A felhő alapú informatikai szolgáltatások európai piaca jelenleg széttöredezett, országonként különböző szabályok vonatkoznak a szolgáltatókra. Ezen a helyzeten is szeretne változtatni az EuroCloud iparági szervezet, amelynek magyarországi szervezete kedden mutatkozott be.
A EuroCloud szervezet 2009. június 4-én alakult Párizsban azzal a céllal, hogy európai szinten támogassa a számítási felhő alapú szolgáltatások terjedését. Alig több mint egy hónappal ezelőtt, a Figyelő és a Bitport által szervezett CIO'11 Konferencián jelentették be, hogy Magyarországon is megalakult az immár 26 tagországot számláló iparági szervezet helyi tagozata.

Bellák Zoltán,
a magyarországi szervezet elnöke az egyesület keddi sajtótájékoztatóján bejelentette: a regisztrációt követően 25 alapító taggal jön létre az EuroCloud Magyarországi Egyesület, amelybe minden további olyan vállalatot várnak, amely a cloud computing szolgáltatási modell iránt elkötelezett. Az alapító tagok között a hazai és regionális szolgáltatók (többek között a Central Europe On-Demand, Adatmentés, BCSS, Mobilengine, NKServices) mellett multik hazai leányvállalatai (mint a Microsoft, Fujitsu, Dell, VMWare, NetApp) és rendszerintegrátor, illetve tanácsadó cégek is helyet kaptak. Az elnökségi tagok Bellák Zoltán (iMotion), Kovács Viktor (CE On-Demand), Poros Gábor (Fujitsu), Ábrahám Viktor (Upfront) és Imolay Olivér (SuccessFactors).

Leszakadó Európa A cloud computing elterjedésében meglehetősen nagy eltérések láthatók a világpiacon: az amerikai, délkelet-ázsiai és ausztrál cégek meglehetősen elől járnak az ilyen típusú IT szolgáltatások igénybe vételében, azonban Európa leszakadni látszik, leginkább amiatt, mivel a különböző szabályozások miatt minden országban más jogszabályok vonatkoznak a biztonságra, illetve az adatvédelemre.

Ugyanakkor, bár a közműként használható informatikai szolgáltatások elképzelése nem újkeletű, mostanra értek meg azok a technológiák, amelyek robbanásszerű változást fognak okozni az informatika felhasználásában - indokolta Poros Gábor, a Fujitsu Technology Solutions Kft. ügyvezető igazgatója, az EuroCloud elnökségi tagja, hogy miért léptek be a szervezetbe. Hozzátette: a magyar piacon szép számmal vannak izgalmas kezdeményezések, több éves tapasztalattal bíró vállalkozások, de nagy út van még előttünk, hogy általános üzleti modellé váljon.

Több sikersztori kell Az egyik ilyen itthonról indult, immár 10 országra kiterjedő sikersztori a Central Europe On-Demand nevéhez köthető: az egyik alapító Kovács Viktor szerint Magyarországon rengeteg innováció születik, és jók az infrastrukturális adottságaink is. Amennyiben a felhőszolgáltatások minőségét nemzetközileg elismert módon tudják garantálni, akkor a hazai szolgáltatók nagyobb számban tudnának nemzetközi terjeszkedésbe fogni.

Ezt segítheti a EuroCloud németországi szervezete által idén év elején bemutatott, a hoteleknek adott csillagokhoz hasonló "Star Audit" nemzetközi minőségbiztosítási rendszere is, amelyet a magyarországi szervezet is honosítani szeretne. Bellák Zoltán szerint az auditrendszer lokalizálása körülbelül fél évet vesz majd igénybe, ezt követően azonban hamar megkaphatják majd az első szervezetek a szolgáltatások után járó "Quality Seal" minőségi tanúsítványt.

A felhő négy szintje [infografika]
EuroCloud: megalakult a hazai szervezet
Magyarok a felhő-üzletben: lesz-e pénzeső?

Az EuroCloud európai szintű szakmai programjaiba is bekapcsolódó hazai szervezet céljai között szerepel emellett a tiszta, egyértelmű kommunikáció a tagok bevonásával a piac és a média felé a cloud computing sokrétű üzenetéről, amivel az ilyen típusú szolgáltatások iránti bizalmat szeretnék megerősíteni. Az egyesület emellett segíteni kívánja a tagokat abban, hogy a EuroCloud által kiírt különböző nemzetközi szakmai díjakért eredményesen szálljanak versenybe.

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.