Újabb a mobilpiachoz köthető cég felvásárlását zárta le a hét elején a Cisco. Ezúttal egy mikrocellákat gyártó vállalatot vett meg.
Az infokommunikációs világ egyik legnagyobb cégfelvásárlójaként ismert Cisco mind látványosabban fordul a mobilpiac felé. A húsz éve alapított amerikai cég eddig 163 technológiai vállalkozást vásárolt meg. Az ezredforduló óta kezdett érdeklődni a mobilipar társaságai iránt. Legutóbb éppen tegnap zárt le egy akvizíciót, amely mögött egy mikrocellákat gyártó vállalat, a Ubiquisys áll.



A legutóbbi felvásárlás is egybecseng a mobiltechnológia jelenlegi és jövendő trendjeivel – mondta Dalos Ottó, a Cisco Magyarország távközlési üzletágának a vezetője. A szakember szerint a szolgáltatói hálózatok ma már egyre inkább a költségtakarékos IP alapokra helyeződnek át.

Az operátorok pedig a hagyományos makrocellák mellett egyre nagyobb számban használnak majd lefedettség javításra mikrocellákat. Ennek az elterjedését legfőképpen a frekvenciaszűke fogja kikényszeríteni – tette hozzá Horváth Róbert, a Cisco Magyarország regionális mobil és videó technológia szakértője. További meghatározó trend a szolgáltatói Wi-Fi hálózatok – és ehhez kapcsolódóan a Wi-Fi-alapú helymeghatározás – terjedése. A következő években kimondottan hotspotdömpingre lehet számítani a világon. Jelenleg mintegy 6 millió Wi-Fi pont működik világszerte, de 2017-re számuk 10 millióra nőhet – mondta Szepesi Zoltán, a Cisco Magyarország mérnök tanácsadója. Fontos még a mozgásban lévő adatok megfelelő kezelése is, ehhez a Ciscónak olyan alkalmazásai vannak, amivel mindig a valós idejű adatok állnak rendelkezésre.



2017-ben már a globális internetforgalom 56 százaléka zajlik majd Wi-Fi-n
(Forrás: Cisco VNI, a grafikon nagyítható)


Visual Networking Index Ismertették a Cisco Visual Networking Index (VNI) legfrissebb előrejelzését, amelynek egyik kulcs megállapítása, hogy a globális internetforgalom 2012 és 2017 között megháromszorozódik, a mobil adatforgalom pedig a 13-szorosára bővül. Ezek főbb mozgatórugója egyfelől az internethasználók számának a növekedése: a felmérés szerint 2017-re a világ népességének közel fele, megközelítőleg 3,6 milliárd ember rendelkezik majd internetkapcsolattal, miközben tavaly még csak a harmada kapcsolódott valamilyen módon a világhálóhoz.

A netképes készülékek száma is erőteljesen növekszik. 2017-re világszerte több mint 19 milliárd eszköz kapcsolódik a hálózatokhoz, beleértve a vezetékes és mobil személyi eszközöket, illetve az M2M (Machine-to-Machine) közötti kapcsolatokat is. Ez a szám 2012-ben 12 milliárd volt.

Gyorsabb lesz az adatforgalom is. A vezetékes szélessávú kapcsolatok átlagsebessége az előrejelzések szerint a 2012-es 11,3 Mbit/s-ról 2017-re 39 Mbit/s-ra nő majd, ami 3,5-szeres gyorsulást jelent. Ennek köszönhetően egyre jobban terjednek a videós szolgáltatások és alkalmazások. A kutatás szerint 2017-ben közel 2 milliárdan néznek majd internetes videókat, a 2012-es 1 milliárddal szemben.



Átlagos havi forgalom eszköztípusonként 2012-ben
(Forrás: Cisco VNI)

Tavaly még a nem személyi számítógép típusú eszközök az internetforgalom 26 százalékát adták, 2017-re ez a szám 49 százalékra nő. A személyi számítógépekhez köthető forgalom átlagos éves növekedési rátája várhatóan 14, a tévék forgalmában 24, a táblagépekében 104, az okostelefonokéban 79, míg az M2M kapcsolatokéban pedig 82 százalékos növekedés várható.

Gyorsul a régió is Ami a hozzánk közelebb álló trendeket illeti, Közép- és Kelet-Európában az IP-forgalom háromszorosára bővül majd 2012 és 2017 között, amely 20 százalékos éves növekedésnek felel meg. Ezen időszak alatt ugyanakkor a mobil adatforgalom a tizenkétszeresére nő, ami 64 százalékos éves emelkedést jelent. A múlt év végén a 4G-kapcsolatok a régiós teljes mobil adatforgalom 2 százalékát adták mindössze, ez a szám 2017-re 37 százalékra növekszik. Közép- és Kelet-Európában az átlagos szélessávú sebesség 2,7-szeresére, 13,6 Mbit/s sebességről 37 Mbit/s-re növekszik majd 2012 és 2017 között.

A teljes üzleti IP-forgalom majdnem megháromszorozódik a vizsgált időszakban, amely az internetes forgalom mellett magában foglalja többek között a biztonsági mentésekhez kapcsolódó adatmozgást és a VoIP-kommunikációt is. A múlt évben az üzleti IP-forgalom havi szinten a teljes nemzetközi adatforgalom 20 százalékára rúgott, a lakossági adatforgalom 80 százalékos arányával szemben.

Az előrevetített trendek Magyarországon is új követelmények elé állítják a távközlési szolgáltatókat a sávszélesség, a skálázhatóság, valamint az újfajta szolgáltatások, üzleti modellek kialakítása terén” – tette hozzá Dalos Ottó.

Prágai biztonsági céget vett a Cisco
Újabb nagy zsák pénzt tesz fel a videózásra a Cisco

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.