London és Berlin mintájára a budapesti internetezőknek létrehozott .bud domainvégződés bevezetését tűzte ki célul egy magyar konzorcium.
A domainnevek kiosztásáért felelős szervezet, az ICANN ( Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) az elmúlt évben határozta el, hogy az eddigi gyakorlatától eltérően részleges liberalizációt vezet be a domainvégződések területén. A döntés nyomán számos érdekcsoport határozott úgy, hogy saját végződés bevezetését kezdeményezi. A folyamat végén eddig szokatlanul hangzó domainvégződések jelennek majd meg: ilyen lesz például a .london, a meleg közösség számára kiosztandó .gay, vagy például a szállodák számára fenntartott .hotel. A bevezetésre váró végződéseket gyűjtő newTlds.tv oldal adatai szerint már több mint 120 végződés iránt mutatkozik érdeklődés.

Egy új, legfelső szintű domain bejegyzése azonban hosszú folyamat. A pályázó szervezetnek a szakmai alkalmasság mellett a bevezetéshez, üzemeltetéshez szükséges anyagi hátterrel is rendelkeznie kell. AZ ICANN a benyújtott pályázati anyag birtokában dönti el, hogy az adott szervezet megkaphatja-e a domaintér kezelési és nyilvántartói jogát. Egyes esetekben, ahol több pályázat is érkezik ugyanazon domainvégződés kezelésére, a benyújtott javaslat alapján választják ki a kezelő személyét.

Budapest az elsők között? A dotBUD Konzorcium egy budapesti közösség számára létrehozott domainvégződés, a .bud bevezetését szeretné elérni. Ha a pályázat lehet majd használatba venni.

A .hu domaintér rendszerével szemben leggyakrabban megfogalmazott kritikák a lassú bejegyzés és a túlzott adminisztráció, az új végződés regisztrációs szabályzatát már ennek figyelembe vételével alakítanák ki. A .bud domainnevek bejegyzésénél nem lenne várakozási idő, és a papíralapú igénylést sem tenné kötelezővé a szabályzat.

Az új tartomány bevezetését kezdeményező konzorcium elsődleges feladata, hogy a pályázata során megfelelően igazolni tudja a .bud társadalmi támogatottságát. Ennek érdekében egy honlapot hoztak létre a dotbud.org címen, és a Facebookon is támogatókat keresnek.

A Microsoft piacra dobta hordozható vékonykliensét

A fekete doboz összeköti a felhasználót a vállalati Windows 365-tel. A laptopot azonban nem váltja ki.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.