Hatalmas felhajtás és némi botrányszagú kavarás előzte meg az Apple őszi sajtóeseményét, ahol Steve Jobs és kísérete szokás szerint bemutatta a divat- és technológiadiktátor vállalat második féléves újdonságait. Íme, a bejelentések!
Bármennyire is próbálta csak az Apple tulajdonosok számára elérhetővé tenni a konferencia élő közvetítését a vállalat, végül több helyen is továbbstreamelték az eseményt, így végül az egész világ (legalábbis a kíváncsi része) folyamatosan követhette az újdonságokat.

Steve Jobs pontban helyi idő szerint 10 órakor (magyar idő szerint este hétkor) a színpadra lépett, szokásos "zárkózottan laza" öltözékében, és nekilátott az Apple őszi újdonságainak ecsetelésébe. Miközben a Bitport stábja is folyamatosan közvetítette az eseményeket Twitteren, alig győztük lejegyezni a bejelentéseket: az almás vállalat ismét nem spórolt velük.

Rendszerfelvarrás |
Az iOS az elvárások szerint 4.1-es verzióra váltott. Természetesen megkaptuk a szokásos nagy számokat: világszerte 120 millió eladott iOS-alapú készüléknél tartanak, és naponta 230 ezer iOS-t futtató eszközt regisztrálnak. Az új operációs rendszerben többek között megjelent a HDR (nagy dinamikatartományú) fotók készítésének lehetősége: a három különböző exponálási időzítéssel elkészített képet az eszköz automatikusan montírozza össze egyetlen fotóvá.

Mike Capps, az Epic Games elnöke vendégeskedésével egy ultra-részletes 3D játékot demóztak élőben a grafikai képességek bemutatására, majd pedig két iPhone összekapcsolásával hálózatban folytatták, bemutatandó a Game Center szolgáltatást.

Az iOS 4.2-ről is láthattunk előzeteseket, ez már kifejezetten az iPad képességeire lesz kihegyezve, és olyan funkciókat ad az eddigiekhez, mint a vezeték nélküli nyomtatás vagy a Wi-Fin keresztül streamelhető audió és videó az AirPlay segítségével.

Mostan színes kockákról álmodom | Megújult a teljes iPod család is. A legkisebb Shuffle visszakapta a gombjait, de persze maradt a VoiceOver is. A Nano nagyon megtörpült, szinte második Shuffle lett belőle, de tudásában megturbózták: multitouch képernyőt és tonnányi új funkciót kapott.

Az iPodok legnépszerűbb tagja, a Touch szintén pár vakító számadattal nyitott: Amerika legnépszerűbb kézi játékkonzolja lett, maga mögé utasítva a Nintendókat és a Sony PSP-ket. Amint az várható volt, a készülék gyakorlatilag teljesen iPhone 4 külsőt kapott, beleértve a Retina Displayt, giroszkópot, első és hátsó kamerát, és HD videófelvételi lehetőségeket.


iPodok csomagolva: megújult az egész család

KözösségiTunes | Bármennyire anti-felhasználóbarátnak tartják sokan az iTunes klienst, még mindig népszerű, el is ért a tizedik generációhoz. Ahelyett, hogy az alapokban rejlő, idegesítő hibákat javították volna ki, kapott egy új logót (elhagyva az oldschool CD-t), de a legnagyobb újdonság egy teljesen új funkció képében érkezett. A Ping egy újabb általánosan használt számítástechnikai kifejezés a sorban, amit az Apple szépen levédetett: a szó mostantól az iTunes beépített közösségi szolgáltatását takarja.


Az új iTunes logóból eltűnt a CD

Az iTunes használata közben barátokat jelölhetünk be, követhetünk másokat, meghatározhatjuk, hogy minket ki követhet. Láthatjuk mások toplistáit, letöltött zenéit, ajánlhatunk előadókat vagy bármi mást saját ismerőseinknek - nesze neked, Facebook.


Szép, boldog, közösségi zenevásárlás. Szia, hogy vagy, mit vásárolsz?

Benne leszünk a tévében
| Szintén a várakozásoknak megfelelően érkezett az új Apple TV bejelentése is. Jobs elismerte, hogy az előző változat nem volt igazán átütő siker, majd némelyest burkoltan megjegyzéseket tett a Google TV-re és más hasonló kísérletekre. Szerinte a felhasználók egy tévés megoldástól nem bonyolult, multifunkciós képességeket várnak, hanem hihetetlenül egyszerű szórakoztatást. A méretében negyedére zsugorodott új készülék HDMI-képes, optikai, Ethernet és USB csatlakozókkal rendelkezik, és persze Wi-Fin is kommunikál. A készülékhez kapcsolódó varázsszó természetesen a bérlés: Hollywood legnagyobb stúdiói felsorakoztak az Apple mögé, a legújabb filmeket akár HD minőségben, ám kissé drágán, 5 dollárért lehet megnézni - egy mozijegy ára, de azért a konkurencia kissé olcsóbb ezen a téren.

Amint a fentiekből is látszik, az Apple TV nem tárol semmit, a filmeket egyszeri lejátszásra vehetjük meg (vagy bérelhetjük, ha úgy tetszik), és persze ugyanígy megnézhetünk tévésorozatokat is (már ha az Egyesült Államokban élünk, a magyar felhasználóknak ez a szolgáltatás továbbra sem elérhető); ebben egyelőre a Fox és az ABC partner. Persze saját gépünkről, vagy épp egy iPadről is streamelhetünk rá tartalmakat a 100 dollárért megvehető kis készülékre,


Valami füstöl - talán, mert nem teljesen ezt várták?

Az esemény a Coldplay frontemberének kissé kínosan hosszú, három dalos magánszámával zárult: Chris Martin kissé langyos és hamiskás előadása alatt máris elkezdtek repkedni a Twitter bejegyzések és fórumos hozzászólások a tapasztalatokról.

Sokan felemlegették az elmaradt, de várt bejelentéseket: az Apple TV mégsem lett iOS alapú és nem távirányítható iPhone-ról, a konzumer termékeken kívül pedig semmi másról nem esett szó. Mindemellett az új iPodok valószínűleg újra rekordot döntenek bevételi szinten, az iTunes forgalma is új csúcsokat dönget majd, mivel a felhasználók mostantól egymást buzdítják a vásárlásra... Van tehát újdonság bőven, sokak örömére és mások fanyalgására - nemsokára meglátjuk, számokban mit jelentenek a most bemutatott csodák az Apple kasszájánál.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.