A közepes és a nagyvállalatok számára is lényeges kérdés, hogy miként tudják automatizáltan biztosítani a megfelelő szolgáltatási szintet az egységesen kezelt adattárolási infrastruktúrában.
A NetApp regionális vezetője,
Andreas König 15 évvel ezelőtt kezdett dolgozni a cégnél, amelynek akkor még csak 100 embert foglalkoztatott az egész világon, éves árbevétele pedig 35 millió dollár volt. A vállalat manapság egy jobban sikerült napon ugyanekkora forgalmat csinál Európában, ahol teljes üzletének 36-38 százalékát bonyolítja, és 2 ezer alkalmazottja van. Világszerte ugyanakkor már 11 ezren dolgoznak a NetAppnál, árbevételük pedig 5,1 milliárd dollár volt az április végéig tartó üzleti évben, és az idén várhatóan meghaladja a 6 milliárd dollárt – mondta el lapunknak a NetApp vezetője, akivel
a Fujitsu múlt heti, müncheni konferenciáján beszélgettünk.
■ Milyennek ítéli a NetApp az európai piacot, összehasonlítva a világ többi részével? – A régió jól teljesít. Valójában itt még nagyobb is a piaci részesedésünk, mint az Egyesült Államokban, mivel Európában több mint 17 százalékkal rendelkezünk az adattárolók területén. Vannak olyan országok, mint Németország, Ausztria, Svájc vagy Finnország, ahol már az első számú szereplők vagyunk, de a többi ország nagyrészében is a második helyen állunk.
Néhány évvel ezelőtt fogtunk bele a kelet-európai beruházásokba. Mára Lengyelországban már a másodikak vagyunk, emellett pedig megjelentünk Csehországban és Magyarországon is. Utóbbi igen érdekes piac, ahová akkor jöttünk be két évvel ezelőtt, amikor mások éppen kivonultak. Így aztán sokan úgy gondolták, hogy ez őrültség, én viszont azt mondtam, hogy ez a helyes lépés, ami mutatja a piac iránti elkötelezettségünket. Bár értelemszerűen alacsony bázisról indultunk, mégis azt gondolom, hogy hamarosan mi is jelentős erőt fogunk képviselni Magyarországon.
■ Melyek jelenleg a legfontosabb trendek a vállalati adattárolás piacán?– A múltban a vállalatok különböző silókban dolgoztak, az utóbbi években pedig elterjedtek a virtualizált szigetmegoldások, ahol a virtualizált alkalmazások alatt a hálózati adattárolókat is virtualizálni kell. A következő lépés a horizontális skálázhatóság, amit akár cloudnak is nevezhetünk: a vállalatoknak olyan infrastruktúrára lesz szükségük, ahol egy közös storage-poolt érhetnek el. Ennél már nem az számít, hogy miként bővítjük, hanem hogy a szolgáltatási szinteket, a szolgáltatási minőséget automatikusan lehessen kezelni.
A helyzetet egy olyan hasonlattal szoktam jellemezni, mint ha egy medencébe a kishalak mellé cápákat tennénk – a cápák természetesen felfalják a kishalakat. Tipikusan ez történik az adattárolási környezetekben is: lehet ugyan horizontálisan skálázni egy rendszert, de a halakat, azaz a különböző munkaterheléseket nem lehet összekeverni. Mi viszont a különböző munkaterheléseket úgy tudjuk összekeverni egy környezetben, hogy garantálni tudunk bizonyos szolgáltatási szintet. Azaz lényegében egy virtuális ketrecet húzunk a kishalak köré, akik így a nagy cápák – mint például egy SAP-rendszer – mellett is tudnak fickándozni.
■ A napokban jelentették be új terméküket, a közepes vállalatoknak szánt belépő szintű adattárolót, a FAS 2240-et. Milyen újdonságokat tartogat ez az eszköz?– A bejelentés nagyon fontos, nem is igazán a termék miatt, hiszen mindig van új termékünk. Inkább azért, mert megerősíthetjük a pozíciónkat a kis- és közepes vállalkozásoknak szánt tárolók piacán, ahol egyértelműen az elsők vagyunk Európában. Ami szintén fontos, hogy elsőként teszünk elérhetővé nagyvállalati funkciókat a kkv-k számára. Eddig a kis- és közepes cégek többnyire olyan rendszereket tudtak vásárolni, amelyek olcsók voltak, de szörnyű volt menedzselni őket, és nem is tudtak a céggel együtt növekedni.
Most olyan funkciókat tettünk elérhetővé a számukra, amelyek eddig csak nagyvállalati környezetben voltak hozzáférhetők, ez pedig áttörést jelenthet. A terméket a vállalatok visszajelzései alapján fejlesztettük ki. Bemutattuk OnCommand felügyeleti rendszerünk legújabb verzióját, amellyel komolyabb szakértelem nélkül könnyen, kezelhetik egy weboldalról a teljes storage infrastruktúrát – igaz, az alsó kategóriás verzióban az eszköz csak NetApp berendezések kezelésére nyújt lehetőséget.
A másik újítás a flash cache bevezetése, amellyel az adatok betöltése jelentősen felgyorsítható. Ilyesmi eddig csak a nagyvállalatok számára volt elérhető, de mostantól a kkv-k számára is hozzáférhetővé válik. Arra számítunk, hogy a termék különösen a kelet-európai országokban lehet érdekes, ahol már a termék korábbi verziója is népszerű volt.
■ Hogyan működnek együtt a Fujitsuval, amely maga is gyárt adattároló eszközöket?– Kelet-Európában száz százalékig indirekt modellben működünk, azaz kizárólag partnereken keresztül értékesítjük a termékeinket. A Fujitsu hagyományosan az egyik legfontosabb partnerünk: az együttműködés már 12 éves múltra tekint vissza, így kívülről-belülről ismerjük egymást. Az együttműködést tavaly még tovább mélyítettük, amikor közös fejlesztéseket jelentettünk be. Jelenleg mi vagyunk az egyetlen külső storage partnerük.
A két gyártó termékei nagyjából kiegészítik egymást, így nincs szó róla, hogy üzletet vennének el egymás elől, sokkal inkább választási lehetőséget kínálunk az ügyfeleknek. Amíg a Fujitsu főleg a felső kategóriás, üzletikritikus rendszerekre fókuszál, addig mi az integrált, folyamatosan bővíthető (scale-out) adattárolási rendszerekben vagyunk erősek, amelyek megfelelőek például a számítási felhők kialakításához.