A két processzorgyártó a Computexen is egymásnak feszült, az Intel a nagy számokra és a biztonságra játszik, míg az AMD piaci réseken át próbálkozik. A tavaly még marginálisnak tűnő egybegépekben pedig egyre többen látnak fantáziát.
A főként mobil eszközöktől hemzsegő tajpeji Computex kiállításon kiderült, hogy képzeli a közeljövőt a két nagy processzorgyártó. Saját eseményeken és partnereken keresztül is hangoztatja mindkettő saját megoldásának előnyeit, miközben néhány hardvergyártó partner már az új szabványokat is továbbgondolta.

Magabiztos óriás, törekvő harcos Az Intel háza táján hatalmas újdonságokról nem esett szó, azoknak tehát csalódnia kellett, akik a kiállításra időzített új processzor-bejelentésekre vagy hasonló horderejű friss információkra vágytak. A központi témakörnek ismét az ultrabookok számítottak, amelyekből szinte záporoznak minden gyártó újdonságai. Az Intel szerint idén több mint 110 különféle modell jelenik meg a szabványra épülve, amely ráadásul új elemeket is felvonultat, többek között a Windows 8 őszi érkezésére felkészülve.



A processzorgyártó előadásán egyrészt az ultrabookok egyre több képviselőjében megjelenő érintőkijelzőket említették, amely egyértelműen a Microsoft legújabb rendszerére épít. Szintén új megközelítésnek számít a hibrid, szétválasztható dizájn, amelyet a billentyűzetes, dokkolós tabletek világából emeltek át. Az Asus Transformer Book jó példa az új megközelítésre: az eszköz olyasmi, mint a sikeres Transformer tabletek felnagyított változata, ahol a kijelző a billentyűzetről leválasztva táblagépként is megállja a helyét.

Ehhez képest az AMD igyekezett tonnányi új technológiát bemutatni, hogy valamelyest visszamerészkedjen a fényre az Intel árnyékából. A "kisebbik processzorgyártó" egyrészt Brazos 2.0 platformját promotálta, amelynek fő előnyeiként a magasabb teljesítményt és a még hatékonyabb energiagazdálkodást emelték ki.

Az új platformra épülő erőgépek mellett azonban az AMD is igyekezett processzorainak teljes körű felhasználására helyezni a hangsúlyt: Windows 8-alapú táblagépeket is bemutattak, hangoztatva, hogy az év végéig tucatnyi nagy gyártó hoz ki tableteket az ő lapkáikra alapozva.

Bár az egybegépek fejlődése miatt kissé háttérbe szorultak a nettopok, tehát miniatűr asztali kliensgépek, az AMD ezen a téren is bemutatott egy újdonságot. A LiveBox egy tenyérnyi PC, amelyben kétmagos, 1 gigahertzes processzor dolgozik külön grafikus vezérlő, 1 gigabájt memória és 64 gigabájtos SSD mellett. A prototípusba két USB, egy gigabites Ethernet és egy HDMI port került, de még Bluetooth 4.0-t, 3G adaptert és egy belső tápegységet is képesek voltak belezsúfolni, így az apró szappantartó a "leghordozhatóbb" asztali gépnek számít. Megjelenésének időpontjáról és árazásáról még nincs pontos információ, de az infómorzsák alapján a legtöbben úgy vélik, a szabványhoz csatlakozó gyártók ősszel már kiadják első modelljeiket, amelyeket remélhetőleg nyomott árakon kínálnak majd.



Mobilitás minden szinten Emellett a Computex továbbra is a gyártók újabbnál újabb mobil megoldásairól szól. Érdekes módon ultrabookokon kívül egyre többen látnak fantáziát az egybegépekben: All-in-One megoldásokat mutatott be többek között a Toshiba, az MSI, a Lenovo, de már ezen a téren is akadnak újító kísérletek. Az Asus például ebbe a kategóriába is magával hozta a "legó-szemléletet", a Transformer AIO ugyanis egy olyan egybegép, amelynek 18,4 hüvelykes kijelzőjét le lehet választani a mögötte lévő gépházról. Míg "egészben" használva a dokkolóban lévő, Intel alapú hardveren fut egy Windows 8 rendszer, a kijelzőt leemelve egy különálló, Androidot futtató óriás-tabletet kapunk.



Zuhognak az ultrabookok, mint a nyári zápor
HP: olcsó ultrabookok és még olcsóbb klónok
A Dell nem lelkesedik a Windows 8-ért

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.