A kaliforniai D9 konferencián a Google elnöke is a nyilvánosság elé lépett. Eric Schmidt nem csak a vállalat új fizetési megoldását demózta, de egy sor érdekes kérdésre is választ adott.
Az AllThingsD (média)technológiai konferenciájának első napján a Google nemrégiben leköszönt vezérigazgatója is a színpadra lépett. Eric Schmidt, aki jelenleg a vállalat elnökeként a Google külső kapcsolatait kezeli, számtalan kérdésre válaszolt a cég és a piac jelenlegi helyzetére vonatkozóan, másrészt az új Google Wallet szolgáltatást is bemutatta a platformokért és mobil technológiákért felelős üzletág alelnöke, Stephanie Tilenius segítségével.

Platformok harca A beszélgetést jórészt a PC-korszak végén felmerülő kérdések tematizálták. Schmidt úgy látja, hogy a jelenleg meghatározó – és egymással nem helyettesíthető – platformok négy vállalathoz kötődnek, amelyek sosem látott globális növekedést produkálnak, és meghatározzák a tömegméretű innovációt. Szerinte a Google az első számú információforrást, az Amazon a világ legnagyobb áruházát, a Facebook egy világméretű közösségi hálózatot, az Apple pedig a legszebb termékeket hozta létre.

Ezek a márkák máris olyan globális jelenléttel és háttérrel rendelkeznek, amit néhány évtizeddel ezelőtt egyszerre csak egy vállalat (az IBM, később pedig a Microsoft) tudott megteremteni. Arra a kérdésre, hogy a Micrsoftot miért nem sorolja a "négyek bandájába", Schmidt elmondta: a Microsoft már nem a fogyasztói piacról él, hanem sikeresen beágyazta magát a vállalati közegbe. Kiderült, hogy tavaly a Google is szívesen megegyezett volna a Nokiával, a készülékgyártó és a Microsoft összefogását viszont nem látja életképes platformnak. A Bing keresőt ugyanakkor megdícsérte, hozzátéve, hogy bizonyos dolgokban jobb, mint a Google keresője.

Get a Mac A böngészők tekintetében Schmidt már kevésbé volt megengedő. A Chrome-ot tartja messze a legbiztonságosabb megoldásnak, a felhasználóknak pedig – az Apple egykori igazgatótanácsi tagjaként – azt javasolta: PC helyett használjanak inkább Macet. A Google alkalmazás-piacterét érő kritikákat ezzel szemben annyival hárította el, hogy vállalata a versenyt támogatja, így továbbra sem ellenőrzi majd a külső fejlesztőktől származó appokat. A Google elnöke sokkal aggasztóbbnak tartja "az internet balkanizációját". Az, hogy egyes szabályozó hatóságok már DNS-szinten is kriminalizálnak, szerinte könnyen oda vezethet, hogy minden ország "a maga internetét" használja majd.

Száműzik a készpénzt a Sziget fesztiválról
Idén robban a mobil fizetés

A vállalat közösségi megoldásaival kapcsolatban Schmidt leszögezte, hogy semmiképpen sem próbálnak meg felépíteni egy második Facebookot. Elismerte, hogy a Google későn reagált a közösségi szolgáltatások robbanásszerű fejlődésére, amiben neki is nagy szerepe volt, és ilyen irányú kezdeményezéseik sem voltak jól átgondoltak. Ennek megfelelően a cég most arra helyezi a hangsúlyt, hogy a felhasználók adatainak és kapcsolatainak összegyűjtésével saját alapszolgáltatásait tegye hatékonyabbá.

Mobil pénztárca A D9 konferencián természetesen a Google a Mastercarddal és a Citigrouppal közösen fejlesztett szolgáltatását is promotálták. Az NFC technológiára épülő Google Wallet (magyarul pénztárca) célja, hogy a vezeték nélküli adatkommunikációra képes, NFC chippel rendelkező telefonokkal is fizethessünk egy mobil alkalmazás révén. Így a telefont kis hatótávolságon belül, például a megfelelő kassza közelében használva készpénz vagy bankkártya nélkül is kiegyenlíthetjük a számlát.



Eric Schmidt fellépésének fontosabb momentumai az AllThingsD videóján

Az alkalmazásban megadjuk saját bankkártyáink adatait, amelyek virtuálisan is elérhetővé válnak a mobilon. Ezután a pénztáraknál vagy az automatikus kiszolgálóeszközöknél a leolvasóhoz helyezzük a telefont, kiválasztjuk a megfelelő kártyát, és máris megtörténik a tranzakció. Használhatunk feltöltőkártya-jellegű virtuális számlát is: ilyenkor a Google feltöltőszámlájára átutalhatunk valamilyen összeget, hogy ezt a virtuális kártyát terheljük a vásárlások során. A megoldás igen hasonlít a PayPal közismert szolgáltatására, az ötletgazda már be is perelte a Google-t és a volt PayPal-alkalmazott Stephanie Tileniust.

Szerves fejlődés A D9-es bemutatón erről nem esett szó, annál inkább a Google Wallet szolgáltatás szerdai kilövéséről. A kezdetben az oregoni Portlandban induló, majd New Yorkban és San Franciscóban is megjelenő Wallet egyik fontos jellemzője, hogy a Google magáért a tranzakcióért nem számít fel semilyen díjat, csak a termékek árának bizonyos százalékát teszi zsebre. Ilyen szempontból tehát a Wallet hasonlít a Google-t kikosarazó, közösségi vásárlásban utazó GroupOn működésére. A Wallet persze együttműködik a keresőóriás új, GroupOn-rivális szolgáltatása, a Google Offers kuponrendszerével, és az alkalmazásfejlesztők későbbi bevonásával pedig a cég egyes megoldásai még közelebbi szinergiába kerülhetnek.



A Google Wallet és a Google Offers bemutatója az AllThingsD videóján

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.