Mindhárom üzletág bevételei visszaestek, de számos területen sikerült megtartania, vagy növelnie piaci részesedését a HP Magyarország Kft.-nek az október 31-én zárult üzleti évben.

A 2008-as gazdasági évben elért, az iparági átlagot meghaladó forgalombővülés után 2009-ben csökkent a HP Magyarország árbevétele. A gazdasági válság okozta visszaesés eltérő mértékben érintette az egyes üzletágakat, illetve a termék- és szolgáltatásértékesítést, jóllehet a HP árbevétele legtöbb esetben nem csökkent olyan mértékben, mint a piac átlagos visszaesése - derült ki a cég közleményéből.

A HP globálisan átnevezte Technológiai megoldások divízióját, amelyet ezentúl Vállalati Megoldásoknak (EB) hívnak. Az EDS vállalattal az év során lezajlott integráció eredményeképpen az EDS szolgáltatásait a továbbiakban a HP Vállalati megoldások divízióján belül a cég Vállalati szolgáltatások (ES) termékkategória néven nyújtja.

A vállalat ebben az évben is tovább bővítette portfolióját, így a nyár folyamán a nagyvállalati kategóriájú fájlkiszolgáló szoftverek vezető szállítójaként ismert IBRIX-et vásárolta meg, míg ősszel a hálózati eszközgyártó 3Com-ra tett ajánlatot a cég. A nagyvállalati szerverek és tárolórendszerek termékkategória idei újdonságait a hatodik generációs ProLiant, illetve a nyár folyamán bemutatott, kifejezetten nagy teljesítménysűrűségű környezetbe szánt ProLiant SL szervercsalád jelentette.

A szerverek és tárolók értékesítésének csökkenése ellenére számos vállalat és szervezet döntött a HP termékei mellett, így a vállalat tárolóeszközeit választotta a TEVA generikus gyógyszergyár új, debreceni kutató és fejlesztő központjának adattárolásához. A HP Magyarország Kft.-t választotta a Lombard Lízing Zrt. is informatikai rendszere kialakítására.

A HP szoftver termékcsoport a dokumentummenedzsment terén, illetve a Project Portfolio Management (PPM) szoftverrel ért el sikereket az év során: a PPM szoftverrel készült az MKB Bank fejlesztéseinek egységes nyilvántartására szolgáló - szeptember során üzleti díjjal elismert - alkalmazása.

- Jóllehet az eszközbeszerzések, illetve fejlesztések szintje 2010 során várhatóan elmarad a korábbi években megszokottól, az év második felétől már érezhető javulásra számítunk – nyilatkozta Hegedüs Gábor, a HP Magyarország vezérigazgatója.

Visszatért a Compaq márka
A HP  Személyi Számítógépek Divíziója (PSG) 2009-ben megtartotta előző évi értékesítési darabszámát a zuhanó magyar személyi számítógép piacon; a PC-kből származó árbevétele csökkent, de a visszaesés mértéke kisebb volt, mint a piac átlagos zuhanása.

A vállalat tovább erősítette jelenlétét a fogyasztói szegmensben, és új termékcsaládokat vezetett be az év során. Tavasszal Magyarországon ismét bevezették a Compaq márkát, ami hozzájárult a HP piacrészének megtartásához. A Compaq irodai gépei különösen az árérzékenyebb kis- és középvállalatok között voltak sikeresek, míg a lakossági piac számára kínált Compaq Mini és a Compaq Presario család már megjelenésüket követően jelentős részét adták a teljes eladásnak. A HP 2010-ben a termékpaletta további bővítését tervezi.

A nagyvállalati és államigazgatási szegmensekben - ahol az értékesítésnek mintegy felét a HP mondhatja magáénak - még mindig jóval nagyobb kereslet mutatkozik az asztali eszközök, mint a mobil munkaállomások iránt. Egyre több vállalat, illetve államigazgatási szervezet használja a HP vékonykliens-alapú, valamint virtualizációs megoldásait: a fővárosi Szent János kórházban például a HP vékonykliensei és pengeszerverei révén a számítógépek 99,9 százalékos rendelkezésre állása mellett 30 százalékka sikerült csökkenteni az IT-költségeket, illetve mintegy 80 százalékkal a felhasznált energia mennyiségét.

Takáts Kristóf, a PSG divízió vezetője szerint a 2010-es évre vonatkozó piaci kilátások továbbra is bizonytalanok. Az üzleti oldalon a 2009-ben bevezetett költségcsökkentési lépések elhúzódására számítanak, amelyek következtében a számítógépek cseréje, vagy bővítése várhatóan továbbra sem fog prioritást élvezni. Ugyanakkor vannak olyan kivételes szegmensek is, amelyekben a cégek nem fogják kockáztatni a biztonságos működést, és várhatóan az év második felében már a beszerzések, cserék mellett döntenek.

A Képalkotási és Nyomtatási Divízió 2008-ban kiemelkedő évet zárt, ezért a tavalyi esztendőnek egy magasabb bázisról vágott neki. Az év során a nyomtató-másoló piacon tevékenykedő cégek világszerte 15-25 százqalékos visszaesést voltak kénytelenek elkönyvelni.

Bővül a nyomtatási szolgáltatási piac

A tintasugaras eszközök terén a HP-nek egy csökkenő piacon is sikerült növelnie a részesedését, amivel már a piac közel felét mondhatja magáénak. A lézerkészülékek esetében a vállalat piacrésze csökkent, ez jórészt a piacon megtalálható alsókategóriás lézertermékek irreálisan alacsonyra zuhant árszintjének köszönhető. A HP eladásai itt a piac valamivel több, mint egyharmadát adják. A nagy formátumú nyomtatók piacán a vállalatnak sikerült megtartania pozícióját, s a piac közel kétharmadát uralja – mondta Czinege László, a Képalkotási és Nyomtatási Divízió igazgatója.

A kellékanyagok területén volt a legkevésbé érezhető a csökkenés: a visszaesés a GDP-változás arányát követte.A nyomtatási és képalkotási szolgáltatások viszont jelentős növekedésnek indultak az év során, a HP árbevétele megtöbbszöröződött ezen a területen. 2009-ben újították meg a Kereskedelmi és Hitelbanknál 2005 óta működő dokumentumkezelési szolgáltatást.

Czinege László hozzátette: amíg Európa egyes országaiban a HP képalkotási és nyomtatási üzletága jövőre már növekedésre számít, addig Magyarországon 2010 során sem bíznak jelentős javulásban; a nyomtatási piac további csökkenése mellett konszolidációra számítanak, és piaci részesedésük megőrzésére törekednek.

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.