Az informatikai vezetők éves seregszemléjének második napja magukról a CIO-król, valamint a mobil eszközök vállalati felhasználásának kérdéseiről szólt.
Bár a résztvevők a hosszú első nap előadásai és a szekcióülések végeztével, az esti "networking" során is derekasan helytálltak, a CIO'11 második napja már reggel kilenckor elindult. Elsőként egy "motivációs előadás" során Papp István ENSZ-békefenntartó beszélt többek között arról a három hónapról, amit afrikai emberrablók fogságában töltött. Valódi bilincsekből szabadult - a konferencia címéhez kapcsolódva a további előadások is azzal foglalkoztak, maga az informatikai iparág, és ennek "vállalati helytartói" hogyan rázhatják le a válság által felrakott bilincseket.

Csak pozitívan! Dobay Róbert, a Menedzsmentor Kft. ügyvezetője a konferencia egyik legdinamikusabb előadását tartotta arról, hogy sokszor az informatikai hibák, IT-problémák megoldása nem hardverek és szoftverek bütykölésével oldható meg, hiszen az esetek nagy többségében emberi hibák, rossz gondolkodás áll a háttérben.


A pszichológia határait súroló húsz percben egy újfajta szemlélettel ismerkedhettek meg a résztvevők. A legtöbben úgy oldják meg a problémákat, mint amikor a gyerek bizonyítványában két kitűnő jegy mellett egy harmadik tárgyból egy csúnya kettes virít: ráveszik a gyereket arra, hogy feküdjön rá a problémás tárgyra. Ehelyett az új szemlélet arra helyezi a hangsúlyt, hogy az eleve jól működő dolgokat kell tovább erősíteni, az általános átlag-eredmény helyett egy speciális terület szakértőit képezve ezzel. "Üljetek le a beosztottakkal, és kérdezzétek meg tőle, melyik volt a legjobb napja a múlt héten. Faggassátok, mit csinált akkor, és ezt a munkakört erősítsétek, ő ugyanis valószínűleg ebben igazán jó" - ezt és hasonló tanácsokat adta laza de kifejezetten hatásos előadásán a szakember.

CIO-k a válság után Székely Zoltán a KPMG Tanácsadó Kft. képviseletében az informatikai vezetők konkrét mai helyzetképét vázolta fel. Ez az előadás az "értékteremtő IT" gondolatában határozta meg a lehetséges kiutat: bizonyítsuk be, mennyi üzleti előnyt hozhat az informatika, és mennyi költséget takaríthat meg a vállalat teljes egészére nézve.

Józsa Erika, a sanofi-aventis/Chinoin Zrt. CIO-ja, előadásában pontosan azt mesélte el, milyen "érzés" ma informatikai vezetőnek lenni - a bonyolult nagyvállalati követelményrendszer, a költségek szabályozása és az innováció iránti törekvés erős harapófogót jelent, ahol egyszerre sokféle frontokon kell helyt állni. A szakértő az egyik kivetített dián csupán a legfontosabb követelményeket és kockázatokat sorolta fel - még apró betűvel szedve is tele volt a slide...

Az első panel kerekasztal-beszélgetésében az előadók mellett két további CIO is részt vett: Papp Albert a TVK Nyrt, Tóth Attila Zoltán pedig a MOL Csoport képviseletében érkezett. Mester Sándor moderátor igyekezett a diskurzust szintén a pozitív üzenetek irányába terelni, így a résztvevők saját példaértékű projektjeik tapasztalatait osztották meg, de arról is beszéltek, hogy a rosszul sikerült projektekből miket sikerült tanulni.

Átok és áldás A program folytatásában a mobil eszközök vállalati felhasználását járják körbe a közreműködők. Bátky Zoltán, lapunk szerkesztőjének moderálásával szolgáltatók, szakértők és informatikai vezetők osztják meg gondolataikat az okostelefonok és tabletek elkerülhetetlen áradatával kapcsolatban.

Dobó "Doransky" Mátyás, a Peer Applications ügyvezetője az Apple bevételi forrásainak megoszlásával érzékeltette, miként változik át a cég és maga a világ is. Az iPhone és az iPad összességében már kábé a teljes bevétel felét teszik ki a néhány évvel ezelőtt szinte csak számítógépeladásokból élő vállalatnál. Arra figyelmeztetett, hogy a táblagépek néhány éven belül számban felülmúlhatják majd a laptopokat, és ezért nem lehet elkényelmeskedni a vállalatoknak az új technológiákhoz történő adaptálódást.

Az okostelefonok és táblagépek céges felhasználási lehetőségeiből villantott meg egy szeletet Arató Bence, a BI Portál főszerkesztője. Szerinte a mobil formában elérhető üzleti intelligencia (business inteligence) azért praktikus, mert egyrészt mindig kéznél van, másrészt lehetőség van a beépített szenzorok információinak kihasználásra, és nem utolsó sorban, mert a felhasználó számára könnyű és látványos a kezelése. Egy amerikai kutatás adatai alapján egy éven belül a nagyvállalatok 51 százalékánál lesznek tabletek és további 16 százalék beengedi a munkavállalók saját eszközeit a céges környezetbe.

A záró kerekasztal-beszélgetés keretében Kertészné Gérecz Eszter, a Magyar Országgyűlés Hivatalának informatikai főosztályvezetője elmondta, hogy a képviselők alapesetből saját eszközeikkel a zárt hálózathoz nem tudnak hozzáférni, csak a biztonságos kapcsolatot lehetővé tevő token használatával. Lilin Ferenc, a Vodafone Magyarország CIO-ja szerint a mobil eszközök teljes tiltása a biztonsági félelmek miatt értelmetlenül túlzó megoldás. A Vodafone házon belül is támogatja ezek - kontrollált és ésszerű - elterjedését. Érdekes módon a Deutsche Telekomnál nem lehet tabletet, illetve egyéb mobil kütyüket bevinni a cégbe, de a hazai leányvállalatnál ennél megengedőbb a hozzáállás - tudtuk meg Danyi Páltól a Magyar Telekom IT stratégiai vezetőjétől.

A konferencia zárásaként Braun Péter, a Vezető Informatikusok Szövetségének elnöke méltatta a konferencia programját és helyszínét, viszont felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy álláspontja szerint még egyáltalán nincs túl a válságon a gazdaság, és így az IT-szektor sem. Ennek megfelelően józan tervezést és megfontolt munkát ajánlott a CIO-knak.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.