Az Intel szerint a felhőszolgáltatások fejlődése és az adatközpontok modernizációja dobott leginkább az eladásokon, a végeredmény új rekord lett.
Paul Otellini megelégedett hangon kommentálta a processzor-óriás legfrissebb negyedéves jelentését: "Nagyon erős negyedév volt minden termékkörünk számára az egész világon" - összegezte az Intel vezetője a számokat egy elemzők számára összehívott konferenciabeszélgetésen. Otellini szerint az adatközpontok mellett a vállalati szegmens is rákattant a legfejlettebb technológiákra, a mobil eszközök terén is erősödtek, és a fejlődő piacokon is egyre nagyobb a kereslet.
A processzorok csúcsa ■ A riportolt 13 milliárd dolláros forgalom új csúcs az Intel történetében, eddig még sosem volt ilyen szintű negyedéves eredménye a vállalatnak. A tavalyi hasonló időszakhoz képest 22 százalékos emelkedés mellett a nettó profit is növekedett, a 3,2 milliárd dollár 10 százalékkal erősebb, mint tavaly. A számokon segített az is, hogy az Infineon Wireless- és
McAfee-akvizíciók következtében új pénzforrások is képbe kerültek, e két terület körülbelül egymilliárd dollárral járult hozzá a végeredményhez.
A legnagyobb növekedést az adatközponti megoldásokért felelős üzletág könyvelhette el: az új Xeon processzorok pozitív fogadtatása és a folyamatosan izmosodó szerverpiac 15 százalékos növekedést hozott a Data Center Group számára. Otellini ráadásul nagy reményeket fűz az idei év végén érkező új,
Sandy Bridge architektúrára épülő Xeonokhoz is, amelyektől az üzletág további növekedését várja.
A személyi számítógépek piacán több körülmény is jól alakult. A fejlődő országokban az elmúlt hónapokban erősen meglódult a kereslet a PC-k és notebookok iránt, a fejlett piacokon pedig a stagnáló lakossági kereslet helyett a vállalati vevők erősödtek meg, és végre elindult a válság miatt több éve korosodó céges számítógépek lecserélése. A szerencsés piaci trendek összesen 11 százalékot hoztak a PC-üzletágnak, ahol szintén marad ütőkártya az év végére a Sandy Bridge alapú új processzorok képében.
Csendesedő atomok ■ Az egyetlen terület, ahol az Intelnek csökkenésről kellett beszámolnia, a mobil eszközökbe szánt Atom processzorok szegmense. Mivel a leginkább ARM processzorokra épülő tabletek piaca leginkább az Atomokra épülő netbookok piacát kannibalizálja, ezen a téren 15 százalékkal visszaesett a negyedéves forgalom. A mundér becsületét egyelőre azzal védi meg a gyártó, hogy tervei szerint ezek az olcsó és energiatakarékos processzorok némi útirány-módosítást követően beágyazott rendszerekben bukkannak majd fel a bankautomatáktól kezdve a speciális gyártási berendezésekig.
Ennek ellenére ez az a terület, ahol az Intel leginkább homlokráncolásra kényszerülhet, hiszen annak ellenére, hogy akadnak Atomra épülő tabletek (például
a július végén startoló Cisco Cius), az ARM a táblagépek piacán egyelőre verhetetlennek bizonyul. A
jövőre érkező Windows 8 pedig végleg szakít a "wintel" felfogással, mivel már ARM alapokon is működik majd.
Biztató jövőkép ■ Összességében azonban nincs miért aggódnia az Intelnek: a konferenciabeszélgetésen elhangzott a harmadik negyedéves terv is, amely 7 százalékos növekedést prognosztizál a tavalyi Q3-hoz képest, és az így előrejelzett 14 milliárd dollár a nyári uborkaszezon ellenére is kifejezetten jól hangzik.