Átmeneti technológiának bizonyulnak, és helyüket a táblagépek veszik majd át, vagy az e-olvasók gyártói képesek lesznek a megújulásra? Ezek a kérdések a nemzetközi iparági szereplőket is foglalkoztatják, míg idehaza leginkább a magyar nyelvű tartalom hiánya fogja vissza az e-olvasók terjedését.
Az E Ink Holdings az egyike azoknak a gyártóknak, amely már a saját bőrén érezheti a piac változását. Jelenleg a tajvani cég gyártja a legtöbb monokróm képernyőt az Amazon Kindle és a Barnes & Noble Nook könyvolvasóihoz, ám egy ötéves, masszív növekedési periódus után, amelynek során százszorosára növekedtek a szállításai, a múlt év utolsó két hónapjában már 91 százalékos bevétel-visszaesést volt kénytelen elkönyvelni – számolt be róla a Reuters. 

Az e-olvasók annak idején gyorsan népszerűvé váltak, hiszen képernyőjük a napsütésben is lehetővé tette az olvasást, ráadásul nagyon keveset fogyasztottak. Utóbb azonban megjelent az Apple iPad táblagépe a maga minőségi háttérvilágításával és energiatakarékos üzemmódjával, később pedig kijöttek a kisebb méretű táblagépek is – mindez arra mutatott rá, hogy az e-olvasók csak átmeneti technológiát képviselnek.

Nehéz döntések előtt  Manapság az e-papírt gyártó vállalkozásoknak, mint amilyen a fent említett E Ink, két választásuk van: megpróbálnak új felhasználási lehetőségeket találni technológiájuknak, vagy becsukják a boltot. A Pew Research Center friss felmérése szerint a 30 éven felüli amerikaiak közel fele e-könyvben olvassa a megfelelő tartalmakat, míg a 30 éven aluliaknak már csak kevesebb mint negyede teszi ugyanezt.




Más elemzők erre is rátesznek egy lapáttal. Az ugyancsak amerikai IHS iSuppli tavaly decemberben még úgy látta, hogy 2014-ben a gyártók akár 43 millió e-olvasót is értékesíthetnek, de a múlt hónapban már kétharmad részével alacsonyabb számokat jósolt a szóban forgó időszakra. A táblagépeknél pont az ellenkező trend figyelhető meg: a Morgan Stanley idén júniusban már 216 millióra tette a 2013-ban eladható táblagépek számát, szemben tavaly februári, 102 milliós előrejelzésével.

Van még remény  A küzdelmet feladók között van a japán gumiabroncs-gyártó Bridgestone, amely hat év után idén teljesen felhagyott az e-papír gyártásával, lépését főleg a csökkenő árakkal magyarázva. A brit Plastic Logic is leállt az elektronikus olvasók termelésével, bár technológiájának további hasznosítására új területeket keres, egyebek mellett a hitelkártyák piacán. Az E Ink egyelőre a maradék konkurencia felvásárlásával biztosít magának vezető pozíciót.

Az iPad mini miatt több Amazon tablet fogyott
Publio.hu: mindenki lehet könyvkiadó

Nem teljesen reménytelen ugyanis az e-olvasók jövője. Az új generációs eszközök megvilágításával a szöveg már teljes sötétségben is nyomon követhető, az első ilyen készülékeket éppen mostanában dobta piacra az Amazon, és az első szállítmányok gyorsan elfogytak. Az E Ink ráadásul már nem csak a fogyasztói piacra alapozza az eszközök jövőjét, hanem az oktatás felé kacsingat, az arra fókuszáló alkalmazásokkal egészítve ki az alaprendszert. Az Amazon már el is kezdte a kampányt az amerikai iskolákban, hatalmas árkedvezménnyel árusítva termékeit.

Hazai korlátok Magyarországon egyelőre terjednek az e-olvasók, az idei első három negyedévben értékesített 12-13 ezres darabszám 30 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi eladásokat – mondta lapunknak Bagi Bence, az IDC Hungary elemzője. Várhatóan az idei utolsó negyedévben ismét nagyobb lehet a forgalom, de a nálunk kapható készülékekben eddig nem volt olyan újítás, ami megrengette volna a piacot.

A magyarországi értékesítésben az Amazon 20-30 ezer forint közé tehető Kindle olvasója vezet, ezen kívül a legális piacon még két ázsiai márka jön szóba: a Koobe és a Pocket Book. Utóbbi valamivel drágább a Kindle-nél, mert "felárként" hazai disztribúciós és szervízhálózattal, illetve hazai garanciával is rendelkezik. A Sony e-olvasói is hozzáférhetők idehaza, de ezek mindegyike szürkeimportból származik – tudtuk meg az elemzőtől.

Táblagépekből nálunk is az e-olvasók többszörösét adják el, egyedül a legutóbbi negyedévben közel 39 ezer darab talált belőlük gazdára. A legkeresettebbek az iPadek, mellettük pedig az androidos Wayteqből és a Concorde-ból fogy a legtöbb: ez a három termékcsalád adja a piac 70 százalékát. Mindegyikhez van saját e-olvasó alkalmazás, ez viszont csak szükséges, de nem elégséges feltétel az elektronikus könyvolvasás igazi felfuttatásához, mivel a legnagyobb korlát a kellő mennyiségű magyar nyelvű tartalom hiánya. Az IDC felmérése szerint az ingyenesen hozzáférhető helyi tartalmak mellett alig néhány fizetős mű érhető el elektronikus könyvek formájában.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.