Egységes informatikai rendszert alakítanak ki a családtámogatás területén jövő februárig, amely révén automatikusan ki tudnák utalni többek között a családi pótlékot az arra jogosultaknak.

Egységes informatikai rendszert alakítanak ki a családtámogatások, illetve a fogyatékossági támogatások folyósításának korszerűsítésére az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) Elektronikus Közigazgatási Operatív Program (EKOP) keretében. A projekt összesen bruttó 1,6 milliárd forintba kerül, amelyből az integrált informatikai rendszer kialakítására szóló fővállalkozói szerződés nettó 1,1 milliárd forint; a projektet teljes mértékben az Európai Unió finanszírozza.

A vállalkozási szerződést pénteken írták alá a projektgazda Pénzügyminisztérium Informatikai Szolgáltató Központ (PMISZK), valamint a közbeszerzésen kiválasztott IQSYS Zrt. képviselői. Gárdos Csaba, a Magyar Államkincstár elnökhelyettese a projekt nyitórendezvényén elmondta, hogy a család- és fogyatékossági, illetve anyasági támogatási rendszer jelenleg 2 millió állampolgárt érint.

Széttagolt rendszerek helyett | A kincstárban jelenleg a személyhez köthető normatív, életkezdési, családi támogatások ügyintézését több, egymástól földrajzilag is elkülönült ügyviteli rendszer biztosítja, amelyek már nem, vagy csak nehézkesen képesek az új követelményeket kielégíteni. Az ügyintézéshez nagyon sok ügyfélnek kell személyesen is megjelennie, ami miatt rendkívül magas az ügyfélszolgálatok leterheltsége - hangzott el.

Oszkó Péter pénzügyminiszter hangsúlyozta: a jövő februárban záruló fejlesztés több éves előkészítés után indulhat el; ennek révén ügyfélbarát, egyszerűbb és átláthatóbb lesz a családtámogatások kifizetése. Kratochwill Péter, a PMISZK elnöke hozzátette: a központ felügyelete alatt öt közigazgatást korszerűsítő projekt zajlik 21 milliárd forint értékben, amelyből három a Magyar Államkincstárhoz kapcsolódik.

Összekötött adatbázisok | A 2011 február végére átadandó integrált rendszer a támogatásra jogosító - a gyermek - nyilvántartásán alapszik majd. A jogosulti és jogosítói adatbázisok összekötésével az új elektronikus rendszer képes lesz a költségvetésből származó családtámogatások automatikus befogadására, elbírálására, kifizetésére és ellenőrzésére - hangsúlyozta Rékasi Tibor, a tavaly több mint 15 milliárd forint árbevételt elért IQSYS ügyvezető igazgatója.

Hozzátette: a jogszabályváltozások automatikusan bekerülhetnek majd a rendszerbe, amelynek kialakításához sztenderd szoftvereket használnak fel, így az államkincstár a jövőben sem lesz kiszolgáltatva egyetlen szállítónak. Az új rendszer kiterjed a családi pótlékra, az emelt összegű családi pótlékra, a gyermekgondozási segélyre (gyes), a gyermeknevelési támogatásra (gyet), az anyasági támogatásra, a fiatalok életkezdési támogatására (babakötvény), a fogyatékossági támogatásra, a migráns munkavállalókhoz kapcsolódó ellátásokra. Emellett a kialakuló új rendszer támogatja majd a személyhez köthető normatívák ellenőrzését is.
 

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.