A vállalat pénzügyi eredményei elmaradtak a várakozásoktól, de vezetői sikeres üzleti transzformációról és a cloud üzlet újraértelmezéséről beszéltek, amit nehézsúlyú partneri megállapodások bejelentésével erősítenének meg.
Tegnap az Oracle nyilvánosságra hozta 2013-as pénzügyi évének teljes és utolsó negyedévére vonatkozó adatait. A számok ugyan önmagukban egyáltalán nem rosszak, ám vannak aggasztó részletek, és ahogy az a Q3-nál is történt, a befektetők most is többet vártak, de csalódniuk kellett. A büntetés nem maradt el, a cég papírjainak árfolyama a bejelentést követően ismételten a mélybe zuhant.
Lapos eredmény ■ A május végével zárult negyedév a forgalom szempontjából szinte ugyanazt hozta, mint az egy évvel korábbi periódus. Igaz, az erős dollár rossz hatással volt a nominális számokra, így az árfolyamhatást kiszűrve már látszik egy halvány, 2 százalékos bővülés. Nettó profit tekintetében jobban alakultak a dolgok: a 3,8 milliárdos nyereség bevételarányos mutatója 35 százaléknak felel meg, ami lényegesen jobb, mint a tavalyi 32 százalék. A probléma csak annyi, hogy ez utóbbit el is várták a befektetők, míg az összforgalom esetében előzetesen néhány százalékkal nagyobb bővülést is elképzelhetőnek tartottak.
A teljes 2013-as év pénzügyi eredményeit nézve hasonló folyamatokat láthatunk. A 37,1 milliárdos forgalom szinte centre megegyezik az előző időszak szintjével, az adózott eredmény viszont 10,9 milliárd lett, ami nominálisan 9, az árfolyamhatás kiszűrésével pedig 13 százalékkal több, mint 2012-ben. A nagyobb problémák azonban – a bevételnövekedés elmaradása mellett – az üzletágak teljesítményének részletes vizsgálatánál bukkannak felszínre.
Az Oracle első embere egy bécsi eseményen: támaszra szoruló szerverek
Üzletági problémák ■ Hardveres fronton továbbra is visszavonulóban van az Oracle. A teljes évet nézve 15 százalékkal folyt be kevesebb a szerverek és tárolók eladásából vagy támogatásából. Igaz, a cég ezen a területen már
jó ideje azon dolgozik, hogy a profitráta szempontjából a lehető legkedvezőbb portfóliót alakítsa ki, így nem feltétlenül a forgalom szintjének emelése az elsődleges célja. Ennek ellenére jobban mutatna, ha nem folyamatosan a kétszemjegyű mínuszok sorokaznának negyedévről negyedévre. A pénzügyi jelentést kísérő tájékoztatóban meg is említették a vállalat vezetői, hogy valószínűleg a mostani volt az utolsó periódus, amikor visszaesést mutattak a hardverek.
A szoftvereknél sem felhőtlen a kép. A teljes üzletág éves szinten mutatott 5 százalékos bővülése még nem lenne rossz, ám a trend már szemöldökráncolásra ad okot. Az utolsó negyedévben az új licencek és előfizetések értékesítéséből származó bevétel szinte alig nőtt éves összevetésben, márpedig ez a terület a legkomolyabb indikátora az elkövetkező időszak növekedési lehetőségeinek. Ha nincsenek új ügyfelek, elmaradnak a támogatásból és upgrade-elésből származó jövőbeli tételek is.
Felhővel törnek az ég felé ■ Természetesen
Larry Ellison, az Oracle vezérigazgatója a tájékoztatón vezetőtársaival egyetemben azt próbálta szuggerálni, hogy minden a legnagyobb rendben van. Különösen a cég transzformációjának sikerességét igyekeztek kihangsúlyozni. Az Oracle ugyanis, több más régi szoftvercéghez hasonlóan, eddigi üzleti modelljét a licencalapú értékesítésre és a helyben eladott szoftverek támogatására, fejlesztésére építette. Ez a modell azonban egyre tarthatatlanabb a cloud megoldások elterjedésével, hiszen a vállalatok az informatikai szükségletek mind több és több elemét kezdik szolgáltatásként, igény szerint fizetve használni.
A szókimondásáról elhíresült Ellison nem is fukarkodott bizonygatni, hogy ennek az Oracle mennyire tudatában van, és már most látszik, hogy a jövő cloud informatikájában komoly szerep jut a vállalatnak. Csak az elmúlt negyedévben 500 új ügyfelet sikerült szerezniük, ami azt mutatja, hogy a cloud computingból származó bevétel most már éves szinten elérheti az egymilliárd dollárt. Ez azonban a cég 37 milliárdos forgalmához viszonyítva egyelőre még így is alig látható tétel, amin a vezérigazgató reményei szerint sokat fog lendíteni az a most kirajzolódó új partneri kapcsolatrendszer, amelynek részleteit "megdöbbentő" bejelentések keretében hozzák nyilvánosságra már az elkövetkező napokban.
Az Oracle elnöke,
Mark Hurd szerint a cloud világának újraértelmezését a legnagyob SaaS-szolgáltatókkal, többek között a Salesforce-szal és a NetSuite-tel kötött megállapodások garantálják. Ezek a partnerségek kevésbé drámai szavakkal megfogalmazva valószínűleg arról szólnak majd, hogy az említett szolgáltatók a kaliforniaiak legújabb adatbázismegoldását, az egyelőre még nem debütált Oracle Database 12c-t is beépítik ajánlatukba. A tervek szerint a Database 12c memórián belüli (in-memory) feldolgozásra tervezett kiadása is még az idén megjelenik, amelytől az Oracle vezetői nagyon sokat várnak az SAP HANA technológiájával szembeni versenyben.
Akár az ördöggel is ■ Ami viszont valóban nagyot ütött a tájékoztatón, az a harmadik megnevezett partner, a Microsoft volt. Elsőre valóban bizarrnak tűnik a gondolat, hogy az adatbázisok piacán saját termékkel és erős jelenléttel bíró redmondi cég a rivális megoldását fogja árulni. Mindenesetre sokat már nem kell várni a részletekre, hiszen a hírek szerint a két cég már jövő hétfőn, egy közös fellépés keretében teríteni fogja a kártyákat.