Computex 2012: platformok harca és egybegépek támadása
Bátky Zoltán2012.06.08.
A két processzorgyártó a Computexen is egymásnak feszült, az Intel a nagy számokra és a biztonságra játszik, míg az AMD piaci réseken át próbálkozik. A tavaly még marginálisnak tűnő egybegépekben pedig egyre többen látnak fantáziát.
A főként mobil eszközöktől hemzsegő tajpeji Computex kiállításon kiderült, hogy képzeli a közeljövőt a két nagy processzorgyártó. Saját eseményeken és partnereken keresztül is hangoztatja mindkettő saját megoldásának előnyeit, miközben néhány hardvergyártó partner már az új szabványokat is továbbgondolta.
Magabiztos óriás, törekvő harcos ■Az Intel háza táján hatalmas újdonságokról nem esett szó, azoknak tehát csalódnia kellett, akik a kiállításra időzített új processzor-bejelentésekre vagy hasonló horderejű friss információkra vágytak. A központi témakörnek ismét az ultrabookok számítottak, amelyekből szinte záporoznak minden gyártó újdonságai. Az Intel szerint idén több mint 110 különféle modell jelenik meg a szabványra épülve, amely ráadásul új elemeket is felvonultat, többek között a Windows 8 őszi érkezésére felkészülve.
A processzorgyártó előadásán egyrészt az ultrabookok egyre több képviselőjében megjelenő érintőkijelzőket említették, amely egyértelműen a Microsoft legújabb rendszerére épít. Szintén új megközelítésnek számít a hibrid, szétválasztható dizájn, amelyet a billentyűzetes, dokkolós tabletek világából emeltek át. Az Asus Transformer Book jó példa az új megközelítésre: az eszköz olyasmi, mint a sikeres Transformer tabletek felnagyított változata, ahol a kijelző a billentyűzetről leválasztva táblagépként is megállja a helyét.
Ehhez képest az AMD igyekezett tonnányi új technológiát bemutatni, hogy valamelyest visszamerészkedjen a fényre az Intel árnyékából. A "kisebbik processzorgyártó" egyrészt Brazos 2.0 platformját promotálta, amelynek fő előnyeiként a magasabb teljesítményt és a még hatékonyabb energiagazdálkodást emelték ki.
Az új platformra épülő erőgépek mellett azonban az AMD is igyekezett processzorainak teljes körű felhasználására helyezni a hangsúlyt: Windows 8-alapú táblagépeket is bemutattak, hangoztatva, hogy az év végéig tucatnyi nagy gyártó hoz ki tableteket az ő lapkáikra alapozva.
Bár az egybegépek fejlődése miatt kissé háttérbe szorultak a nettopok, tehát miniatűr asztali kliensgépek, az AMD ezen a téren is bemutatott egy újdonságot. A LiveBox egy tenyérnyi PC, amelyben kétmagos, 1 gigahertzes processzor dolgozik külön grafikus vezérlő, 1 gigabájt memória és 64 gigabájtos SSD mellett. A prototípusba két USB, egy gigabites Ethernet és egy HDMI port került, de még Bluetooth 4.0-t, 3G adaptert és egy belső tápegységet is képesek voltak belezsúfolni, így az apró szappantartó a "leghordozhatóbb" asztali gépnek számít. Megjelenésének időpontjáról és árazásáról még nincs pontos információ, de az infómorzsák alapján a legtöbben úgy vélik, a szabványhoz csatlakozó gyártók ősszel már kiadják első modelljeiket, amelyeket remélhetőleg nyomott árakon kínálnak majd.
Mobilitás minden szinten ■Emellett a Computex továbbra is a gyártók újabbnál újabb mobil megoldásairól szól. Érdekes módon ultrabookokon kívül egyre többen látnak fantáziát az egybegépekben: All-in-One megoldásokat mutatott be többek között a Toshiba, az MSI, a Lenovo, de már ezen a téren is akadnak újító kísérletek. Az Asus például ebbe a kategóriába is magával hozta a "legó-szemléletet", a Transformer AIO ugyanis egy olyan egybegép, amelynek 18,4 hüvelykes kijelzőjét le lehet választani a mögötte lévő gépházról. Míg "egészben" használva a dokkolóban lévő, Intel alapú hardveren fut egy Windows 8 rendszer, a kijelzőt leemelve egy különálló, Androidot futtató óriás-tabletet kapunk.
Miközben a német vállalat alig egy hete zárta le az Altair 10,6 milliárd dolláros felvásárlását, tegnap már a kutatásfejlesztést támogató programokat kínáló Dotmatics 5,1 milliárd dolláros akvizíciójáról adott ki közleményt.
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.
a melléklet támogatója a One Solutions
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.