Tableteket is támogató Windows 8, egy tonna Windows 7-es táblagép, számok a Windows Phone 7 eladásairól és új Surface: Steve Ballmer előadása alapján a Microsoft több fronton támad... de jó frontokon, és jókor?
Steve Ballmer CES-es előadását sokan várták: a jó előre beharangozott programponttól alsó hangon is elvárható volt egy jellegzetesen nagy hangú, energikus performansz, de most kifejezetten sok konkrét bejelentenivalója is akadt a Microsoftnak. Régóta vár mindenki arra, hogy hivatalos eladási adatokat kapjon a Windows Phone 7 alapú készülékekről, a tableteket támogató Windowsról szóló pletykák is megerősítésre vártak... A redmondi cég ikonikus energiabombája igyekezett mindenre válaszolni, a kérdés persze az, a piac ezekre a válaszokra várt-e.

Ablakfelújítás rossz tempóban Mivel az idei CES (valamint az iPad megjelenése óta az informatikai piac egésze) a tabletektől hangos, a Microsoft számára is kiemelt fontosságú, hogy ki ne maradjon ebből az igen fontos játékból. Pontosabban, hogy ne produkáljon olyan botrányos lemaradást, mint az okostelefonok esetében - erre pedig minden esélye megvan, hiszen a tabletek egyelőre az iPad és az Android alapú készülékek harcáról szólnak itt-ott pár kisebb versenyzővel, a Windows szinte szóba se került ezen a téren tavaly január óta.


Ballmer testbeszéde a CES-en: "nesze semmi, fogd meg jól"?

A mostani bejelentés tabletes része bizony igen felemásra sikerült. Egyrészt ígéretet kaptunk arra, hogy a Windows 8 már szakítani fog a kizárólagos x86 / x64 alapú megközelítéssel, ezért az Intel és AMD által lefedett asztali gépek és notebookok mellett az SoC, azaz System on Chip architektúrákat is támogatja majd. Ez lényegében az ARM alapú tableteket jelenti jelenleg... és a jelenleg szónál meg is állhatunk.

A Windows 8 ugyanis még nincs itt a kanyarban, első publikus bétája is csak 2011 legvégén vagy 2012 elején jelenhet meg, nem is beszélve a végleges változatról. Addig pedig a tabletpiac egyre csak száguld, a Microsoft pedig az oldalvonal mellől nézheti a diadalmenetet, hogy aztán a Windows 8 megjelenése után közel kétéves hátrányból induljon a mezőny után.

Ez a tablet nem az a tablet Persze rögtön érkezett is a válasz a ki nem mondott kérdésre, miszerint akkor a redmondi csapat tényleg kimarad-e az egész idei tabletszezonból. A Microsoft szerint nem: Ballmer több olyan készüléket is bemutatott, amelyek a CES-en debütálnak, és Windows 7-et futtatnak.

Az Acer megoldása egy széthajtható hibrid, két 14 hüvelykes érintőképernyője közül az egyik virtuális billentyűzetté alakítható, de széthajtva egyfajta digitális könyv formátumban is használhatjuk. A Samsung PC 7 más utat választott, de a végeredmény itt sem az ultrahordozhatóság diadala: az érintőkijelző alól kicsúsztatható billentyűzettel rendelkező eszköz egy kilót nyom és majdnem két centi vastag. Az ASUS EP121 szintén nem kis darab: a már bemutatott eszközben Intel Core-i5 470UM processzor, 64 gigabájtos SSD meghajtó, 4 gigabájtnyi RAM dolgozik, kijelzője pedig 1280x800 képpontos.


Szép, szép, de tényleg ezeket hívják tabletnek?

Mi következik ebből? Az első szakmai reakciók szerint semmi. A Microsoft ugyanazt csinálja a tabletekkel, mint az előző CES-en, közvetlenül az iPad debütálása előtt: nagy és nehéz eszközöket, a notebookoknál épp csak egy fokkal hordozhatóbb, drága készülékeket próbál tabletként eladni, miközben a világ már letérdelt az iPad, majd pedig a még praktikusabb, 7-9 hüvelykes, ultrahordozható eszközök előtt. Az itt-ott már felbukkanó elemzői vélemények egyöntetűen úgy fogalmaznak, hogy a Microsoft nagy hanggal és a rájuk jellemző úthengerszerű marketinggel próbál úgy tenni, mintha ezt a vonatot sem késték volna le.

Windows Phone 7: halló, van ott valaki? A Windows Phone 7 beharangozása szintén hangos és magasztos volt annak idején, utána viszont megszeppent csend következett: hiába várta a szakma, egy szó se hangzott el hivatalos forrásból arról, hogy állnak az eladások. December második felében bukkant fel az első apró infómorzsa, mely szerint a WP7 első hat hetében másfélmillió készülék talált gazdára. Nem épp friss adatok, ráadásul nem is jogosítanak nagy reményekre (gondoljunk csak az iPhone 4 indulására, ahol három, hét alatt hárommillió készülék fogyott, de androidos telefonokból is 300 ezret aktiválnak naponta).


Újabb testbeszéd az előadás közben: "a konkrét adatok a bal kezemben vannak..."

Ehhez képest szinte semmilyen kézzel fogható információ nem érkezett a CES színpadáról. 9 készüléket indítottak el 30 országban: ezt eddig is tudtuk. Naponta közel 100 új alkalmazás kerül fel a WP7 alkalmazásboltjába, melyet húszezer fejlesztő folyamatos munkája tesz lehetővé: ezek szép számok, de önmagában nem adnak sok támpontot ahhoz, hogy megnézzük, hogy állhat a mobil Windows a piacot uraló iOS és Android mellett (mögött).

Sebaj, annyit azért megtudtunk, hogy várható egy erőteljesebb frissítés a rendszerhez, amelyben a teljesítmény fokozására koncentrálnak, és végre megjelenik a sokak által hiányolt kivágás-beillesztés (copy-paste) funkció is.

Még több tablet a CES-en!
Okostelefonokról és táblagépekről szól a CES

Konfetti és üveggyöngy Persze volt még szó az Xbox Live újdonságairól, a játékpiacot gyorsan meghódító Kinectről, és bemutatták a valóban impresszív interaktív asztal, a Surface új változatát is. Az ultra-érintésérzékeny kijelzőben a bemutató szerint "mintha minden egyes pixel egy kamera lenne": a valóban hatásos bemutatón egy nyomtatott szöveggel teli papírlapot tettek az asztalra, amely azonnal digitalizálta és konvertálta a dokumentum tartalmát. Az eszköz fizikailag is kezelhetőbb lett, böhöm téglalap-monstrum helyett már csak egy négy hüvelyk vastag asztallapot láthattak a bemutatót követő érdeklődők.

Természetesen a Surface továbbra sem a tömegek játékszere lesz, az aranyárban mért megoldást nagyvállalatok, speciális felhasználók (például kaszinók, demonstrátorok, tervezőirodák) engedhetik majd meg maguknak.

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.