Egységes informatikai rendszert alakítanak ki a családtámogatások, illetve a fogyatékossági támogatások folyósításának korszerűsítésére az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) Elektronikus Közigazgatási Operatív Program (EKOP) keretében. A projekt összesen bruttó 1,6 milliárd forintba kerül, amelyből az integrált informatikai rendszer kialakítására szóló fővállalkozói szerződés nettó 1,1 milliárd forint; a projektet teljes mértékben az Európai Unió finanszírozza.
A vállalkozási szerződést pénteken írták alá a projektgazda Pénzügyminisztérium Informatikai Szolgáltató Központ (PMISZK), valamint a közbeszerzésen kiválasztott IQSYS Zrt. képviselői. Gárdos Csaba, a Magyar Államkincstár elnökhelyettese a projekt nyitórendezvényén elmondta, hogy a család- és fogyatékossági, illetve anyasági támogatási rendszer jelenleg 2 millió állampolgárt érint.
Széttagolt rendszerek helyett | A kincstárban jelenleg a személyhez köthető normatív, életkezdési, családi támogatások ügyintézését több, egymástól földrajzilag is elkülönült ügyviteli rendszer biztosítja, amelyek már nem, vagy csak nehézkesen képesek az új követelményeket kielégíteni. Az ügyintézéshez nagyon sok ügyfélnek kell személyesen is megjelennie, ami miatt rendkívül magas az ügyfélszolgálatok leterheltsége - hangzott el.
Oszkó Péter pénzügyminiszter hangsúlyozta: a jövő februárban záruló fejlesztés több éves előkészítés után indulhat el; ennek révén ügyfélbarát, egyszerűbb és átláthatóbb lesz a családtámogatások kifizetése. Kratochwill Péter, a PMISZK elnöke hozzátette: a központ felügyelete alatt öt közigazgatást korszerűsítő projekt zajlik 21 milliárd forint értékben, amelyből három a Magyar Államkincstárhoz kapcsolódik.
Összekötött adatbázisok | A 2011 február végére átadandó integrált rendszer a támogatásra jogosító - a gyermek - nyilvántartásán alapszik majd. A jogosulti és jogosítói adatbázisok összekötésével az új elektronikus rendszer képes lesz a költségvetésből származó családtámogatások automatikus befogadására, elbírálására, kifizetésére és ellenőrzésére - hangsúlyozta Rékasi Tibor, a tavaly több mint 15 milliárd forint árbevételt elért IQSYS ügyvezető igazgatója.
Hozzátette: a jogszabályváltozások automatikusan bekerülhetnek majd a rendszerbe, amelynek kialakításához sztenderd szoftvereket használnak fel, így az államkincstár a jövőben sem lesz kiszolgáltatva egyetlen szállítónak. Az új rendszer kiterjed a családi pótlékra, az emelt összegű családi pótlékra, a gyermekgondozási segélyre (gyes), a gyermeknevelési támogatásra (gyet), az anyasági támogatásra, a fiatalok életkezdési támogatására (babakötvény), a fogyatékossági támogatásra, a migráns munkavállalókhoz kapcsolódó ellátásokra. Emellett a kialakuló új rendszer támogatja majd a személyhez köthető normatívák ellenőrzését is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak