Újabb a mobilpiachoz köthető cég felvásárlását zárta le a hét elején a Cisco. Ezúttal egy mikrocellákat gyártó vállalatot vett meg.
Az infokommunikációs világ egyik legnagyobb cégfelvásárlójaként ismert Cisco mind látványosabban fordul a mobilpiac felé. A húsz éve alapított amerikai cég eddig 163 technológiai vállalkozást vásárolt meg. Az ezredforduló óta kezdett érdeklődni a mobilipar társaságai iránt. Legutóbb éppen tegnap zárt le egy akvizíciót, amely mögött egy mikrocellákat gyártó vállalat, a Ubiquisys áll.
A legutóbbi felvásárlás is egybecseng a mobiltechnológia jelenlegi és jövendő trendjeivel – mondta
Dalos Ottó, a Cisco Magyarország távközlési üzletágának a vezetője. A szakember szerint a szolgáltatói hálózatok ma már egyre inkább a költségtakarékos IP alapokra helyeződnek át.
Az operátorok pedig a hagyományos makrocellák mellett egyre nagyobb számban használnak majd lefedettség javításra mikrocellákat. Ennek az elterjedését legfőképpen a frekvenciaszűke fogja kikényszeríteni – tette hozzá
Horváth Róbert, a Cisco Magyarország regionális mobil és videó technológia szakértője. További meghatározó trend a szolgáltatói Wi-Fi hálózatok – és ehhez kapcsolódóan a Wi-Fi-alapú helymeghatározás – terjedése. A következő években kimondottan hotspotdömpingre lehet számítani a világon. Jelenleg mintegy 6 millió Wi-Fi pont működik világszerte, de 2017-re számuk 10 millióra nőhet – mondta
Szepesi Zoltán, a Cisco Magyarország mérnök tanácsadója. Fontos még a mozgásban lévő adatok megfelelő kezelése is, ehhez a Ciscónak olyan alkalmazásai vannak, amivel mindig a valós idejű adatok állnak rendelkezésre.
2017-ben már a globális internetforgalom 56 százaléka zajlik majd Wi-Fi-n
(Forrás: Cisco VNI, a grafikon nagyítható)
Visual Networking Index ■ Ismertették a Cisco Visual Networking Index (VNI) legfrissebb előrejelzését, amelynek egyik kulcs megállapítása, hogy a globális internetforgalom 2012 és 2017 között megháromszorozódik, a mobil adatforgalom pedig a 13-szorosára bővül. Ezek főbb mozgatórugója egyfelől az internethasználók számának a növekedése: a felmérés szerint 2017-re a világ népességének közel fele, megközelítőleg 3,6 milliárd ember rendelkezik majd internetkapcsolattal, miközben tavaly még csak a harmada kapcsolódott valamilyen módon a világhálóhoz.
A netképes készülékek száma is erőteljesen növekszik. 2017-re világszerte több mint 19 milliárd eszköz kapcsolódik a hálózatokhoz, beleértve a vezetékes és mobil személyi eszközöket, illetve az M2M (Machine-to-Machine) közötti kapcsolatokat is. Ez a szám 2012-ben 12 milliárd volt.
Gyorsabb lesz az adatforgalom is. A vezetékes szélessávú kapcsolatok átlagsebessége az előrejelzések szerint a 2012-es 11,3 Mbit/s-ról 2017-re 39 Mbit/s-ra nő majd, ami 3,5-szeres gyorsulást jelent. Ennek köszönhetően egyre jobban terjednek a videós szolgáltatások és alkalmazások. A kutatás szerint 2017-ben közel 2 milliárdan néznek majd internetes videókat, a 2012-es 1 milliárddal szemben.
Átlagos havi forgalom eszköztípusonként 2012-ben
(Forrás: Cisco VNI)
Tavaly még a nem személyi számítógép típusú eszközök az internetforgalom 26 százalékát adták, 2017-re ez a szám 49 százalékra nő. A személyi számítógépekhez köthető forgalom átlagos éves növekedési rátája várhatóan 14, a tévék forgalmában 24, a táblagépekében 104, az okostelefonokéban 79, míg az M2M kapcsolatokéban pedig 82 százalékos növekedés várható.
Gyorsul a régió is ■ Ami a hozzánk közelebb álló trendeket illeti, Közép- és Kelet-Európában az IP-forgalom háromszorosára bővül majd 2012 és 2017 között, amely 20 százalékos éves növekedésnek felel meg. Ezen időszak alatt ugyanakkor a mobil adatforgalom a tizenkétszeresére nő, ami 64 százalékos éves emelkedést jelent. A múlt év végén a 4G-kapcsolatok a régiós teljes mobil adatforgalom 2 százalékát adták mindössze, ez a szám 2017-re 37 százalékra növekszik. Közép- és Kelet-Európában az átlagos szélessávú sebesség 2,7-szeresére, 13,6 Mbit/s sebességről 37 Mbit/s-re növekszik majd 2012 és 2017 között.
A teljes üzleti IP-forgalom majdnem megháromszorozódik a vizsgált időszakban, amely az internetes forgalom mellett magában foglalja többek között a biztonsági mentésekhez kapcsolódó adatmozgást és a VoIP-kommunikációt is. A múlt évben az üzleti IP-forgalom havi szinten a teljes nemzetközi adatforgalom 20 százalékára rúgott, a lakossági adatforgalom 80 százalékos arányával szemben.
Az előrevetített trendek Magyarországon is új követelmények elé állítják a távközlési szolgáltatókat a sávszélesség, a skálázhatóság, valamint az újfajta szolgáltatások, üzleti modellek kialakítása terén” – tette hozzá Dalos Ottó.