Egy szervezet irányítaná az informatikai területet a tavaszi választásokat követően, amennyiben a Fidesz és a KDNP alakíthat kormányt – mondta a Bitportnak Nyitrai Zsolt, a Fidesz informatikai és telekommunikációs munkacsoportjának vezetője.

Egyetértési nyilatkozatot írt alá csütörtökön a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség Informatikai és Telekommunikációs Munkacsoportja és az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) azt követően, hogy a párt munkacsoportja a civil szervezet elnökségével közösen tartott ülést.

A Fidesz munkacsoportja és az IVSZ által kiadott nyilatkozat szerint az elmúlt négy év hazánkban az infokommunikáció szempontjából alapvetően elvesztegetett időszak volt, mivel a kormány „minimális forrást sem tudott biztosítani az ország versenyképessége szempontjából oly fontos információs társadalom és infokommunikációs iparág fejlesztésére, vagy legalább annak szinten tartására”.

A Fidesz szerint az EU források jobb felhasználásával, egyértelmű és több évre szóló kormányzati IKT-stratégia végig vitelével és a stratégiához kapcsolódó transzparens közbeszerzésekkel sokkal jobb eredményt lehetett volna elérni.

Programok támogatás nélkül | Nyitrai Zsolt a közös ülést követő tájékoztatón elmondta: az információs társadalom fejlesztése területén olyan kiemelt programok szűntek meg, vagy vegetálnak támogatás és forrás hiányában, mint a Netrekész, az e-Magyarország pontok, a teleházak vagy az IT Mentor program. A ciklus végén megálmodott szélessávú fejlesztési program, a Nemzeti Digitális Közmű (NDK) - a már rendelkezésre álló hazai és európai uniós - forrásait is „szétkapkodták a különböző iparági lobbik”.

A közbeszerzésekben a kormány a technikai lehetőségek és törvényi kötelezettség ellenére sem építette ki az elektronikus közbeszerzés rendszerét. Nem indult el számos kiemelt projekt, amellyel az ország számára több tízmilliárdos megtakarítás, vagy bevétel-növekedés lett volna elérhető (ilyen például az egészségügyi kártya vagy az elektronikus autópályadíj). - A kormány nem biztosította az átláthatóságot a megindult informatikai közbeszerzések területén sem, amin a jövőben változtatni kell – húzta alá a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség informatikai és telekommunikációs munkacsoportjának vezetője.

A Fidesz közleményében egyetlen komoly eredményként a néhány hónapja kidolgozott, az IKT-iparág fejlesztéséről szóló akcióprogramját említi (az akcióterv innen letölthető). Ennek megvalósítása már az új kormány feladata lesz, a parlament informatikai és távközlési albizottságának döntése miatt ugyanis a kormány januárban visszavonta a nemzeti infokommunikációs stratégia elkészítésére kiírt pályázatot.

Erősítenék az e-demokráciát | Amennyiben a tavasszal a Fidesz alakíthat kormányt, úgy a párt ígérete szerint az infokommunikációt kiemelt területként és ágazatként kezelik majd, mivel a párt célja a digitális szakadé csökkentése. Nyitrai Zsolt szerint különösen fontos feladat lesz az „e-demokrácia” megerősítése. Ennek érdekében az Ügyfélkapun keresztül fontos politikai ügyekben kikérnék a választópolgárok véleményét is. Az ellenzéki párt szerint a következő négy esztendőben valódi elektronikus közigazgatási tevékenységet kell folytatni, és bővíteni kell a Magyarország.hu-n elérhető szolgáltatások számát.

Nyitrai Zsolt a Bitport kérdésére elmondta: egyelőre még nem dőlt el, hogy kormányra kerülése esetén a Fidesz milyen szinten, illetve melyik minisztériumon belül fogja kezelni az informatikai kérdéseket. Ami lényeges, hogy egy kézben szeretnék összpontosítani a területet, és meg szeretnék szüntetni a párhuzamosságokat (jelenleg a közigazgatási informatika irányítását a Miniszterelnöki Hivatal végzi, míg az infokommunikációs iparág ágazati irányítása a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium feladata).

Digitális írástudatlanság | Keresztesi János, az IVSZ elnöke azt hangsúlyozta: ahhoz képest, hogy az infokommunikációs ágazat a GDP 12 százalékát termeli ki,  az elmúlt kormányzati ciklusban nem kapott megfelelő figyelmet és hangsúlyt. Az iparág mintegy 300 jelentős hazai szereplőit tömörítő szervezet nem önmagában a szektor fejlesztéséért küzd, az informatikai fejlesztések kapcsán arra is figyelmet kellene fordítani, hogy növekedjen a „digitális írástudók” száma. Azaz széles körben terjedjen az informatikai kultúra, és a mostaninál is lényegesen több vállalkozás használja az internetet, illetve az informatikai megoldásokat.

Keresztesi János hozzátette: az IVSZ több hónapja elkészítette és eljutatta valamennyi párthoz a javaslatait, amelyre csak a Fidesz-KDNP szövetség reagált.

Kulturált kritika | Baja Ferenc informatikai kormánybiztos a Nemzeti Digitális Közművel kapcsolatban tartott pénteki sajtótájékoztatóján az előző napi bejelentést újságírói kérdésre úgy kommentálta: a választási kampány közepén a Fidesz részéről elhangzottak kulturált kritikának tekinthetők, és véleménye szerint összességében pozitív az ellenzéki párt elkötelezettsége a téma iránt.

Baja Ferenc szerint viszont nem felel meg a valóságnak az IVSZ elnökének nyilatkozata, mivel tudomása szerint nem kerestek meg minden pártot a javaslataikkal. - A civil szervezet a szakmai kritériumokat és a politikai semlegességet is megsértette, és nyilatkozatával az informatikai szakma túlpártosodását erősíti, ami senki számára nem jelent jót a következő esztendőket tekintve - tette hozzá az államtitkár.
 

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.