A Cisco vezetője, John Chambers szerint immár a Huawei a vállalat egyik legfontosabb vetélytársa, amely ráadásul szerinte nem mindig a szabályok szerint játszik.
A Wall Street Journal
a Cisco vezetőjével készített interjút a vállalat jelenlegi helyzetével és terveivel kapcsolatban, amikor
John Chambers érdekes megjegyzést tett. Szerinte már nem a HP-ra vagy a Juniperre kell naprakészen odafigyelni, a legveszélyesebb vetélytárs a kínai Huawei Technologies.
Keleti veszedelem? ■ További faggatózásra Chambers részletekbe is ment, és gyakorlatilag épp egy hajszállal kerülte csak el, hogy közvetlenül tisztességtelen piaci magatartással vádolja a kínai vállalatot. Szerinte az a legaggasztóbb a Huawei térnyerésével kapcsolatban, hogy a cég egy sokkal átláthatatlanabb piaci környezetből érkezik, ahol nem kötelező folyamatosan betartani az üzleti játékszabályokat.
Chambers igyekezett óvatosan fogalmazni: elmondta, hogy a rohamosan erősödő keleti vállalatokkal kapcsolatban senki nem lehet biztos abban, hogy ezek nem mások szellemi tulajdonainak ellopásával, illegális felhasználásával törnek-e a csúcsra. A vezető külön megerősítette: nem kifejezetten Kínára céloz, hanem egy bizonyos kínai vállalatra.
A Huawei-vel kapcsolatban máshol sem teljes a bizalom. Ausztráliában egy friss minisztériumi döntés alapján nem szerepelhetnek a kínai vállalat által gyártott eszközök az állami digitális fejlesztési programban. Az indok a termékekkel kapcsolatos biztonsági problémákat jelöli meg, amelyeket a Huawei egyelőre sikertelenül próbál megcáfolni.
Adok-kapok ■ A Cisco először 2003-ban mordult rá a Huaweire, amikor beperelték a kínai vállalatot saját technológiáik illegális felhasználásáért. Egy évvel később bejelentették, hogy az ügyet peren kívül rendezték, és a Huawei eltávolította saját hálózati eszközeiből a Cisco tulajdonát képező kódrészleteket. Időközben a Motorola is elindított hasonló jogi folyamatokat, amelynek vége szintén a Huawei visszakozása, eszközeinek átalakítása lett.
A kínai vállalat szóvivője,
William Plummer gyorsan reagált a vádakra: szerinte 140 ország felhasználói és 500 távközlési szolgáltató bizalmát élvezik, 50 ezer saját szabadalom támogatja termékeiket és megoldásaikat, így értetlenül áll a rosszindulatú megjegyzések előtt.