Az infokommunikációs (IKT) szektor szállítóinak érdekvédelmi tömörülése, az IVSZ adott megbízást a Budapesti Corvinus Egyetem E-Business Kutatóközpontjának, hogy egy tanulmányban tekintse át a hazai távközlési piac elmúlt két évtizedét.
High-tech igásló ■ A szervezet honlapjáról letölthető anyag megállapítja, hogy európai viszonylatban is kiemelkedő arányban van jelen a távközlési szektor az ország GDP-jének megtermelésében. Az IKT szektor egészének 40 százalékát, míg nemzetgazdasági szinten a javak 4,2 százalékát adják a telekommunikációs vállalatok.
Emellett a szektor évente igen jelentős összeget utal az államnak adók és különböző díjak formájában, miközben élenjárónak számít a befektetések, fejlesztések területén. A tavaly bevezetett különadók miatt az adóterhelés az utóbbi időszakban jóval magasabb lett, amiért a cégek nem is felejtettek el panaszkodni.
A leggyakrabban felhozott érv az volt, hogy a magas terhek miatt elmaradnak, vagy legalábbis csökkennek a jelentős beruházások, ami hosszú távon okoz károkat az ország fejlődésének. Szintén nem szerencsés az a kiszámíthatatlan gazdasági környezet, amiben mostanság dolgozni, tervezni kell a vállalatoknak – hangzott el gyakran egy másik gond a különadók kapcsán.
Minden nagyon jó... ■ A tanulmány kitér arra is, hogy a szektor milyen szerepet tölt be a fogyasztok életében. 2010-ben a magyar háztartások több mint 95 százaléka fizetett elő valamilyen távközlési szolgáltatásra.
Jóllehet mi is gyakran találkozunk negatív visszajelzésekkel a szolgáltatások minőségével kapcsolatban, a tanulmányban közölt lakossági felmérések eredményei szerint a fogyasztok többnyire nagyon elégedettek. Az uniós átlagnál nagyobb az elégedettség a szolgáltatások választékával, azok minőségével, az ügyfélkezeléssel és a hibaelhárítással kapcsolatban egyaránt.
A 20+ Mbps sebességű internetelérés árai az EU tagállamaiban (euró)
A KSH adataira alapozva a tanulmány kimutatta, hogy a távközlési szolgáltatások árindexe reálértéken 2000-től folyamatosan csökken, de 2006-tól a távközlési fogyasztói árak nominálisan is évente 3-5 százalékkal mérséklődtek. Ehhez persze azt is illik hozzátenni, hogy a korábbi évek árszintje meglehetősen magas volt, főleg, ha vásárlőerő-paritáson vizsgáljuk az értékeket. Jelenleg azonban már ez utóbbi tekintetben is az uniós átlag környékén, sok esetben az alatt vannak a hazai díjak. A szélessávú-előfizetések tekintetében pedig globális mércével mérve is kiemelkedően alacsony tarifákat kaphatnak a magyarok a világ más pontjain élőkhöz képest.
Közös célok ■ Az összeállítás készítői hangsúlyozzák: a távközlési szektor előtt álló nagy kihívás a digitális gazdaság és az információs társadalom alapinfrastruktúrájának kiépítése. A szektor kedvező helyzetből indul, mert intenzív, infrastruktúraalapú verseny jellemzi. Ennek tudják be a tanulmány készítői a fent említett fogyasztói elégedettséget is. Ugyanakkor némileg ellent mond mindennek, hogy épp a minap kezdeményezett változásokat az NMHH, amitől a verseny élénkítését, egyben a fogyasztók olcsóbb szolgáltatásokhoz jutását várják.
A dokumentum összegzéséből kiderül, hogy az információs társadalom alapinfrastruktúrájának további kiépítése a szektor vállalatainak ugyanúgy érdeke, mint a társadalomnak, ezzel összhangban pedig magának a kormányzatnak is.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak