyre hevesebb jogi csatározást folytat.
A keresővállalat korábban már alulmaradt az Apple és a Microsoft fémjelezte konzorciummal szemben, amely 4,5 milliárd dollárért megszerezte a csődeljárás alá vont Nortel 6 ezer, jórészt mobilkészülékekkel és mobil infrastruktúrával, illetve optikai és adathálózattal kapcsolatos szabadalmát. A Motorolával és az IBM-mel kötött üzletek azonban azt bizonyítják, hogy komolyan fel kívánja venni a kesztyűt a konkurencia "ellenséges és szervezett kampányával" szemben. A Google állítólag másokkal is tárgyalásokat folytat, egyik célpontja pedig sokak szerint a Kodak lehet, amelynek szabadalmi portfólióját többre értékelik magánál a vállalatnál.

Kártékony rendszer  Az ötletek cseréjének és továbbfejlesztésének lehetősége az innováció alapfeltétele, ami különösen igaz a szoftverek területén. A túlburjánzó szabadalmak éppen ezeket a folyamatokat gátolják, ráadásul némelyikük annyira általános, hogy gyakorlatilag az összes újdonságra rá lehet húzni valamilyen szabadalomsértési ügyet. Nem meglepő, hogy a nagyvállalatok az ilyesmit gyakran használják a piacra frissen belépő, kisebb cégek ellehetetlenítésére, vagy - mint a Google esetében - olyan versenytársak ellen, akik nem mutathatnak fel hasonlóan erős szabadalmi portfóliót.

Németországban tabu marad a Samsung Galaxy Tab
Windows 8-as tablettel menekül a Samsung
A HTC webOS-ra váltana: mi lesz veled, Android?

A kisebb vállalatok nyilván nem rendelkeznek akkora "hadikincstárral", mint a Google, így arra sincs lehetőségük, hogy belekezdjenek egy hasonló szabadalmi háborúba. Különösen, hogy az európai gyakorlattól eltérően az amerikai szabadalmi rendszer meglehetősen laza: tulajdonképpen bármit le lehet védetni, az ötlet eredetiségét pedig csak később, egy esetleges jogi vita során kell részletesen igazolni. Mindez bőven elég lehet arra, hogy a konkurencia új termékeit a megfelelő időre elkaszálják.

42. Körkapcsolás: Mi és az MI

Mekkora teret hagy a projektmenedzsereknek a mesterséges intelligencia? Többek között erre az aktuális kérdésre keresték a választ a PMSZ rendezvényén.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.