A Google az eddigi összeg háromszorosában állapodott meg a Firefox fejlesztőjével, hogy továbbra is saját szolgáltatása maradjon a böngésző alapértelmezett keresője.
A Mozilla már az elmúlt években is szépen keresett a Google-lel kötött egyezség nyomán, tavaly például összes bevételének 84 százalékát tette ki a keresőóriástól befolyó 103 millió dollár. Ennek megfelelően a szoftverfejlesztésre fordított összeg is gyors ütemben növekedett: a 2008-as 31,3 millió, majd a 2009-es 40,2 millió dollár 2010-ben 62,8 millióra gyarapodott, ami igen jól mutat egy nonprofit alapítvány esetében.
Ellenségem ellensége ■ A felek legutóbbi, három évre szóló megállapodása az idén járt le, és a hírek szerint most a Microsoft (sőt a Yahoo) is élénken érdeklődött a lehetőség iránt, hogy a Google mintájára egy rivális böngészőn keresztül egyengesse saját szolgáltatásának útját, gyakorlatilag kirekesztve egyik legfontosabb riválisát a Firefoxból. Úgy tűnik, hogy a Bing egy darabig mégsem lesz a Firefox alapértelmezett keresője, mivel a Google durván megemelte a tétet.
A Mozilla bevételeinek nagy része egész pontosan az alapértelmezett Google kezdőlapból és a Firefoxba épített keresési funkciókból származik. A három évre szóló összeg tovább is növekedhet, mivel nem egyszeri díjról van szó, hanem a "leszállított" keresések után járó garantált bevételt határozza meg.
A vállalat a korábbi háromszorosáért, majdnem évi 300 millió dollárért hosszabbította meg együttműködését a Mozillával újabb három évre. Ez a jelek szerint már túl sok lett volna a Microsoftnak, amelynek
ötödik éve veszteséges online üzletága a legutóbbi negyedévet is félmilliárd dolláros mínuszban zárta. A Mozilla ezzel 2015-ig biztosította a Firefox jövőjét, és a webböngészőnél már jóval távolabbra tekintő szervezetnek olyasmire is lesz pénze, mint a mobil appokra tervezett, nyílt ökoszisztéma megvalósítása vagy a WebFWD innovációs program kiteljesítése.
Meccsben vannak ■ A Firefoxot középtávon többen is elkezdték leírni, és csak a Chrome-ra figyeltek, amely három év alatt vált
a világ legelterjedtebb böngészőverziójává, és lassan már az Internet Explorer elsőségét fenyegeti. A Mozilla viszont ügyesen kihasználta, hogy a Google valószínűleg egy biankó csekket is aláírt volna az alaptevékenységét érintő kérdésben, míg a Microsoft már így is elég pénzt tölt online részlegének feneketlen zsákjába.
A
Firefox legújabb, 9-es kiadása a napokban jelent meg, PC-s változatában pedig egy új JavaScript fejlesztés debültált, amelynek célja a webes alkalmazások, játékok vagy videók betöltésének gyorsítása. Az első eredmények több tesztprogram, így a Google V9 vagy a Kraken szerint is 30 százalékos sebességnövekedést mutatnak. A mobilos változatokkal kapcsolatban a legfontosabb hír, hogy az androidos Firefoxot a tervek szerint az alapoktól újraírják majd, natív Android kódra építve a tabletes verziót.