Az informatikai döntéshozók "vért, verítéket és könnyeket" várnak 2011-től: olyan változásokat kell végigvinniük, amihez csak a tavalyi szűkös költségkeret áll rendelkezésükre.
"Az IT újraértelmezése: 2011-es CIO napirend" címmel folytatott felmérést a Gartner, melyben nemzetközi vállalatok informatikai vezetőit faggatták a 2011-re tervezett változásokról. A 2014 szakember bevonásával végzett kutatás legfőbb célja az volt, hogy az elmúlt év tapasztalataiból kiindulva megmutassa, mik lesznek a legfontosabb trendek és esetleges változások 2011-ben.

Ugyanannyi pénzért többet és jobbat A megkérdezettek többsége azt látja a legnagyobb problémának, hogy a növekvő igények mellett az idei IT-költségvetés általában változatlan szinten marad, maximum 1 százalékkal növekszik. Optimista volt tehát az a feltételezés, mely szerint a válság végén a CIO-k visszatérhetnek a 2008 előtti költségvetési szintekre, a döntéshozóknak ugyanúgy meg kell fontolniuk minden fillér elköltését. A válaszok összegzése alapján a többség csak 2014-re várja a válságot megelőző IT-büdzsék visszatértét.


"Növekvő elvárások és a tavalyi szinten maradó büdzsék között őrlődnek idén a CIO-k" - összegezte Mark McDonald, a Gartner Executive Programs kutatási vezetője. A riportok alapján a vállalatok legfelsőbb vezetői és a pénzügyi döntéshozók azért nem engedélyeznek nagyobb költségszinteket az IT számára, mert a válság végével szeretnék "nagyobbra nyitni az ollót", tehát a tavalyi költekezési szint mellett nagyobbat szakítani az újonnan feltámadó keresletből. Ez elsőre reménytelennek hangzik, de a válaszadók szerint szerencsére van megoldás.

Segít a felhő és a szoftverszolgáltatás A megkérdezett informatikai vezetők bíznak abban, hogy az idei évben már elérhető annyi újfajta megoldás, amennyiből könnyen kiválaszthatnak egy, az eddigi informatikai módszert leváltó technológiát. A legtöbben a felhő és a szoftverszolgáltatás irányába mozdulnának, ezek ugyanis (jól megtervezve) olcsóbb alternatívát nyújthatnak az eddig használt rendszerek üzemeltetésére és foltozgatására.

Az informatikusok tehát legalább annyira tartanak az idei évtől, mint amennyire várják is: természetesen minden váltás rizikós, ám most olyan új rendszereket vezethetnek be, amelyek viszonylag hamar vezethetnek a költségek csökkenéséhez, miközben modernizálhatják és gyorsíthatják az eddigi folyamatokat.

Menni fog, ha beledöglünk is Az új megoldások bevezetésével kapcsolatban egyébként kifejezetten optimisták voltak a válaszadók: a legtöbbjük szerint a tervezettnél gyorsabban tudják átállítani a vállalatokat felhő, vagy szoftverszolgáltatás alapú modellekre. Jelenleg csupán a megkérdezett szakemberek 3 százaléka dolgozik olyan vállalatnál, ahol az informatikai rendszer nagyobb része működik felhő és SaaS alapokon, de a válaszok alapján négy éven belül már 43 százalékuk tervez ilyen arányt. Azt pedig a többiek is megjelölték, hogy a lehetőségek szerint már idén átállítanák rendszerük kisebb részeit újfajta megoldásokra.

Az összesítés mellé kiadott táblázatból jól látható, hogy a vállalatok számára az idei legfontosabb szempont a növekedés, az új vevők megszerzése és új termékek piaci bevezetése. Az IT prioritási tizes listáján a lehetséges megoldások között a felhő és a virtualizáció áll az élen, de sokat várnak a mobil technológiák vállalati alkalmazásától is.

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.