Megkezdte egyeztető tárgyalásait az Apple és a Samsung az okostelefonjaikban használt technológiák szellemi tulajdonjogát érintő pereskedés részleteiről. Az erőfitogtató "hidegháborús szakasz" után mindkét fél enyhítene szigorán.
Miközben egyre több a technológiai óriásvállalatok között folyó szabadalmi per, a szakma és a közvélemény türelme fogy - mind többen hangoztatják, hogy az efféle csatározások alapvetően senkinek sem tesznek jót. Cikkek, fórumbejegyzések és közösségi kommentek hangosak attól a meglátástól, mely szerint az ilyen pereskedések már rég nem a szellemi tulajdonok megóvásáról szólnak, inkább arról, hogy a gyártók ideig-óráig megakasszák legközelebbi versenytársaik üzleti sikereit egyes területeken. Minden bizonnyal ez a közhangulat is hozzájárulhat ahhoz, hogy az Apple és a Samsung között jó ideje húzódó jogi állóháborúban enyhébb hangnemre váltanának a résztvevők.
Kényszerű tűzszünet ■ Mielőtt elutazott Szöulból az egyeztető megbeszélésekre,
JK Shin, a Samsung elnöke úgy nyilatkozott, hogy hajlandó akár egy keresztlicencelési megoldásra is, amennyiben az Apple is beleegyezne hasonló feszültségoldásba. A mostani megbeszéléseket eredetileg az ügyben eljáró amerikai bíróság rendelte el, ahol a jogi képviselők és az ügyben eljáró hatóságok felügyelete mellett, egyfajta békéltető tárgyalásként kell kompromisszumos megoldásokat keresnie a feleknek. Hasonló békéltetést írtak elő egyébként több hasonló perben, például az Apple és a HTC közötti vitában is.
Az Apple vezetője,
Tim Cook hasonló kijelentéseket tett az utóbbi napokban, elmondása szerint vállalatának sem használ hosszú távon, ha erejüket pereskedésekre és vitákra pazarolják a fejlesztések és üzleti tevékenységek helyett. Ez a kissé enyhébb hangvétel, bár továbbra sem nevezhető egyértelműen békülékenynek, mégis reménykeltőbb, mint az egy hónappal ezelőtti álláspont. Március és április során mindkét vállalat vezetői és szóvivői egyértelműen arról beszéltek, hogy az ügyben nem hajlandóak semmilyen kompromisszumos megoldásra.
A visszafogottabb hangnemre persze mindkét fél részéről akadnak egyéb magyarázatok is. Az Apple okostelefonos piacát egyre komolyabban fenyegetik az androidos versenytársak, közülük is leginkább a Samsung, amely nemrég mutatta be
a Galaxy S csúcsmodelljének harmadik generációs tagját, míg a legfrissebb iPhone-ra a hírek szerint októberig várni kell. A Samsung viszont több kisebb pert veszített a közelmúltban hasonló szabadalmi területeken, és a múlt héten
egy iparági pletyka miatt a tőzsdén is nagyot bukott. A koreai vállalatnak ráadásul az Egyesült Államokban ideiglenes szállítási fennakadásokra kell felkészülnie, mivel az ott forgalmazott csúcskészülékekbe szánt 4G/LTE modemek egyes alkotóelemeiből nem tudtak eleget gyártani.