A digitális tartalomszolgáltatások fejlesztésében és az informatikai innovációkat érintő jogi szabályozásban működik együtt a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala és az IVSZ.

Együttműködési megállapodást írt alá a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SzTNH) és az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ), amelynek értelmében a két szervezet a jövőben több kiemelt területen működik együtt.

Kölcsönös figyelem  Az egyik ilyen terület a digitális tartalomszolgáltatások fejlesztése, az innováció előmozdítása – a különböző platformokon elérhető zenei, film és egyéb tartalmak vonatkozásában, így a szerzői jogi jogosultak és a felhasználók érdekeit egyformán szem előtt tartó jogdíjfizetési rendszer, szabályozás kialakítása. Az együttműködés részét képezi az IVSZ-tag innovatív vállalkozásokat érintő szerzői jogi védelem alatt álló művek – például szoftverek, adatbázisok – vonatkozásában tisztább jogi környezet megteremtése, ezzel az innovációt fékező tényező kiküszöbölése.

A megfizethető árú digitális tartalomkínálat és új digitális szolgáltatások biztosítása az IVSZ szerint egyértelműen elsődleges és elengedhetetlen lépés az illegális felhasználások elleni küzdelemben, így mind a hírközlési szolgáltatók, mind a legális tartalmat szolgáltató vállalkozások, mind pedig a szerzői jogi jogosultak alapvető érdeke.

Laufer Tamás, az iparági szervezet elnöke szerint fontos, hogy az infokommunikációs szolgáltatásokat igénybe venni kívánó fogyasztók számára a jogdíjak ne jelentsenek belépési korlátot, és csak azon termékkör vonatkozásában és csak olyan mértékben jelenjenek meg, amennyire az objektív indokokkal, költségekkel alátámasztható.

Átlátható rendszer  Az IVSZ másik kiemelt célja, hogy a hazai szabályozás alakításában mind az innovatív vállalkozások és közvetítő szolgáltatók, mind a jogtulajdonosok érdekei kiegyensúlyozottan és transzparens módon érvényesüljenek. Az innovatív vállalatokat tömörítő IVSZ véleménye szerint a szerzői vagy szomszédos jogi védelem alatt álló művek – például szoftverek, adatbázisok – némely esetben nehezen értelmezhető felhasználási lehetőségei jelentős visszavető erővel bírnak az innovációs folyamatokra. Egy szerzői jogi szempontból kiszámítható és átlátható környezetben a vállalkozások nagyobb biztonsággal kezdenének fejlesztésekbe.

„A felgyorsult technológiai változások követése a szerzői jogi szabályozás terén komoly feladatot ró a jogalkotókra. Az interneten elérhető tartalmak használata, letöltése számos ország kiemelt jogalkotási feladatai között szerepel. Az IVSZ fontosnak tartja, hogy az iparág véleménye, tapasztalatai és szakértelme helyet kapjanak ennek az összetett és sokszor vitatott területnek a szabályozásában” – tette hozzá Laufer Tamás.

Meghallgatják a piacot Bendzsel Miklós a szellemi tulajdon védelméért felelős kormányhivatal vezetőjeként úgy nyilatkozott, hogy az SzTNH az iparjogvédelmi, valamint a szerzői jogokkal összefüggő feladatai ellátása során fontosnak tartja, hogy a piaci szereplők érdekei kiegyensúlyozottan érvényre juthassanak, és a szellemitulajdon-védelmi szabályozás hozzájárulhasson az innovációt, a kreativitást támogató üzleti környezet megvalósulásához. Az SzTNH reményei szerint a mostani együttműködés elősegíti az információs és kommunikációs technológiai iparág tapasztalatának és véleményének becsatornázását ebbea a szabályozási és stratégiaalkotási folyamatba.

Nő az ellenállás a kalózellenes egyezménnyel szemben
Informatikai lobbi: igény, az volna rá
Megújult az online iparjogvédelmi adatbázis

Az alkotók is részesednek a magyar YouTube bevételeiből

A témához kapcsolódva érdemes megemlíteni, hogy a Google egy hete módosította a YouTube.hu működését azzal a céllal, hogy az oldal kifejezetten hazai tartalmakra koncentráljon, és az itt megjelenő anyagok jogi szabályozása is kicsi rendezettebb mederbe terelődjön. A hazai zenészek és előadók, valamint az egyre csökkenő eladásokat produkáló zenei kiadók ezentúl kihasználhatják a YouTube jogkezelésének minden hozadékát. A videómegosztó pedig az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesülettel működik együtt a szellemi termékek jogkezelésében.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.