A közbeszerzési törvényt a tegnapi parlamenti nap során több helyen módosították, de a teljes jogszabályi környezetet is át akarja dolgozni a kormány. Az őszi időszakra maradt tervek között szerepel az elektronikus közbeszerzés beindítása, amitől a pályázatoknál tapasztalható korrupció visszaszorítását várják.
Elfogadta az Országgyűlés
a közbeszerzési törvény módosítását a nyári szünet előtti utolsó, csütörtöki ülésén. A változtatással a kormány célja az volt, hogy az új kabinet hivatalba lépése után a lehető legrövidebb időn belül olyan átmeneti szabályozást alakítson ki, amely helyzetbe hozza a kis- és középvállalkozásokat, egyszerűsíti a közbeszerzési eljárásokat, növeli az eredményes eljárások számát, valamint gátat szab a gazdaságot megbénító körbetartozásnak és visszaszorítja a korrupciót – áll a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleményében.
A változtatásoknak azonban ezzel nincs vége, mert a kormány egy új állami közbeszerzési rendszer kiépítésén dolgozik. Ősztől átfogó kodifikációs eljárást kezdeményeznek, amelyet a tervek szerint széleskörű szakmai párbeszéd előz majd meg, illetve az átláthatóságot biztosító elektronikus eljárás bevezetésének teljes körű vizsgálata. Ezt követően léphet majd életbe egy teljesen új közbeszerzési törvény -
Fellegi Tamás miniszter korábban jövő év elejére ígérte az új szabályozás hatályba lépését.
Egyszerűsödhetnek az eljárások | A jelenlegi rendszer, amellett, hogy sokszor feleslegesen bürökratikussá teszi az eljárásokat, számos visszaélésre ad lehetőséget. Az elektronikus közbeszerzés bevezetése - amit a szakmai szervezetek hosszabb ideje szorgalmaznak - megfelelő jogszabályi háttér esetén valóban alkalmas lehet a pályáztatás felgyorsítására és kifehérítésére, ráadásul csökkentheti az állami és céges adminisztráció költségeit is.
Egyelőre azonban kétséges, hogy a most elfogadott szabályozás erre mennyire lesz alkalmas a következő hónapokban: a Transparency International Magyarország (TI) még július elején közzétett állásfoglalása szerint a közbeszerzési törvény módosítása számos pozitív módosítási javaslatot tartalmaz, de összességében nem lesz képes a korrupció elleni küzdelmet elősegíteni, mert tovább bonyolítja a hatályos szabályozást. A közlemény ugyanakkor leszögezi, hogy az elektronikus közbeszerzés az ajánlattevők esélyegyenlőségének növelése mellett az átláthatóság megvalósításával a korrupció elleni fellépés hatékony eszköze lehet.