A kontinensen már 28 országban jelen lévő, hivatalos képviselettel viszont egyelőre ezek felében rendelkező EuroCloud azért bontott zászlót, mert az alapító cégek úgy látták, hogy a felhő alapú informatikai szolgáltatások európai piaca széttöredezett, országonként különböző szabályok vonatkoznak a szolgáltatókra. Ezen a helyzeten is változtatna az iparági szervezet, amelynek magyarországi szervezete egy évvel ezelőtt mutatkozott be.
Online kapcsolás ■ A május 23-án tartott EuroCloud Day 2012 rendezvénysorozat keretében a tagországokban szervezett konferenciákon Párizstól Budapestig egyszerre hallgathatták meg a résztvevők Neelie Kroes, az Európai Bizottság alelnökének előadását a European Cloud Partnership kezdeményezés részleteiről. A digitális ügyekért felelős uniós biztos már tavaly világossá tette, hogy a cloud computing kiemelt területét képezi munkájának, és ennek kihasználására idén elkészül a kontinens cloud computing stratégiája.
Mostani beszédében megerősítette, hogy ez a munka folyik, és idén be is fog fejeződni. A stratégia sarokpontjait többek között a sztenderdizálás, a jogi és adatbiztonsági kérdések, illetve az ezekre adandó közös európai válaszok alkotják. A Neelie Kroes beszédében kiemelte, hogy az EU viszonylatában 1,5 millió új munkahely teremtődhet kizárólag a cloud iparág fejlődésének következtében.
A félnapos rendezvény során számos hazai és nemzetközi szakértő, gyakorlati tapasztalattal rendelkező vállalati felhasználó mondhatta el véleményét az egyre nagyobb figyelmet követelő, formálódó iparágról. Az IDC kutatócég hazai képviseletvezetője, Komáromi Zoltán például elmondta, hogy itthon egyelőre nem látszik jelentős tételnek a tavaly mért 1,3 milliárd forint összbevétel, ami idén várhatóan dinamikusan fog nőni, de még mindig csak 1,6 milliárdos tortát fog jelenteni. Ennek ellenére a trend egyértelmű, és mi sem fogunk kimaradni az expanzióból, maximum a nyugati államokhoz képest némi késéssel.
A cloud stratégia megalkotásának fontosságát az IFUA Horváth & Partners vezető tanácsadója, Mezei Szabolcs abban látta, hogy így talán le lehet bontani azokat a szervezeteken belül és között, különösen az államigazgatásban tetten érhető határokat és falakat, amelyek akadályozzák az üzleti modell és a technológiai fejlesztés elterjedését.
Futó Iván, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal tanácsadója megerősítette, hogy a közigazgatásban és az adóhatóságnál is lennének olyan felhasználási területek, ahol a cloud computing szolgáltatások hatékonyabbak tudnának lenni a jelenlegi megoldásoknál. Polgár Pál, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség projektvezetője elmondta, hogy "kicsiben" már el is kezdték ezt a fajta munkát: a tervek szerint 2014. januárjától indulhatna el a közép-magyarországi régióban a hosszú ideje tervezett önkormányzati alkalmazásszolgáltató-központ; az itt szerzett tapasztalatok alapján történhet meg az országos kiterjesztés.
A nemzetközi mezőny tagjaként előadó Rainer Zinow, az SAP on-demand megoldásokért felelős senior alelnöke egy érdekes belső információt is megosztott a hallgatósággal. Főnökéhez, a közelmúltban az SAP által felvásárolt SuccessFactors-tól átigazold Lars Daalgardhoz be sem lehet menni már egy új fejlesztéssel úgy, hogy azt hagyományos számítógépen mutatják be. A cloud technológia és a mobil eszközök összefonódását jól jellemzi, miszerint az adataik alapján az SAP megoldásokat használó ügyfelek körében a jelentések mintegy 60 százalékát már mobil eszközökön keresztül kérik le, a felsővezetők körében pedig ez az arány megközelíti a 100 százalékot.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak