A felhő alapú informatikai szolgáltatások európai piaca jelenleg széttöredezett, országonként különböző szabályok vonatkoznak a szolgáltatókra. Ezen a helyzeten is szeretne változtatni az EuroCloud iparági szervezet, amelynek magyarországi szervezete kedden mutatkozott be.
A EuroCloud szervezet 2009. június 4-én alakult Párizsban azzal a céllal, hogy európai szinten támogassa a
számítási felhő alapú szolgáltatások terjedését. Alig több mint egy hónappal ezelőtt, a Figyelő és a Bitport által szervezett CIO'11 Konferencián jelentették be, hogy
Magyarországon is megalakult az immár 26 tagországot számláló iparági szervezet helyi tagozata.
Bellák Zoltán, a magyarországi szervezet elnöke az egyesület keddi sajtótájékoztatóján bejelentette: a regisztrációt követően 25 alapító taggal jön létre az EuroCloud Magyarországi Egyesület, amelybe minden további olyan vállalatot várnak, amely a cloud computing szolgáltatási modell iránt elkötelezett. Az alapító tagok között a hazai és regionális szolgáltatók (többek között a Central Europe On-Demand, Adatmentés, BCSS, Mobilengine, NKServices) mellett multik hazai leányvállalatai (mint a Microsoft, Fujitsu, Dell, VMWare, NetApp) és rendszerintegrátor, illetve tanácsadó cégek is helyet kaptak. Az elnökségi tagok Bellák Zoltán (iMotion),
Kovács Viktor (CE On-Demand),
Poros Gábor (Fujitsu),
Ábrahám Viktor (Upfront) és
Imolay Olivér (SuccessFactors).
Leszakadó Európa ■ A cloud computing elterjedésében meglehetősen nagy eltérések láthatók a világpiacon: az amerikai, délkelet-ázsiai és ausztrál cégek meglehetősen elől járnak az ilyen típusú IT szolgáltatások igénybe vételében, azonban Európa leszakadni látszik, leginkább amiatt, mivel a különböző szabályozások miatt minden országban más jogszabályok vonatkoznak a biztonságra, illetve az adatvédelemre.
Ugyanakkor, bár a közműként használható informatikai szolgáltatások elképzelése nem újkeletű, mostanra értek meg azok a technológiák, amelyek robbanásszerű változást fognak okozni az informatika felhasználásában - indokolta Poros Gábor, a Fujitsu Technology Solutions Kft. ügyvezető igazgatója, az EuroCloud elnökségi tagja, hogy miért léptek be a szervezetbe. Hozzátette: a magyar piacon szép számmal vannak izgalmas kezdeményezések, több éves tapasztalattal bíró vállalkozások, de nagy út van még előttünk, hogy általános üzleti modellé váljon.
Több sikersztori kell ■ Az egyik ilyen
itthonról indult, immár 10 országra kiterjedő sikersztori
a Central Europe On-Demand nevéhez köthető: az egyik alapító Kovács Viktor szerint Magyarországon rengeteg innováció születik, és jók az infrastrukturális adottságaink is. Amennyiben a felhőszolgáltatások minőségét nemzetközileg elismert módon tudják garantálni, akkor a hazai szolgáltatók nagyobb számban tudnának nemzetközi terjeszkedésbe fogni.
Ezt segítheti a EuroCloud németországi szervezete által idén év elején bemutatott, a hoteleknek adott csillagokhoz hasonló "Star Audit" nemzetközi minőségbiztosítási rendszere is, amelyet a magyarországi szervezet is honosítani szeretne. Bellák Zoltán szerint az auditrendszer lokalizálása körülbelül fél évet vesz majd igénybe, ezt követően azonban hamar megkaphatják majd az első szervezetek a szolgáltatások után járó "Quality Seal" minőségi tanúsítványt.
Az EuroCloud európai szintű szakmai programjaiba is bekapcsolódó hazai szervezet céljai között szerepel emellett a tiszta, egyértelmű kommunikáció a tagok bevonásával a piac és a média felé a cloud computing sokrétű üzenetéről, amivel az ilyen típusú szolgáltatások iránti bizalmat szeretnék megerősíteni. Az egyesület emellett segíteni kívánja a tagokat abban, hogy a EuroCloud által kiírt különböző nemzetközi szakmai díjakért eredményesen szálljanak versenybe.